23 lutego
niedziela
Romany, Damiana, Polikarpa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Spotkanie ze stygmatykiem

Ocena: 0
3521

Brat Elia jest postacią coraz szerzej znaną, również u nas. Dzieje się tak m.in. za sprawą jego podróży po całym świecie i głoszeniu Ewangelii.

Będąc na przykład w Polsce w ubiegłym roku, zachęcał do choćby dziesięciu minut codziennej modlitwy, najlepiej rodzinnej. „Cały czas ktoś na was patrzy, ktoś nad wami czuwa. Nie bójcie się. Odpowiadajcie na wezwanie!” – zwrócił się z przesłaniem do Polaków. Tak prosto mówi człowiek, który każdego Wielkiego Tygodnia przeżywa w swym ciele mękę Pańską, nosi na dłoniach i stopach stygmaty, ma dar uzdrawiania, czytania w ludzkich duszach i bilokacji, widzi Jezusa Chrystusa – zrobił Mu nawet zdjęcie – a także Matkę Bożą, aniołów i świętych. Porównywany do św. Ojca Pio, podkreśla, że każdy ma własną drogę. Sprawę brata Elii uważnie obserwuje Kościół; choć jego charyzmaty mogą budzić zdziwienie, niedowierzanie czy wręcz protest, wielu duchownych, w tym hierarchów, którzy mieli okazję spotkać go osobiście, stwierdza, że to Boży człowiek, podkreślając jego wiarę, skromność i posłuszeństwo.

Do przybliżenia tej wyjątkowej postaci przyczyniają się też książki publikowane przez krakowskie wydawnictwo Esprit, nad którymi tygodnik „Idziemy” objął patronat medialny. Pierwszą część biograficznej trylogii, zatytułowaną „Brat Elia. Anioł ze stygmatami zatrzymał się w moim domu”, rekomendowaliśmy czytelnikom jesienią; teraz ukazała się część druga, pod równie barokowym tytułem „Brat Elia od Apostołów Bożych. Tajemnica Światła”. Należy odnotować, że książki Fiorelli Turolli, przyjaciółki i bliskiej współpracownicy brata Elii, stanowią całość: jedna jest kontynuacją drugiej i lepiej je przeczytać po kolei, by mieć pełniejszy obraz tego, kim jest włoski zakonnik.

W nowo wydanym tomie poznajemy historię starań brata Elii o budynek, w którym mógłby on założyć klasztor własnej wspólnoty zakonnej, służącej przede wszystkim zaniedbanej duchowo i społecznie młodzieży. Obserwujemy jego rosnącą popularność, spotkania i podróże ewangelizacyjne po kraju, a w tym wszystkim – niejako w tle – jego dojrzewanie i jakby coraz silniejsze przylgnięcie do Pana Boga. Poznajemy świadectwa osób, którym pomogło wstawiennictwo brata Elii, a także fragmenty jego kazań i pisane przez niego wiersze-modlitwy. Być może autorka mogłaby opowiedzieć tę historię lepiej, oszczędniej w słowach i emocjach, inaczej rozkładając akcenty. Ale i tak warto przeczytać, czego była świadkiem. W jej kronikarskiej relacji widzimy bowiem niezwykłego człowieka, który z równą prostotą uzdrawia ciężkie przypadki medyczne, jak i samodzielnie gotuje posiłek dla dwudziestoosobowej grupy młodzieży czy sprząta po chorym dziecku. A do tego z gorliwością, graniczącą czasem z gniewem, próbuje przebijać się do serc i sumień ludzi goniących za sensacją czy nadprzyrodzonymi znakami, zatrzymującymi się na tym, co zewnętrzne. Który nawet najbliższym musi kolejny raz przypominać, że udział we Mszy Świętej, spowiedź czy przyjęcie Komunii są ważniejsze niż cała ta natchniona krzątanina wokół stygmatyka. I kto wie, czy to właśnie nie jest w tej opowieści najbardziej poruszające.

 

Fiorella Turolli, „Brat Elia od Apostołów Bożych. Tajemnica Światła”, przekład Monika Wańska, Esprit, Kraków 2018, 365 s.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Redaktorka i felietonistka "Idziemy". Autorka książek "Cudownie być mamą" i "Pierwsza Biblia mojego dziecka". Wraz z mężem wieloletnia animatorka Spotkań Małżeńskich. Mama dwóch córek i czterech synów.

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 23 lutego

Bądźcie świętymi, bo Ja jestem święty, Pan, Bóg wasz!
Dziś w Kościele: Niedziela, VII tydzień zwykły
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Kpł 19, 1- 2. 17- 18; Ps 103, 1b-4. 8.10.12-13; 1 Kor 3, 16-23; Mt 5, 38-48
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Komentarz tygodnika Idziemy
SalveNet zaprasza na Duchową siłkę o. Szymona Janowskiego OFMCap.

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -