9 maja
czwartek
Bozydara, Grzegorza, Karoliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kard. Nycz o najbardziej aktualnych przesłaniach św. Jana Pawła II

Ocena: 4.9
680

XXIII Dzień Papieski będzie obchodzony 15 października pod hasłem "Św. Jan Paweł II Cywilizacja życia". Celem tego dnia jest promowanie nauczania papieża oraz "budowanie żywego pomnika" tego pontyfikatu

- powiedział w czasie czwartkowej konferencji prasowej w Domu Arcybiskupów Warszawskich kard. Kazimierz Nycz.

Metropolita warszawski zwrócił uwagę, że "w tym roku Kościół, szczególnie Kościół katolicki w Polsce, obchodzi 45. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. (...) 16 października tego roku ta rocznica wybrzmi nie tylko w Rzymie, przy grobie św. Jana Pawła II, ale także w parafiach w całej Polsce".

Podkreślił, że dziś trzeba "sięgać do istoty pontyfikatu Jana Pawła II".

Nie zachwycimy już młodych ludzi - poniżej 40 roku życia, którzy nie pamiętają papieża - ani szczegółowymi fajerwerkami z Wadowic czy z Krakowa, takimi czy innymi kremówkami. Musimy przekazywać ten wielki pontyfikat tak, jak się przekazuje inne wielkie pontyfikaty XX wieku

- powiedział kard. Nycz.

Zaznaczył, że "XX wiek, w przeciwieństwie do poprzednich stuleci, miał wielkich i świętych papieży".

Nie tylko dlatego, że większość z nich została wyniesiona przez Kościół na ołtarze, ale dlatego, że byli wielcy i święci, a Kościół to docenił. Każdy z nich wniósł w Kościół coś bardzo ważnego. Takim był Pius XI, Pius XII, takim był Jan XXIII, który zwołał sobór watykański II, Paweł VI, Jan Paweł II, później wielki teolog, myśliciel, święty człowiek - papież Benedykt XVI

- wskazał hierarcha.

Papież Franciszek zwraca z kolei uwagę na powszechność Kościoła, na to, że jest on obecny nie tylko w Europie

- dodał.

Metropolita warszawski wskazał, że "nie wolno z tych wielkich sześciu pontyfikatów wyjmować jednego, mówiąc, że +to był największy, najwspanialszy" albo "na tym papieżu skończył się prawdziwie Kościół".

Papież Benedykt XVI wymyślił pojęcie "hermeneutyka zmiany i ciągłości", co oznacza, że trzeba szanować to, co było, zachowywać to, co jest obowiązkowe do zachowania, ale szukać nowych form. I takie nowe formy dał nam papież Jan Paweł II

- zaznaczył kardynał.

Podkreślił, że istotę nauczania papieża Polaka wyraża tegoroczne hasło Dnia Papieskiego "Św. Jan Paweł II Cywilizacja życia".

Pozytywnie pojęta cywilizacja życia, a nie śmierci jest jednym z najbardziej aktualnych przesłań św. Jana Pawła II

- powiedział.

Kiedy papież mówił nam o "cywilizacji życia" obserwowaliśmy problemy z aborcją, zaczynały się problemy z eutanazją. Dziś one nie ustały, ale wręcz przeciwnie - narastają

- ocenił duchowny. Dodał, że "pojawiły się także nowe, na gruncie choćby genetyki czy związane z nowymi możliwości nauki - wszystkie transhumanizmy".

W ramach obchodów XXIII Dnia Papieskiego, w piątek, 13 października, w Domu Arcybiskupów Warszawskich odbędzie się konferencja naukowa pt. "Transhumanizm: człowiek przyszłości czy człowiek wyobrażony?", której współorganizatorem jest Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie.

Prof. Teresa Grabińska z Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu wygłosi referat pt. "Godność transczłowieka", prof. Piotr Duchliński z Akademii Ignatianum w Krakowie "Co z nami nie tak? Transhumanistyczne perypetie z cielesnością i próba jej ostatecznego wyeliminowania", zaś ks. prof. Grzegorz Hołub z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie podejmie temat "Postczłowiek: pomiędzy utopią a antyutopią", a ks. prof. Marian Machinek MSF z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurski w Olsztynie będzie mówił o teologicznych dylematach transhumanizmu - podał przewodniczący zarządu Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia"(FDNT) ks. Dariusz Kowalczyk.

Konferencję poprzedzi msza św. o godz. 10.00 w kościele akademickim p.w. św. Anny.

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia została powołana w 2000 r. jako pokłosie pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1999 r. Jej działalność ma upamiętniać pontyfikat Jana Pawła II dzięki promowaniu nauczania papieża Polaka i wspierać przedsięwzięcia społeczne, głównie w edukacji i kulturze.

Najważniejszym przedsięwzięciem fundacji jest Dzień Papieski organizowany od 2001 r. w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża 16 października 1978 r. Tego dnia, oprócz ogólnopolskiej kwesty na ulicach i parafiach na fundusz stypendialny dla niezamożnej, uzdolnionej młodzieży, w całym kraju odbywają się dyskusje poświęcone Janowi Pawłowi II i jego nauczaniu, prowadzone są modlitwy w łączności z papieżem i koncerty mu poświęcone.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 maja

Czwartek, VI Tydzień wielkanocny
Nie zostawię was sierotami,
powrócę do was i rozraduje się serce wasze.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 16, 16-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Fatimskiej 4-12 maja
Nowenna do św. Andrzeja Boboli: 7-15 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter