19 sierpnia
piątek
Boleslawa, Juliana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Farrell: w Kościele nadchodzą radykalne zmiany

Ocena: 4.5
1191

„Dzięki potężnemu zaangażowaniu duchowieństwa i świeckich, doświadczymy, w pełnym zakresie życia i posługi wspólnot parafialnych, odnowienia energii i przyjęcia nowych form pomocy i posługi (...) Odnowa musi być zakorzeniona w refleksji, modlitwie i nawróceniu, jeśli ma inspirować i wspierać żywą wiarę. Nie jesteśmy bezradni w obliczu przyszłości” – podkreśla arcybiskup Dublina, Dermot Farrell, który zakończył swój pierwszy rok w kierowaniu największą irlandzką diecezją.

Fot. VATICAN MEDIA, vaticannews.va/pl

Jak powiedział podczas homilii w kościele Matki Bożej Zwycięskiej w Ballymun, zmiany zachodzą w strukturach kościelnych w całym świecie zachodnim.

Papież Franciszek oferuje nam drogę synodalną jako sposób bycia Kościołem, który jest pełen nadziei, pomimo wielu wyzwań, drogę kroczenia razem bardziej blisko siebie. Wierzymy, że Kościół zmienia się zgodnie z wolą Boga.

– powiedział abp Farrell.

Duchowny zaprosił wiernych do „kroczenia tą drogą razem z nim” w nadziei, która uwalnia do podejmowania radykalnych zmian i która inspiruje do bycia ambitnymi, odważnymi katolikami.

W listopadzie archidiecezja opublikowała raport grupy zadaniowej „Budowanie Nadziei”, która ma za zadanie opracowanie strategicznego planu odnowy duszpasterskiej w obliczu poważnych wyzwań, takich jak spadek dochodów i liczby księży.

Jako diecezja, musimy dokonać bilansu tego, jak dobrze jesteśmy przygotowani, aby służyć misji Kościoła. Pewne formy życia kościelnego mogą wymierać. Gdy to zaakceptujemy, nie oznacza to rezygnacji czy bezsilności, ale nową odpowiedzialność za misję.

– zaznaczył arcybiskup Dublina, dodając, że nie ma „żadnego gotowego planu, aby odpowiedzieć na rzeczywistość, w której się znajdujemy”.

Spośród 312 kapłanów, którzy obecnie pełnią posługę w parafiach archidiecezji dublińskiej, 139 ma ponad 70 lat, a 116 z nich pochodzi spoza archidiecezji. W trakcie formacji jest tylko dwóch seminarzystów. Raport mówi o potrzebie ponownego przemyślenia struktur diecezjalnych i parafialnych i przekonuje, że to nadzieja inspiruje ludzi do ambitnych działań i podejmowania radykalnych zmian.

Musimy otworzyć nowy rozdział w historii Kościoła katolickiego w Irlandii. Zmiana nigdy nie jest łatwa, pojawią się konflikty, nieporozumienia i napięcia. Tych spraw nie rozwiąże się za pomocą argumentów czy mówienia o powadze liczb. Nasze struktury parafialne muszą być dostosowane do potrzeb w przyszłości. Odnowa musi być zakorzeniona w refleksji, modlitwie i nawróceniu, jeśli ma inspirować i wspierać żywą wiarę. Nie jesteśmy bezradni w obliczu przyszłości.

– podkreślił hierarcha.

Jak zauważył, dwie najważniejsze wspólnoty w przekazywaniu wiary to rodzina i parafia. „Moje wieloletnie doświadczenie na szczeblu parafialnym i diecezjalnym podkreśla wartość rodziny. Istnieje ogromna rola dla reewangelizacji w naszych parafiach, zwłaszcza wśród młodych ludzi i rodzin" – zaznaczył abp Farrell.

Odnosząc się do kwestii tych, którzy odeszli z Kościoła z powodu skandali nadużyć i rozczarowaniem biskupami, abp Farrell stwierdził:

Musimy być w stanie jako Kościół odpokutować i zapewnić, że nic, co kiedykolwiek zrobimy, nie stanie na drodze relacji, jaką indywidualna osoba wierząca ma z Bogiem. Jako arcybiskup Dublina jestem tutaj, aby odegrać swoją rolę w uzdrawianiu krzywd z przeszłości i nieustannie wyciągać rękę do ludzi i ich przyjmować.

Hierarcha ostrzegł, że we współczesnej kulturze istnieje szczególny indywidualizm, który „głęboko zagraża społeczeństwu” i że dotyczy wszystkich dziedzin życia, zatrudnienia, spraw społecznych, kulturalnych i religijnych.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 sierpnia

Piątek, XX Tydzień zwykły – Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Jana Eudesa, prezbitera
Cierpieli głód i pragnienie *
i wygasało w nich życie.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 22, 34-40
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter