26 września
sobota
Wawrzynca, Kosmy, Damiana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zakończył się VIII Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin

Ocena: 4.8
227

W niedzielę w Warszawie zakończył się organizowany przez Związek Dużych Rodzin Trzy Plus (ZDR 3+) VIII Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin. Podczas trzydniowego spotkania rodziny z całej Polski uczestniczyły m.in. w obchodach 76. rocznicy Powstania Warszawskiego, spotkały się z prezydentem Andrzejem Dudą. Odbyło się też forum samorządowców na temat polityki rodzinnej. Wydarzenie zakończyła Msza św. w Archikatedrze Warszawskiej pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza.

Fot. PAP/Marcin Obara

Jak podkreśliła w rozmowie z KAI Joanna Krupska, Zjazd Dużych Rodzin po raz kolejny był wspaniałym doświadczeniem spotkania, choć w tym roku dość nietypowym ze względu na epidemię.

W tych dniach chodziliśmy śladami Powstańców. Mieliśmy poczucie kontynuowania ich etosu, zbieżności wartości, którymi teraz żyjemy, jako rodziny wielodzietne. Mieliśmy też doświadczenie, że nawet epidemia i obostrzenia, nie mają wpływu na radość ze spotkania. Choć musieliśmy utrzymywać dystans, w sercach czuliśmy bliskość, radość i poczucie, że jesteśmy jedną wielką rodziną

– wyjaśniła prezes i założycielka Związku Dużych Rodzin „Trzy plus”.

Obecna sytuacja wymusiła zmianę formuły dorocznych spotkań dużych rodzin: przede wszystkim znaczne ograniczenie liczebne uczestników (o 70%) oraz rezygnację z warsztatów dla dzieci i rodziców, biesiady rodzinnej, panelu społeczno-ekonomicznego i dużych wydarzeń artystycznych. Celem wydarzenia było symboliczne spotkanie i uczczenie bohaterskiego zrywu do walki o wolność – Powstania Warszawskiego, dlatego hasło Zjazdu brzmiało: „Warszawskie Powstanie – wśród nas pozostanie!”.

Pierwszego dnia spotkania, 31 lipca, Rodziny miały możliwość posłuchania warszawskich melodii przedwojennych i z okresu okupacji w wykonaniu Kapeli Sztajer.

W sobotę, 1 sierpnia od rana, uczestnicy Zjazdu zostali podzieleni na specjalne „powstańcze” bataliony. Zwiedzali miejsca upamiętniające Powstanie i w ten sposób poznawali zakątki Warszawy. Śpiewali też powstańcze pieśni i upamiętnili godzinę „W” minutą ciszy na ulicach Warszawy.

Tego samego dnia w południe delegacja rodzin wręczyła prezydentowi Andrzejowi Dudzie statuetkę „Przyjaciel Dużych Rodzin”, która jest przyznawana osobom i firmom najbardziej zasłużonym dla budowania polityki rodzinnej.

Chcemy w ten sposób wyrazić wdzięczność prezydentowi za to, co zrobił, za wspieranie polityki rodzinnej, wsparcie roli rodziców w szkołach i podpisanie Karty Rodziny

– wyjaśniła Joanna Krupska.

Rodzina stanowi fundament państwa. Mam nadzieję, że rodziny odczuwają to, że państwo polskie je szanuje i bierze udział w procesie wychowawczym poprzez wsparcie dawane rodzicom

– mówił Prezydent w trakcie uroczystości, bezpośrednio po otrzymaniu statuetki.

Uważałem i uważam za niezwykle ważne z punktu widzenia państwowego – w szczególności teraz, pełniąc ten niezwykły, zaszczytny, ale i bardzo ważny, niosący wiele możliwości działania urząd – że rodzina stanowi w ogóle fundament rozwoju państwa. Gdyby nie było rodzin, gdyby w rodzinach nie przychodziły na świat dzieci, gdyby w rodzinach dzieci nie były wychowywane – także te przysposobione – nie byłoby następnych pokoleń, a zatem, krótko mówiąc, nasze państwo by znikło. W związku z tym trzeba jasno powiedzieć, że rodzina jest czymś nieocenionym dla Polski, dla Europy, dla świata

– podkreślił Andrzej Duda.

Przy okazji podziękował Związkowi Dużych Rodzin Trzy Plus i Europejskiej Konfederacji Dużych Rodzin „za całą działalność na rzecz rodziny – w tym dużej rodziny”.

Prezydent wyraził równocześnie nadzieję, że „rodziny wielodzietne odczuwają, że państwo polskie je szanuje i bierze udział w procesie wychowawczym poprzez wsparcie dawane rodzicom na tyle, na ile może, zwłaszcza w ujęciu materialnym”. Zapewnił również, że oprócz troski o materialny byt rodziny, skupi się podczas obecnej kadencji na wspieraniu rodziny w zakresie troski o rozwój edukacyjny dzieci. To dla mnie niezwykle istotne” – zaznaczył.

Z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy została też wręczona nagroda „Europejska Rodzina Roku”, znanemu muzykowi Joszko Broda i jego rodzinie z 11-tką dzieci. Przyznawana jest ona przez Europejską Federację Dużych Rodzin ELFAC, a wręczy ją jej przewodnicząca Regina Maroncelli.

Tego dnia spotkało się również Samorządowe Forum na rzecz Dużych Rodzin, w którym uczestniczyli samorządowcy z całej Polski. W tym roku prezydencję Forum sprawował Lubartów.

Wieczorem, z inicjatywy Związku Dużych Rodzin Trzy Plus oraz IPN w ramach obchodów 76. rocznicy Powstania Warszawskiego została odprawiona plenerowa Msza św. po łacinie w rycie trydenckim – taka, w jakiej uczestniczyli kiedyś Powstańcy. Liturgii przewodniczył o. Krzysztof Stępkowski, duszpasterz tradycji łacińskiej.

Było to wielkie przeżycie, uobecnienie tamtych dni, wspomnienie Powstańców, którzy także przeżywali 1 sierpnia modląc się i powierzając swoje życie Panu Bogu

– mówiła założycielka ZDR 3+.

Po Mszy św. swoimi wspomnieniami podzielił się ks. Stanisław Kicman, który obserwował Powstanie jako 7-letni chłopiec mieszkający na Woli, gdzie miała miejsce najstraszliwsza masakra ludności cywilnej, zwana rzezią Woli.

Następnie zespół „Barbara Lubos Quartet” zaprezentował program muzyczny. Teksty piosenek pochodziły z wierszy powstańczej łączniczki i więźnia niemieckich stalagów Zofii Książek Bregułowej. Na zakończenie uroczystości wręczono statuetki „Przyjaciel Dużych Rodzin”. Ponadto nagrodę „Firma Przyjazna Dużym Rodzinom 2020” odebrał prezes KGHM Marcin Chludziński.

„W rodzinach wielodzietnych jest nasza przyszłość" – powiedział kard. Kazimierz Nycz.

Metropolita warszawski przewodniczył Mszy św. na zakończenie VIII Ogólnopolskiego Zjazdu Dużych Rodzin w warszawskiej bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela. Podkreślił, że Związek wyrósł z potrójnej troski. Po pierwsze o to by pokazać niezastąpioną wartość dużych rodzin dla życia społecznego i dobrego wychowania dzieci w katolickich wartościach. Po drugie, by unaocznić wszystkie niesprawiedliwości w życiu społecznym, politycznym i państwowym. I po trzecie, by kreować modę na rodzinę wielodzietną.

Wyjaśnił, że w przeszłości dużo częściej można się było spotkać z negatywną oceną takich rodzin i kobiet, które zrezygnowały z pracy zarobkowej na rzecz troski o wychowanie dzieci.

Wielu nie uznaje tej pracy, która jest wartością niezastąpioną, konkretną pracą, ważną społecznie i duchowo

– zaznaczył kard. Nycz.

Rodziny wielodzietne ratują nasze społeczeństwo. Są one doskonałym wzorem do naśladowania. Dziękujemy dziś za wielodzietne rodziny i za wszystkich, którzy starają się walczyć o prawa dla dużych rodzin. Widać, że w takich rodzinach jest nasza przyszłość

– podsumował metropolita warszawski.

Na zakończenie uroczystej Eucharystii kard. Kazimierz Nycz otrzymał statuetkę „Przyjaciel Dużych Rodzin”.

Ksiądz kardynał był z nami przez cały czas od samego początku istnienia. Było to konkretne działanie Kościoła, jesteśmy bardzo wdzięczni, dlatego chcieliśmy nazwać księdza kardynała naszym przyjacielem, wręczając statuetkę „Przyjaciel Dużych Rodzin”

– powiedziała Joanna Krupska. Podziękowała za wsparcie i modlitwę, a także za pomoc przy pracy nad Kartą Dużej Rodziny.

Po Mszy św. uczestnicy Zjazdu udali się pod pomnik Powstańców Warszawy by upamiętnić spotkanie wspólnym zdjęciem rodzin.

Przesłaniem VIII Ogólnopolskiego Zjazdu Dużych Rodzin jest pamięć o Powstaniu Warszawskim. Kontynuacja wartości, za które młodzi Warszawiacy oddawali wówczas swoje życie i poczucie, że jesteśmy ich kontynuacją

– spuentowała w rozmowie z KAI prezes Związku Dużych Rodzin „Trzy plus”.

Honorowy Patronat nad Plenerowym VIII Zjazdem Dużych Rodzin objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda oraz Małżonka Prezydenta Pani Agata Kornhauser-Duda. Zjazd odbywa się dzięki wsparciu Fundacji KGHM Polska Miedź, ORLEN-u, Banku PKO BP oraz Grupy Eurocash. Partnerami merytorycznymi zjazdu są Instytut Pamięci Narodowej i Muzeum Powstania Warszawskiego.

Jednym z patronów medialnych Zjazdu jest Katolicka Agencja Informacyjna.

Fot. PAP/Marcin Obara

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 września

Sobota, XXV Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę albo wspomnienie świętych męczenników Kosmy i Damiana albo wspomnienie świętych męczenników Wawrzyńca Ruiz i Towarzyszy
Usuń przygnębienie ze swego serca i oddal ból od twego ciała
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Koh 11, 9 – 12, 8; Ps 90, 3-6. 12-14 i 17; Łk 9, 43b-45
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter