5 czerwca
piątek
Waltera, Bonifacego, Walerii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Hoser: Bóg nie rozlicza nas z pobożności ale z miłosierdzia

Ocena: 0
2096

– Bóg nie rozlicza nas z pobożności ale ze zdolności do miłosierdzia – powiedział abp Henryk Hoser na zakończenie rekolekcji wielkopostnych Zakonu Rycerzy Jana Pawła II. ?

fot. pixabay.com

Zwieńczyła je msza św. w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika podczas której czterech kandydatów zostało uroczyście przyjętych do wspólnoty.

Wyrazem tego było nałożenie płaszcza po którym złożyli oni publicznie swoje przyrzeczenia w myśl reguły zakonu działającego jako publiczne Stowarzyszenie Wiernych Świeckich. 

W homilii abp Hoser podkreślił, że praktyki pokutne jakimi są post, modlitwa i jałmużna powinny być stałą postawą serca. – To nie mogą być jakieś chwilowe zrywy ale stała dyspozycja, którą w teologii nazywa się cnotą, zaś w harcerstwie sprawnościami. – Musimy stale czuwać by się modlić, by być wstrzemięźliwym i hojnym – oświadczył kaznodzieja. 

Przypomniał, że w czasie kuszenia na pustyni Jezus nie wszedł w dialog z demonem. – Tak powinna być również i nasza postawa w czasie kiedy doświadczamy ataków szatana – podkreślił abp Hoser. Ostrzegł przy tym, że zły duch nieustannie mami człowieka tym samym, co Chrystusa czyli dominacją nad innymi a więc pokazywaniem swojej wyższości, chęcią zagarniania coraz więcej dla siebie oraz używania życia. – Wyrazem tej ostatniej pokusy są tak często wypowiadane dziś przez wielu słowa „Mnie się też od życia coś należy” – zwrócił uwagę abp senior diecezji warszawsko-praskiej. 

Przypominając, że Jezus utożsamia się z każdym człowiekiem zwłaszcza tym najsłabszym abp Hoser powiedział, że probierzem miłości do Boga jest postawa sprawiedliwości i miłosierdzia wobec drugiej osoby. Pan nie będzie rozliczał nas z naszej pobożności, ale ze zdolności do miłosierdzia względem innych – ostrzegł.

Wyraził również radość z istnienia Zakonu Rycerzy Jana Pawła II. Podkreślił, że czasach w których obserwujemy zanik ojcostwa jest to niezwykle cenna wspólnota, w której mężczyźnie mają szansę wzrasta w wierze realizując w świecie swoje powołanie do bycia mężem i ojcem - powołanie w którym biorą odpowiedzialność za siebie, swoich najbliższych, rodziny, dzieci, oraz otoczenie w którym żyją. 

Zakon Rycerzy Jana Pawła II (Ordo Militiae Ioannis Pauli II) jest Stowarzyszeniem Wiernych Świeckich, które stawiając sobie za wzór postać i nauczanie papieża Polaka pragnie formować mężczyzn - świeckich katolików. Rycerze zakonu angażują się w życie parafii i diecezji, w której żyją. 

Obecnie w Polsce zakon liczy już ok. 370 członków z czego ok. 200 jest w samej tylko stolicy. Aktywny jest w ośmiu diecezjach kraju.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 5 czerwca

Piątek, IX Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Bonifacego, biskupa i męczennika
Istotą Twojego słowa jest prawda *
i każdy Twój sprawiedliwy wyrok jest wieczny.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 2 Tm 3,10-17; Ps 119,157,160.161 i 165.166 i 168; Mk 12,35-37
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter