22 września
wtorek
Tomasza, Maurycego, Joachima
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Czas pokuty - 24 godziny dla Pana

Ocena: 0
1160

Całodobowa adoracja Najświętszego Sakramentu oraz możliwości skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania rozpocznie się w piątek w wielu kościołach w całej Polsce w ramach wielkopostnej akcji "24 godziny dla Pana" - poinformowało w czwartek biuro prasowe Episkopatu.

fot. Pixabay, CC0

Jak poinformowali autorzy komunikatu akcja "24 godziny dla Pana" odbywa się z piątku na sobotę przed IV Niedzielą Wielkiego Postu, czyli Niedzielą Radości zwaną "Laetare". Akcję zainicjował papież Franciszek podczas specjalnego nabożeństwa pokutnego w Wielkim Poście 2014 roku, kiedy to sam najpierw przystąpił do spowiedzi a następnie spowiadał innych.

W Bulli Misericordiae Vultus wydanej w kwietniu 2015 r. papież podkreślał, że wiele osób w Sakramencie Pokuty i Pojednania odnajduje często drogę powrotu do Pana Boga. W tegorocznym zaś orędziu na Wielki Post podkreślił, że droga do Wielkanocy wzywa nas "do odnowienia naszego oblicza i naszego serca chrześcijan przez pokutę, nawrócenie i przebaczenie, aby móc żyć pełnią łask Tajemnicy Paschalnej".

"Za Ojcem Świętym Franciszkiem, w imieniu polskich biskupów, zachęcam wszystkich do skorzystania z możliwości adoracji oraz przystąpienia do sakramentu Pokuty i Pojednania. Akcja '24 godziny dla Pana' daje nam możliwość większego zaangażowania w nasze przeżywanie Wielkiego Postu. To wezwanie do spotkania się z Bożym Miłosierdziem, także dla tych, którzy dawno nie przystępowali do spowiedzi. Nie przegapmy tej okazji" – zachęcił cytowany w komunikacie rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik. Autorzy przypomnieli, że w Polsce bardzo popularną akcją stała się m.in. Noc Konfesjonałów realizowana w Wielkim Tygodniu. Spis kościołów, które się w nią włączają jest dostępny na stronie www.nockonfesjonalow.pl. Od dawna w polskich parafiach praktykowana jest również przedłużona spowiedź podczas rekolekcji wielkopostnych.

W diecezji świdnickiej mszę św. na rozpoczęcie akcji odprawi o godz. 18 w świdnickiej katedrze bp Ignacy Dec. Następnie adoracja będzie prowadzona przez poszczególne parafie obu świdnickich dekanatów przez całą dobę do sobotniej mszy św. o godz. 18. Akcja "24 godziny dla Pana" odbędzie się także w czterech miejscach archidiecezji łódzkiej: w Sanktuarium Matki Bożej Łaskiej w Łasku rozpocznie się nabożeństwem pokutnym o godz. 19 w piątek i zakończy mszą św. godz.18 w sobotę; w Bazylice Archikatedralnej i kościele Matki Bożej Bolesnej w Łodzi rozpocznie się nabożeństwem pokutnym o godz. 21 w piątek a zakończy mszą św. o godz. 18 w sobotę; w kościele rektoralnym Matki Bożej Śnieżnej w Piotrkowie Trybunalskim akcję rozpocznie nabożeństwo pokutne w piątek godz. 21 a zakończy msza św. o godz. 18 w sobotę.

W archidiecezji gdańskiej w ramach akcji "24 godziny dla Pana" w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego przy Kolegiacie pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski odbędzie się nabożeństwo pokutne, które rozpocznie się w piątek o godz. 15. W inicjatywę włączy się również parafia Bożego Ciała w Gdańsku Morenie, gdzie czuwanie rozpocznie Droga Krzyżowa o godz. 19, po której odbędzie się adoracja Najświętszego Sakramentu. Akcję zakończy msza św. o godz. 18 w sobotę.

Całodobowa adoracja Najświętszego Sakramentu połączona z okazją do skorzystania z sakramentu pokuty odbędzie się także w kaplicy Chrystusa Króla przy kościele Ducha Świętego w Koszalinie. Od godz. 15 w piątek do 15 w sobotę będzie można tu przystąpić do spowiedzi oraz modlić się przed Najświętszym Sakramentem.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 września

Wtorek, XXV Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Błogosławieni ci, którzy słuchają Słowa Bożego i zachowują je wiernie.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Prz 21,1-6,10-13; Ps 119,1.27.30.34.35.44; Łk 8,19-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter