17 sierpnia
środa
Zanny, Mirona, Jacka
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W trosce o życie

Ocena: 0
524

Nie bójcie się niepełnosprawności, nią nie da się zarazić – powtarza duszpasterz osób niepełnosprawnych ks. Andrzej Kowalski.

fot. arch. ks. Andrzeja Kowalskiego

Duszpasterstwo Osób Specjalnej Troski założył w 1994 r. ks. Andrzej Kowalski wraz z Elżbietą Wrzołek, która zaczynała studia w WSPS w Warszawie. Siedziba duszpasterstwa mieściła się przy parafii Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników na warszawskim Grochowie. Ks. Kowalski wśród motywów powstania duszpasterstwa wymienia fakt, że wielu rodziców dzieci z niepełnosprawnością miało poczucie zepchnięcia na margines życia społecznego. – Niestety, brakowało troski Kościoła. Rodziny były zaniedbane duszpastersko przez kapłanów. Przygotowywałem do Pierwszej Komunii Świętej osoby niepełnosprawne w wieku 30–40 lat – wspomina Diecezjalny Duszpasterz Osób Niepełnosprawnych.

Na kanwie doświadczeń powstał w maju 1998 r. Katolicki Ośrodek dla Osób Specjalnej Troski (KODOST). Pierwsze biura mieściły się w suterenie bloku przy ul. Grochowskiej 331 w Warszawie. W lutym 2005 r. ordynariusz warszawsko-praski abp Sławoj Leszek Głódź przekazał ośrodkowi pawilon przy ul. Grochowskiej 194/196, w którym funkcjonuje on do dziś.

Ośrodek czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 8.00–16.00, otwarty dla pełnoletnich osób z niepełnosprawnością intelektualną, które ukończyły edukacyjny cykl szkolny. Obecnie w trzech grupach jest ponad dwadzieścia osób. W skład zespołu merytorycznego ośrodka wchodzą pedagodzy specjalni, psycholog, neurologopeda, rehabilitant. – Wspierają nas niezastąpieni wolontariusze w różnym wieku – mówi duchowny. Projekt jest współfinansowany przez Urząd m.st. Warszawy.

„TAK” ROZWOJOWI

W ośrodku prowadzony jest roczny blok edukacyjny. W ramach zajęć rewalidacyjnych poruszane są rozmaite zagadnienia z zakresu nauki (m.in. z astronomii, historii, sztuki, matematyki, języka polskiego). Organizowane są wyjścia do przeróżnych instytucji kultury, wyjazdy na ferie i wakacje. W ciągu roku odbywają się także zajęcia w ramach Grupy Teatralnej, która liczy ok. 12–14 osób z niepełnosprawnością intelektualną. Sztuki wystawiane są w Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy. – Prezentujemy spektakle o różnej tematyce, okolicznościowe oraz patriotyczne. Jest dla nas ważne, aby osoby z niepełnosprawnościami w pełni uczestniczyły w życiu społecznym i wnosiły własny wkład w jego rozwój – wyjaśnia ks. Andrzej.

W KODOST nie ma kucharki i sprzątaczki. Niepełnosprawni wszystkie czynności wykonują pod czujnym okiem pedagogów. – Nie wyręczamy naszych podopiecznych. Przygotowując posiłki, dbamy, aby miały niską zawartość cukru i były bezglutenowe – mówi duszpasterz. Rotacyjnie jedna z grup wraz z pedagogiem w każdy poniedziałek robi zakupy na cały tydzień oraz codziennie przygotowuje posiłki dla wszystkich podopiecznych ośrodka.

Ważną częścią pracy są zajęcia rehabilitacyjne. Osoby korzystają z zajęć usprawniania ruchowego indywidualnie oraz w małych grupach. Dzięki nim utrzymuje się sprawność, jak również wzmacnia się koordynacja i wydolność wysiłkowa.

Ewa Luty, mama trzydziestoletniego Pawła, uczestnika zajęć w ośrodku, podkreśla, że KODOST jest ogromnym wsparciem. – Dzięki tej placówce Paweł zaczął się usamodzielniać. Syn ma poczucie obowiązku, gdy idzie na zajęcia, mówi, że podobnie jak tata wychodzi do pracy. W KODOST zwraca się uwagę na pielęgnowanie wzajemnych relacji pomiędzy uczestnikami oraz rozwijanie indywidualnych zainteresowań. U Pawła psycholog zauważył, że otwiera się na ludzi, ma coraz więcej przyjaciół. Jedną z jego pasji jest motoryzacja. Interesują go ciężarówki, stwarzana jest mu więc możliwość rozmowy na ten temat. Paweł jest zachwycony, że ktoś pyta go o jego pasje – relacjonuje pani Ewa. Zaznacza, że w czasie zajęć syna może załatwić sprawy domowe i urzędowe oraz ma czas na chwilę odpoczynku. – Uczestnictwo w zajęciach powoduje, że syn chce również w domu podejmować różne czynności, na przykład wyjmować naczynia ze zmywarki. Myślę, że gdyby tu nie trafił, wiele rzeczy byśmy przegapili w jego rozwoju – przyznaje Ewa Luty.

DLA DUSZY

W ośrodku dba się jednocześnie o potrzeby duchowe. Odbywają się przygotowywane przez ks. Andrzeja Kowalskiego katechezy dla osób niepełnosprawnych. – Omawiamy poszczególne sakramenty. Moi podopieczni świetnie orientują się w przebiegu roku liturgicznego i chętnie oglądają filmy religijne. Bazuję na doświadczeniach, którymi żyją. Na przykład mówię im: „brudnymi rękoma nie dotykamy koleżanki czy kolegi. Tak samo potrzebujemy spowiedzi, gdy ubrudzimy serce, aby móc odzyskać bliski kontakt z Panem Jezusem” – tłumaczy ks. Andrzej. Spowiadając osobę z niepełnosprawnością, stara się pytaniami skłonić ją do samodzielnej refleksji. Jest przekonany, że podopieczni – tak jak wszyscy inni – potrzebują żyć w łasce uświęcającej. W parafii św. Jakuba Apostoła przy ul. Mehoffera 4 w Warszawie , gdzie ks. Andrzej Kowalski jest obecnie proboszczem, w każdą drugą niedzielę miesiąca odbywają się Eucharystie dla osób z niepełnosprawnością, ich rodzin i przyjaciół.

– Moim marzeniem jest, by powstał stacjonarny dom z możliwością noclegu, gdzie niepełnosprawni mogliby mieszkać i pracować – puentuje ks. Andrzej Kowalski.

Nie bójcie się niepełnosprawności, nią nie da się zarazić – powtarza duszpasterz osób niepełnosprawnych ks. Andrzej Kowalski.

Katolicki Ośrodek Duszpasterstwa Osób Specjalnej Troski,
ul. Grochowska 194/196,
04-357 Warszawa
tel./faks 22 870 72 57

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 sierpnia

Środa, XX Tydzień zwykły – wspomnienie św. Jacka, prezbitera
Żywe jest słowo Boże i skuteczne,
zdolne osądzić pragnienia i myśli serca.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 20, 1-16a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter