19 lutego
wtorek
Arnolda, Konrada, Marcelego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Sposób na powołania

Ocena: 5
1073

Dzień Życia Konsekrowanego wzbudza w świeckich podziw lub konsternację z tego powodu, że w dzisiejszym świecie, który tyle nam oferuje, można zamknąć się w klasztorze i przywdziać jedno ubranie, które się będzie nosić do końca życia. Dla mediów z kolei to okazja do porównywania danych statystycznych. A są one, niestety, nieubłagane.

W skali światowej liczba osób konsekrowanych co roku odnotowuje spadek. Jak podała w październiku agencja Fides (najnowsze dane na koniec 2016 r.), zmalała w skali światowej liczba księży diecezjalnych, zakonników, sióstr zakonnych i członków instytutów świeckich. W trzech pierwszych przypadkach największy spadek odnotowano w Europie. W skali światowej w 2016 r. liczba sióstr zakonnych zmalała w stosunku do roku poprzedniego aż o niemal 12 tys., z czego najwięcej w Europie (8370) i Ameryce (3775). Spadek nie dotyczył jednak Afryki i Azji, gdzie liczba zakonnic wzrosła o niemal tysiąc. Ogólna liczba sióstr zakonnych na świecie wyniosła więc na koniec 2016 r. prawie 660 tys.

Liczba zakonników również zmalała o nieco ponad tysiąc, z czego największy spadek odnotowano na kontynencie europejskim (972) i amerykańskim (769), wzrost zaś w Afryce (198) i Azji (560). Statystyki podają, że od 1965 r. liczba osób konsekrowanych odnotowuje tendencję spadkową w skali światowej, ale rosnącą dla kontynentu afrykańskiego i azjatyckiego. Jest to związane z pewnym przestawieniem się wielu zgromadzeń zakonnych na styl życia bardziej dostosowany do współczesnego świata. Zakony żeńskie, które zamieniły habity na garsonki i odrzuciły welony, a modlitwę wspólnotową zastąpiły indywidualną, odnotowały największy spadek powołań, a wiele z nich jest obecnie na wymarciu.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 5 (694), 3 lutego 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 17 lutego 2019 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -