19 stycznia
niedziela
Henryka, Mariusza, Marty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

MPiT: maleją dysproporcje w dochodach Polaków

Ocena: 0
411

Współczynnik Giniego, który mierzy zjawisko dysproporcji w dochodach, wyraźnie wskazuje, że w ostatnich latach w Polsce udało się znacząco zredukować nierówności dochodowe - podało w czwartek Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

fot. pixabay.com/CC0

Jak podkreśla resort: "nierówności dochodowe to jedno z kluczowych wyzwań spójności społeczno-gospodarczej naszego kraju". "Pomiar tego zjawiska, powszechnie realizowany za pomocą współczynnika Giniego, wyraźnie wskazuje na to, że w ostatnich latach w Polsce udało się znacząco zredukować nierówności dochodowe. To imponujący wynik, szczególnie na tle pozostałych krajów UE" - czytamy w czwartkowym komunikacie MPiT. Dodano, że w 2018 r. wskaźnik ten wyniósł u nas 27,8 proc., co oznacza poprawę o 2,8 p. p. w stosunku do 2015 r. (30,7 proc.).

Eksperci resortu wyjaśnili, że jest to zmiana strukturalna. "Wskazuje na to, że ograniczenie nierówności dochodowych następuje nie poprzez zmniejszenie dochodów najbogatszych, a dzięki poprawie sytuacji materialnej osób uboższych oraz klasy średniej" - zaznaczyli.

Dodali, że szczególną rolę odegrał tu program Rodzina 500+, który wsparł finansowo wiele polskich rodzin. "W tym przede wszystkim najuboższe, wielodzietne oraz osoby samotnie wychowujące dzieci. Przyczyniła się do tego również zdecydowana poprawa na rynku pracy, którą zawdzięczamy wzrostowi gospodarczemu Polski" - czytamy.

Resort przypomniał, że stopa bezrobocia na koniec 2018 r. wyniosła u nas 5,8 proc., czyli najmniej w historii. Wynagrodzenia w gospodarce wzrosły o 7 proc., a w sektorze przedsiębiorstw o 7,1 proc.. "Tak znacząca poprawa sytuacji gospodarczej stymuluje konsumpcję. Jednocześnie rosną również oszczędności Polaków, które na koniec 2018 roku wyniosły ponad 800 miliardów złotych" - podkreślono.

Według MPiT ograniczanie ubóstwa, silna klasa średnia i zrównoważony rozwój gospodarczy "to kluczowy stabilizator bezpieczeństwa ekonomicznego naszego kraju".

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 stycznia

Przychodzę, Boże, pełnić Twoją wolę
Dziś w Kościele: niedziela, II tydzień zwykły, druga niedziela zwykła
Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 49, 3.5 -6; Ps 40 , 2ab.4ab.7 -8a.8b -9.10; 1 Kor 1, 1-3; J 1, 29-34
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -