26 lutego
piątek
Miroslawa, Aleksandra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Apostoł Narodów w Wiecznym Mieście

Ocena: 2.5
489

Pobyt i męczeństwo św. Pawła w Rzymie zostały upamiętnione na wiele sposobów. Nie tylko w Nowym Testamencie.

fot. ks. Waldemar Turek

Dzieje Apostolskie kończą się trochę ogólnym stwierdzeniem o św. Pawle, który w Rzymie „przez całe dwa lata pozostał w wynajętym przez siebie mieszkaniu i przyjmował wszystkich, którzy do niego przychodzili, głosząc królestwo Boże i nauczając o Panu Jezusie Chrystusie zupełnie swobodnie, bez przeszkód” (Dz 28, 30-31). Chcielibyśmy doprawdy wiedzieć coś więcej na temat tego ostatniego, tak doniosłego z wielu punktów widzenia etapu życia Apostoła, ale brakuje nam dokładnych i bezpośrednich świadectw. Pewności nie mamy nawet co do konkretnych dat (najprawdopodobniej chodzi o lata 61-63) i miejsc, w których św. Paweł mógł przebywać. Są jednak pewne „ślady” w Wiecznym Mieście – jedne bardziej znane, inne mniej – „wskazane” przez niektóre listy Apostoła, tradycję, archeologię, sztukę i inne dyscypliny, które chciałbym teraz przypomnieć i przybliżyć w związku z przypadającym w tych dniach świętem Nawrócenia św. Pawła.

 


WYNAJĘTE MIESZKANIE

Dom zamieszkiwany przez św. Pawła miał znajdować się, według tradycji, blisko Tybru, w dzielnicy zamieszkanej przez Żydów, tam gdzie dzisiaj możemy oglądać kościół San Paolo alla Regola. W jego wnętrzu malarz Luigi Garzi (zm. w 1721 r.) wykonał trzy freski ukazujące nawrócenie Apostoła, jego działalność w Rzymie i męczeństwo. Jest tu też mozaika przedstawiająca św. Pawła z ręką związaną łańcuchem, który naucza pilnującego go żołnierza. Komentarzem do sceny są dwa jakże wymowne cytaty biblijne: „Dla nadziei Izraela dźwigam te kajdany” (Dz 28, 20) oraz „Ale słowo Boże nie uległo spętaniu” (2 Tm 2, 9). Mimo braku zewnętrznej wolności Apostoł pozostał głosicielem słowa wypowiadanego i pisanego, wykorzystując każdą okazję do szerzenia prawdy o Zmartwychwstałym.

 


WIĘZIENIE

Więzienie Mamertyńskie, najstarsze więzienie starożytnego Rzymu, znajduje się w historycznym centrum miasta, na słynnym Forum Romanum. To tutaj, według tradycji, miano przetrzymywać apostołów Piotra i Pawła; w przypadku tego ostatniego chodzi najprawdopodobniej o jego powtórne uwięzienie, bo kiedy przybył do Rzymu jako więzień, nie doszło do procesu i Apostoł miał być zwolniony.

Przetrzymywanie Piotra i Pawła w Więzieniu Mamertyńskim nie zostało naukowo potwierdzone, ale nie ma powodów, aby tego typu opinię, opartą na przekazie z V w., odrzucać. Najprawdopodobniej Apostołowie byli tu więzieni przez jakiś okres, trudno powiedzieć jak długi, poprzedzający ich męczeńską śmierć. Śledztwo w tym wypadku pewnie nie trwało zbyt długo, skoro podstawą oskarżenia była przynależność do wspólnoty chrześcijan, którą władze cesarstwa wówczas jawnie prześladowały. W przypadku św. Pawła chodziło o obywatela rzymskiego, któremu „przysługiwało” ścięcie mieczem poza miastem.

 


MIEJSCE MĘCZEŃSTWA

Skazanych na ścięcie prowadzono m.in. do miejsca zwanego wówczas Aquae Salviae, dzisiaj Tre Fontane, okołoośmiu kilometrów od Więzienia Mamertyńskiego. Tę trasę można pokonać pieszo w ciągu dwóch godzin, należy jednak sądzić, że skuty więzień potrzebował na dojście do miejsca kaźni znacznie więcej czasu (zakładając oczywiście, że nie został dowieziony). To tam, wedle tradycji, wykonano wyrok. Dla żołnierzy i kata był to z pewnością jeden z wielu obywateli, którzy wystąpili przeciwko panującej władzy i ponoszą tego konsekwencję. Ścięta głowa Apostoła Narodów podskoczyła trzykrotnie, a w miejscach, w których dotknęła ziemi, wytrysnęły trzy źródła (stąd nazwa „Trzy Fontanny”).

Dla uczczenia męczeństwa Apostoła Narodów wzniesiono tutaj później trzy sanktuaria, z których jedno powstało tam, gdzie dokonano egzekucji. Można w nim oglądać m.in. rzymski kamień, na którym został wykonany wyrok (być może w pozycji stojącej), trzy kapliczki postawione w miejscu trzech fontann, dwa ołtarze, z których jeden jest poświęcony św. Pawłowi, a drugi św. Piotrowi (obaj zginęli w Rzymie za panowania cesarza Nerona).

Kto zwiedza kompleks Trzech Fontann, jest urzeczony tym miejscem nie tylko z racji przekazywanych tradycji dotyczących św. Pawła, ale także ze względu na przyrodę i swoisty klimat (rosną tu liczne eukaliptusy, sprowadzone przez trapistów w drugiej połowie XIX w. w celu osuszenia bagnistego terenu), dobrze zachowany fragment rzymskiej drogi z czasów św. Pawła, wreszcie… ciszę panującą tutaj przez cały rok. Odnosimy wrażenie, jakbyśmy byli w miejscu położonym daleko poza miastem, a tymczasem zupełnie blisko znajduje się ruchliwa Via Laurentina i stacja metra.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest kapłanem diecezji płockiej, filologiem klasycznym i patrologiem, pracownikiem Stolicy Apostolskiej

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 lutego

Piątek, I Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni
Odrzućcie od siebie wszystkie grzechy
i uczyńcie sobie nowe serce i nowego ducha.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 5,20-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): 26 lutego par. św. Ojca Pio (ul. Fieldorfa 1, DW-P)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter