31 marca
piątek
Beniamina, Dobromierza, Leonarda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pozytywne skutki wojny?

Ocena: 0
639

Twierdzenie, że wojna na Ukrainie pokazała, jak wiele dobra istnieje na świecie, byłoby chyba obrazoburcze. A może nawet niemoralne, bo jak wojna, w której giną niewinni ludzie, często też małe dzieci i kobiety, może mieć dobrą stronę? Ale czy nie tak właśnie wygląda całe nasze życie? W każdym z nas codziennie trwa zmaganie, by światło, jeśli tylko chcemy i potrafimy, ostatecznie pokonało największy mrok.

To, co stało się po 24 lutego 2022 r., odkryło wielkie pokłady dobra drzemiące w każdym z nas. Pokazało, że pedagogika wstydu i poczucie, że jesteśmy jako naród nic nie warci, były błędem. I po prostu kłamstwem. Okazaliśmy miłosierdzie, a Ukraińcy odwdzięczyli się wielką sympatią. Szacunek do Polski i popularność za Bugiem naszego prezydenta, która przewyższa pozycję prezydenta USA, i owacje, jakie Andrzej Duda dostał ostatnio we Lwowie, tylko tego dowodzą.

Tocząca się wojna, a wokół niej wielka i mniejsza polityka, to także realne i widoczne pojednanie między skłóconymi dotąd w jakiejś mierze narodami. To, co niemal od roku dzieje się nie tylko między Polakami a Ukraińcami, ale także między Polakami a Litwinami – na co już jakiś czas temu na łamach „Idziemy” zwrócił uwagę prof. Kazimierz Dadak – oznacza wielki geopolityczny przełom. Istnieje szansa zmiany na lepsze tej części Europy, po raz pierwszy od dwustu lat! A to wszystko za sprawą, tak jak w 1920 r., zagrażającej nam wspólnie Moskwy.

Ponadto jesteśmy świadkami głębokiej i prawdziwej derusyfikacji całej Ukrainy. W błyskawicznym tempie znika wszystko, co pozostawiła w tym kraju Rosja. W Odessie usunięto pomniki Aleksandra Suworowa oraz Katarzyny II – symboli rosyjskiej opresji nie tylko na Ukrainie, bo caryca była sprawczynią rozbiorów Polski, a Suworow odpowiada za rzeź warszawskiej Pragi, w czasie której mogło zginąć nawet 20 tys. cywilów. Decyzję o zdemontowaniu pomnika Katarzyny miejscy rajcy podjęli jednogłośnie, gdyż zrozumieli, że ani w kraju, ani w tym mieście nie ma miejsca na takie postacie.

Derusyfikacja trwa na Ukrainie od 2014 r. Zaczęło się od obalania wszechobecnych pomników Lenina i innych komunistycznych przywódców. Teraz Ukraina idzie o krok dalej, bo Ministerstwo Oświaty usunęło z listy lektur utwory autorstwa rosyjskich pisarzy. A w zamian w ukraińskim kanonie pojawił się wiersz „Niepewność” Adama Mickiewicza.

Gołym okiem widać więc, że wojna wiele zmienia. I nie zawsze są to rzeczy tylko złe.

Idziemy nr 04/2023

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest dziennikarzem TVP
www.krzysztofziemiec.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 31 marca

Piątek, V tydzień Wielkiego Postu
Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 10, 31-42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

Materiał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter