14 lipca
wtorek
Ulryka, Bonawentury, Kamila
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Vox populi vox Dei?

Ocena: 0
1184

Dwa wielkie marsze, jakie przeszły przed kilkoma tygodniami w Belfaście, stolicy Irlandii Północnej, i w Paryżu, pokazały, niestety, że rządzący nie liczą się z opinią obywateli. Twardo natomiast realizują z góry wyznaczoną agendę, która ma dalej czynić z Europy miejsce nieprzyjazne życiu i rodzinie. Pomimo wielkich protestów i marszów odbywających się w Irlandii Północnej przeciwko wprowadzeniu przez Londyn legalizacji aborcji 21 października prawo aborcyjne zaczęło tam formalnie obowiązywać.

W lipcu członkowie brytyjskiej Izby Gmin przegłosowali w Irlandii Północnej legalizację aborcji, a także przy okazji małżeństwa jednopłciowe. Te wejdą w życie od połowy lutego 2020 r., z powodu politycznego impasu, który od 2017 r. panuje w tej brytyjskiej prowincji. Wykorzystali to politycy w Londynie, którzy już wcześniej zapowiadali „pomoc” w aborcyjnym procederze dla swych obywatelek w Irlandii Północnej, choćby przez pokrywanie kosztów aborcji kobietom, które zdecydują się jej dokonać w innych częściach Zjednoczonego Królestwa. W ten sposób Londyn zezwolił na ostatniej wysepce swojego imperium aborcję do 28. tygodnia ciąży, a w niektórych przypadkach nawet do urodzenia. Prawo zacznie obowiązywać od końca marca 2020 r.

Północnoirlandzcy biskupi określili legalizację aborcji „tragicznym dniem”: „Aborcja jest brutalnym pogwałceniem cennego daru życia. Prawo do życia nie zostało nam przyznane przez żadną ustawę ani rząd. Każde ludzkie prawo, które usuwa prawo do życia, jest prawem niesprawiedliwym i musi mu się przeciwstawić każdy człowiek, każdy wyborca, każdy przedstawiciel polityki. Dla polityków katolickich jest to nie tylko kwestia ochrony ludzkiego prawa do życia, ale także podstawowa kwestia wiary katolickiej”. Biskupi katoliccy z Irlandii Północnej zaapelowali również, by wyciągnąć konsekwencje od polityków, na których wierni głosowali, a którzy nic w tej sprawie nie zrobili.

Podobna sytuacja miała miejsce w Paryżu, kiedy to na początku października ulicami francuskiej stolicy przeszło 600 tys. osób, protestując przeciwko prawu uznającemu dwie lesbijki równoprawnymi „matkami” i przyznaniu im oraz kobietom samotnym prawa do macierzyństwa zastępczego i technik wspomaganego rozrodu. Wśród uczestników tej ogromnej manifestacji byli nie tylko katolicy, ale także wyznawcy innych religii, politycy i eksperci. Biskup Dominique Rey, ordynariusz diecezji Fréjus-Toulon, powiedział: „Jestem tu jako człowiek wierzący, który zdaje sobie sprawę, że rodzina jest niezbędnym fundamentem ludzkości. Ta rodzina opiera się na związku małżeńskim mężczyzny i kobiety, zdolnych do wzbudzenia potomstwa. Bez tego odniesienia rodzina już nie istnieje, a ludzkości grozi wyginięcie. Nie jesteśmy tutaj przeciw wszystkiemu! Jesteśmy za życiem, za rodziną; nie można budować społeczeństwa na negacji tego, co było podstawą ludzkości od samego początku”.

Na czym stanęło? W połowie października ustawa została przyjęta po pierwszym czytaniu przez niższą izbę francuskiego parlamentu. Nic dziwnego, skoro nawet organizatorzy szczytu ONZ, zanim jeszcze ten się odbył na początku listopada w Nairobi, już opublikowali wnioski, wśród których uznali aborcję za prawo człowieka. Dodatkowo do udziału w szczycie nie zostały dopuszczone organizacje broniące życia i rodziny. Czy oznacza to, że powinniśmy dać sobie spokój z marszami i protestami, skoro widzimy, że rządzący działają wbrew woli narodu? Bynajmniej. Powinniśmy jednak najpierw bardzo uważnie wybierać kandydatów, na których głosujemy w wyborach, bo potem żadne lamenty nie pomogą.

 

Idziemy nr 45 (734), 10 listopada 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 14 lipca

Wtorek, XV Tydzień zwykły Rok A, II
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Kamila de Lellis, prezbitera albo wspomnienie św. Henryka
Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych, lecz słuchajcie głosu Pańskiego.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 7,1-9; Ps 48,2-8; Mt 11,20-24
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter