6 lipca
poniedziałek
Gotarda, Dominiki, Lucji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Janiak: nie ustawajmy w modlitwie o pokój w ojczyźnie

Ocena: 0
291

Nie ustawajmy w modlitwie, w proszeniu Jezusa, aby obdarzył świat i ojczyznę pokojem, by ustały spory, waśnie, żeby Polska była budowana na bazie prawdy, uczciwości, żeby było działanie dla dobra narodu – mówił biskup kaliski Edward Janiak, który przewodniczył pasterce w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu.

fot. pixabay.com

Przed rozpoczęciem Eucharystii w procesji biskup kaliski Edward Janiak zaniósł figurkę Dzieciątka do żłóbka. 

W homilii biskup kaliski wskazywał, że radość świąt Bożego Narodzenia rodzi się z faktu, że Jezus narodził się. – To narodzenie było również dla nas, było dla mnie i dla ciebie. Jezus przyszedł dla wszystkich. Nikt nie jest wykluczony, nikt nie jest ominięty. Jezus przyszedł dla każdego, dlatego wszyscy powinniśmy cieszyć się wewnętrznie. Pamiętajmy, że nie jesteśmy anonimowi dla Pana Boga – powiedział celebrans.

Nawiązując do wigilijnego stołu podkreślał, że dzielenie się chlebem to dzielenie się sobą, swoim sercem i miłością. – Dziś stajemy przy stole, na którym położony jest chleb. Cokolwiek dobrego robimy w życiu da się przełożyć na chleb, a co nie da się przełożyć na chleb nie jest dobre, jest niemoralne, jest złe. Cały wysiłek ojca, matki, praca codzienna, trudy, cierpienia dadzą się przełożyć na chleb. Przy jednym stole siada rodzina, siadają małżonkowie. Kto nie jest zdolny usiąść przy jednym stole to rozwodzi się. Kto nie potrafi usiąść przy jednym stole ten nie posiada ducha życzliwości, braterstwa, pojednania – zaznaczył hierarcha.

Prosił wiernych, aby modlili się o pokój na świecie i w naszej ojczyźnie. – Nie ma pokoju bo świat jest skłócony. Wystarczy popatrzeć na nasz kraj. Siostry i bracia tyle dziś niepokoju, tyle niezgody, dlatego powinniśmy modlić się o jedność i kiedy mamy okazję łączyć ludzi, a nie dzielić, nie pogłębiać tego rozdarcia. Nie ustawajmy w modlitwie, w proszeniu Jezusa, aby obdarzył świat i ojczyznę pokojem, by ustały spory, waśnie, żeby Polska była budowana na bazie prawdy, uczciwości, żeby było działanie nie jednych przeciw drugim, ale dla dobra narodu, dla dobra ojczyzny – akcentował ordynariusz diecezji kaliskiej.

Wskazywał na św. Józefa jako sprawdzonego patrona i opiekuna Kościoła Kaliskiego i całego Kościoła Powszechnego. Przypomniał, że obchodzony jest Nadzwyczajny Rok Świętego Józefa Kaliskiego.

Biskup życzył wszystkim jedności i pokoju. – Składając sobie życzenia zanośmy modlitwy tak jak potrafimy do samego nieba, byśmy byli jedno, by nikt nas nie dzielił, byśmy umieli różnić się, ale w jedności, nie jedni przeciw drugim. Niech Pan Bóg błogosławi nasze wszystkie wysiłki, aby rosła chwała Boża i pomyślność naszej ojczyzny – powiedział bp Janiak.

Po Mszy św. biskupi przełamali się opłatkiem z wiernymi. 

Uroczystość uświetniła orkiestra „Gród nad Prosną” i chór „Canticum”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 lipca

Poniedziałek, XIV Tydzień zwykły
+ Wspomnienie bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, dziewicy
«Ufaj, córko! Twoja wiara cię ocaliła»
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Oz 2,16.17b-18.21-22; Ps 145,2-9; Mt 9,18-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter