21 marca
czwartek
Lubomira, Benedykta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kard. Dziwisz: tajemnicą serca św. Jana Pawła II była przyjaźń z Jezusem

Ocena: 0
2336

Tajemnicą serca Jana Pawła II była Jego przyjaźń z Jezusem – mówił kard. Stanisław Dziwisz w Archidiecezjalnym Sanktuarium św. Jana Pawła II w Orchard Lake. Hierarcha podkreślał, że papież pełnił swoją posługę, będąc „wszystkim dla wszystkich”.

fot. Joanna Adamik/Archidiecezja Krakowska

Kard. Dziwisz wspomniał na początku dwie wizyty kard. Karola Wojtyły w Orchard Lake. Pierwszą złożył w 1969 roku, kiedy to wyznał, że jest w miejscu, gdzie najbardziej chciało być jego kapłańskie serce: „w murach Matki Żywicielki Polonii Amerykańskiej”. Po raz drugi kard. Wojtyła odwiedził Orchard Lake w sierpniu 1976 roku, po zakończeniu Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego w Filadelfii. Po swoim wyborze na Stolicę św. Piotra Jan Paweł II powiedział: „Papież potrzebuje Orchard Lake. Utrzymajcie Orchard Lake przy życiu”.

Podczas podróży apostolskiej do Stanów Zjednoczonych, w 1987 roku, papież podkreślał wyjątkowość działającego tu Seminarium Świętych Cyryla i Metodego, które „wyrosło z autentycznej miłości do Kościoła i przywiązania do polskości”.

– Możemy dziś powiedzieć, że spełnia się pragnienie Ojca Świętego. Orchard Lake tętni życiem. Przygotowuje kolejne zastępy kapłanów, ale w swoich szkołach przygotowuje również świeckich liderów dla Polonii oraz dla innych wspólnot w Stanach Zjednoczonych – mówił kard. Dziwisz.

Nawiązując do odczytywanej podczas Mszy wotywnych o św. Janie Pawle II Ewangelii, jego osobisty sekretarz podkreślił, że rozmowa Jezusa z Piotrem nad Jeziorem Galilejskim „wprowadza nas w sekret serca Jana Pawła II”: kim on był, jaką zajmował postawę, jak modlił się i trudził dla Chrystusa i Jego Kościoła.

Wspominał, że Jan Paweł II bardzo szybko odnalazł się na swym „niezwykłym, najwyższym urzędzie Kościoła”, przyjmując odpowiedzialność za wspólnotę Kościoła na wszystkich kontynentach i stając się zarazem duchowym przywódcą świata. – Dzięki swemu duchowemu i moralnemu autorytetowi mógł zabierać głos w najważniejszych sprawach ludzkości na przełomie drugiego i trzeciego tysiąclecia chrześcijaństwa. Mógł przemawiać na najwyższych areopagach współczesnego świata – powiedział hierarcha.

Zaznaczył, że Jan Paweł II czynił to jako pasterz Kościoła, będąc „wszystkim dla wszystkich”. – Ale wszyscy wiedzieli, że ten człowiek wywodził się z Polski, w której jako pasterz stawiał czoło bezbożnemu systemowi totalitarnemu, a której po II wojnie światowej obca potęga narzuciła komunistyczny ustrój i marksistowską ideologię – dodał kardynał.

Według niego, papież wniósł niepodważalny wkład w upadek komunistycznego reżimu, bo dysponował „siłą prawdy o Bogu i o człowieku”, a nie siłą i armią. „I ta prawda zwyciężyła” – podkreślił.

Kaznodzieja wyznał, że tajemnicą serca Jana Pawła II była jego przyjaźń z Jezusem. – Przez całe życie szedł za Jezusem, angażując się w Jego misję zbawienia świata. Dlatego chciał służyć i służył Kościołowi, w którym Jezus Chrystus jest obecny, który strzeże i przekazuje ludowi słowo Boże i umożliwia mu dostęp do sakramentów – mówił. Dodał też, że w papieskim sercu toczył się codziennie ten sam dialog, jaki miał miejsce między Jezusem a Piotrem, który wyznawał „Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham”.

Na koniec krakowski arcybiskup senior podkreślił, że Orchard Lake pełni ważną misję, przygotowując do służby Polonii amerykańskiej i narodowi amerykańskiemu „gorliwych kapłanów oraz mądrych liderów”, uformowanych w duchu patriotyzmu, ale otwartych na uniwersalne wartości, gotowych służyć wszystkim, niezależnie od ich pochodzenia i języka. – Podtrzymujcie ten poziom, tak bliski postawie Jana Pawła II – zaapelował.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
 

Najwyżej oceniane artykuły



Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -