13 listopada
środa
Mateusza, Izaaka, Stanislawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Antykatolickie zaślepienie

Ocena: 5
924

Czy można, mając przed oczyma informację o próbie zamordowania człowieka, milczeć i udawać, że się tej informacji nie widzi? I w ten sposób uprawiać dziennikarstwo w uznanym społecznie medium? Jak się okazuje – można. Oto Mikołaj Lizut, doświadczony wszak publicysta, prowadził 17 października w Tok FM swój program, zasadniczo poświęcony inicjatywie obywatelskiej „Stop pedofilii”. Na marginesie zajął się jednak sejmową Uchwałą przeciw nienawiści i pogardzie antykatolickiej.

Mówiąc o uchwale, Mikołaj Lizut zacytował pierwsze słowa jej Uzasadnienia: „katolicyzm i katolicy są ofiarami notorycznych prześladowań i wrogości” – po czym zaczął wydziwiać: że Kościół w Polsce jest „zasilany ogromnymi kwotami z budżetu państwa, także z naszych podatków”, że „instytucje Kościoła katolickiego są widoczne wszędzie”, więc o jakich prześladowaniach mowa? Zacytował, owszem, pierwsze słowa, ale nie pierwsze zdanie Uzasadnienia, w którym – a tym bardziej w tekście Uchwały, który dotyczy nienawiści i pogardy antykatolickiej, a więc fatalnych postaw społecznych – w ogóle nie ma mowy o żadnych prześladowaniach Kościoła w Polsce.

Zdanie, które zacytował Mikołaj Lizut, brzmi bowiem: „Katolicyzm i katolicy są ofiarami notorycznych prześladowań i wrogości w wielu miejscach świata”. Wskazuje na uniwersalizm problemu w czasie i w przestrzeni. Ale zostawiając historyczny czas i skupiając się na współczesnej przestrzeni – red. Lizut albo uważa, że Polska nie powinna prowadzić polityki praw człowieka, bo nie są to sprawy, które nas dotyczą; albo że „prawa człowieka” nie dotyczą wolności i bezpieczeństwa katolików; albo że w ogóle – w Chinach czy w Arabii Saudyjskiej – nie ma żadnych, czy żadnych poważnych, prześladowań Kościoła, a twierdzenie, że są – jest (użyjmy słowa, które Mikołaj Lizut bardzo lubi) absurdalne.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 44 (733), 3 listopada 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 19 listopada 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Poseł do Parlamentu Europejskiego, prezes Prawicy Rzeczypospolitej. W latach 2005-2007 marszałek Sejmu.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 listopada

Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła.
Dziś w Kościele:
+ środa, XXXII tydzień zwykły, wspomnienie obowiązkowe świętych Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna, pierwszych męczenników Polski
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Mdr 6,1-11; Ps 82,3-4.6-7; Łk 17,11-19
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Nasze patronaty


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -