15 listopada
piątek
Alberta, Leopolda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Drożeje parkowanie

Ocena: 0
856

To nie będzie łatwa jesień dla kierowców. I wcale nie chodzi o deszczową pogodę – ale o parkingi. A dokładnie o ich koszt. Czekają nas drakońskie podwyżki. Celowo piszę „nas”, bo nawet jeśli ktoś mieszka w okolicy, to i tak czasem musi dojechać do miasta i zaparkować. Wszystko za sprawą noweli ustawy o drogach publicznych, która weszła w życie 5 września.

Podwyżki dotyczą miast powyżej 100 tys. mieszkańców. Mogą one teraz ustalić u siebie nową, śródmiejską strefę płatnego parkowania. Opłaty w niej mogą obowiązywać przez cały rok. Czyli także w niedziele i święta. Za pierwszą godzinę postoju nie przekroczą 10-12 zł. Ale nawet 7-8 zł będzie przy dzisiejszych ok. 3 zł gigantyczną zmianą. Obok stref śródmiejskich pojawią się zwykłe strefy płatnego parkowania. W nich obowiązywać będą opłaty jedynie w dni robocze. Za pierwszą godzinę postoju nie przekroczą 0,15 proc. minimalnego wynagrodzenia – obecnie to 3,37 zł. Ale to nie koniec. Zmiana dotyczy też mandatów za nieopłacony postój. Zamiast dotychczasowych 50 zł będzie to nawet 225 zł! Wiele miast już zdecydowało o podwyżkach; Gdańsk podniósł ceny o ok. 10 proc., Wrocław będzie naliczał za każdą minutę. W stolicy na razie podwyżek nie będzie. Ale tylko przez kilka miesięcy.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 37 (726), 15 września 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 30 września 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest dziennikarzem TVP
www.krzysztofziemiec.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 listopada

Czy Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Dziś w Kościele:
+ sobota, XXXII tydzień zwykły, wspomnienie rocznicy poświęcenia rzymskich bazylik świętych apostołów Piotra i Pawła albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę albo wspomnienie św. Małgorzaty Szkockiej albo wspomnienie św. Gertrudy, dziewicy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Mdr 18,14-16;19,6-9; Ps 105 (104),2-3.36-37.42-43; Łk 18,1-8
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Nasze patronaty


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -