4 grudnia
niedziela
Barbary, Krystiana, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Na Jasnej Górze trwa Narodowa Pielgrzymka Węgrów

Ocena: 0
250

Pielgrzymka Narodowa Węgrów jest okazją do przypomnienia, że Polskę i Węgry łączy bardzo wiele: wiara katolicka, historia i dzieje Zakonu Paulinów, który powstał na Węgrzech i stamtąd przybył do Polski. Obecnie to jedyna taka zagraniczna pielgrzymka. W tym roku to czas odnawiania wspólnoty wiary po okresie pandemii, modlitwy o pokój na Ukrainie i na świecie.

Fot. Rafał Pepiński, wikipedia-CC_BY-SA_3.0

Dziś pielgrzymi m.in. adorowali Jezusa w Najświętszym Sakramencie z modlitwą o pokój, odprawili Drogę Krzyżową. Centralnym punktem pielgrzymki będzie Msza św. sprawowana o godz. 19.30 w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystii przewodniczyć ma bp József Tamás, który należy do konfraterni Zakonu Paulinów za wieloletnią współpracę z zakonnikami na ziemi węgierskiej i w Siedmiogrodzie. To właśnie na terenie Siedmiogrodu w Rumunii znajduje się sanktuarium maryjne narodu węgierskiego w Csiksomlyó. Kult Matki Bożej w tym miejscu sięga 1567 r., gdy w darze wdzięczności dla Maryi za ocalenie wiary Węgrzy składają śluby wytrwania w wierze ojców.

Rodakom towarzyszył na rozpoczęcie jasnogórskiego spotkania Konsul Generalny Węgier w Krakowie Tibor Gerencsér. Dyplomata wyraził nadzieję na dalsze umacnianie więzi, które łączą Polaków i Węgrów już od czasów wczesnośredniowiecznych.

Możemy pomodlić się razem, Węgrzy z Węgier, Węgrzy z Siedmiogrodu oraz Polacy na Jasnej Górze. To jest nasze wspólne święto, dlatego jestem szczęśliwy. Za naszymi granicami toczy się wojna, więc modliliśmy się o pokój na Ukrainie i na świecie. Modlimy się także za przyjaźń polsko-węgierską, żeby Polacy i Węgrzy, te dwa bratnie narody, nawet w takich trudnych czasach znaleźli wspólny głos i pamiętali o naszej przyjaźni, dlatego dla nas ta okazja jest wyjątkowa. Mam nadzieję, że za rok wrócimy większą grupą

- powiedział Gerencsér.

Budowanie relacji jedności i solidarności w dzisiejszym świecie jest bardzo ważne. Mam nadzieję, że miłość Boga i jego miłosierdzie są silniejsze niż polityka - podkreślił z kolei o. Botond Bator, proboszcz paulińskiej parafii i przełożony wspólnoty zakonnej w Şumuleu Ciuc w Siedmiogrodzie w Rumunii.

Centralnym punktem pielgrzymki będzie dzisiejsza Msza św. o godz. 19.30 w Kaplicy Matki Bożej. Modlitwa Węgrów zakończy się jutro.

Pielgrzymki odbywają się od koniec czerwca, kiedy przypada Dzień Świętego Władysława będący okazją do świętowania przyjaźni polsko-węgierskiej sięgającej korzeniami do czasów wczesnośredniowiecznych. Urodzony w Polsce i wychowany na Wawelu Władysław I Święty, wnuk Mieszka II, był węgierskim królem z dynastii Arpadów, działającym aktywnie na rzecz chrystianizacji. Św. Władysław jest także patronem węgierskiej Polonii.

Polskę i Węgry łączą historia i dzieje Zakonu Paulinów, który powstał na Węgrzech i przywędrował stamtąd do Polski.

W czasach unii personalnej polsko-węgierskiej (1370-1382) krewny naszego wspólnego króla Ludwika Węgierskiego - Władysław książę opolski, latem 1382 r. osiedlił w Częstochowie szesnastu przybyłych z klasztoru w Marianosztra zakonników, by stanęli na straży świętego Obrazu.

Głoszony przez paulinów kult Maryi bierze także swój początek właśnie z węgierskiej świadomości narodowej, a także z czci oddawanej Matce Bożej przez żyjących na Węgrzech pustelników, z których zrodził się Zakon Paulinów.

Po klęsce zadanej Węgrom w 1526 r. przez armię osmańską pod Mohaczem rozbity został także Zakon Paulinów. To wtedy punkt ciężkości tego zakonu paulini przenieśli na Jasną Górę.

Szczególnie okres międzywojenny zaznaczył się natężeniem ruchu pielgrzymkowego Węgrów na Jasną Górę. Jedną z pierwszych odnotowanych pielgrzymek stanowiła 50−osobowa grupa inteligencji węgierskiej zorganizowana w 1926 r. przez Izbę Handlową Polsko−Węgierską. Jubileusz 550−lecia Jasnej Góry w 1933 r. stanowił okazję dla oficjalnej pielgrzymki Węgrów (24 września 1933) z Budapesztu pod przewodnictwem abp. Gyula Zichy. 9 maja 1934 r. przybyła pielgrzymka z Budapesztu, by złożyć hołd Matce Bożej Jasnogórskiej i zabrać ze sobą na stały pobyt pięciu paulinów do nowego klasztoru w Budapeszcie, zlokalizowanego na górze Gellerta. Tegoż roku przybył do sanktuarium kard. Justyn Seredi, prymas Węgier z grupą inteligencji, a także prezes ministrów węgierskich Charles Huszar.

Przeor klasztoru w Pecs o. Michał Zembrzuski w 1936 r. zorganizował pielgrzymkę przedstawicieli świata naukowego z Budapesztu i z innych miast. Wyjątkowy charakter miała pielgrzymka zorganizowana przez paulinów z Budapesztu, która przybyła w 1939 r. wraz z siedmiu młodymi Węgrami na uroczystość złożenia przez nich ślubów zakonnych. Złożyli oni również wotum – herb królestwa Węgier. W 1939 r. przybyła również pielgrzymka kolejarzy węgierskich z Budapesztu z własną orkiestrą i chórem.

W najnowszych czasach Węgrzy z pielgrzymką narodową na Jasną Górę przybywają od 2011 r., kiedy to symbolicznie przekazali wówczas Polsce przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Jako wotum pozostawili studnię przyjaźni polsko - węgierskiej z rzeźbą bł. Euzebiusza z Ostrzyhomia, założyciela Zakonu Paulinów.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 4 grudnia

Niedziela, II tydzień Adwentu
Przygotujcie drogę Panu,
prostujcie ścieżki dla Niego;
wszyscy ludzie ujrzą zbawienie Boże.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 3,1-12
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ komentarz "Idziemy" - Radykalizm i pokora

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter