18 marca
poniedziałek
Cyryla, Edwarda, Boguchwaly
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Gądecki: troską Kościoła jest życie wieczne a nie polityka

Ocena: 0
2208

Wspomnienie stulecia odzyskania niepodległości powinno być okazją do podkreślania więzi łączącej polskość z Kościołem – powiedział dziś dziennikarzom abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący KEP podkreślił jednocześnie, że zadaniem Kościoła i księży jest przede wszystkim troska o zbawienie ludzi a nie angażowanie się w politykę.

fot. pixabay.pl

Setna rocznica odzyskania niepodległości jest jednym z głównych tematów rozpoczętego dziś w Warszawie zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. O wkładzie Kościoła w odzyskanie wolności mówił w swoim wykładzie dla biskupów prof. Jan Żaryn.

W przerwie obrad abp Stanisław Gądecki powiedział dziennikarzom, że polskie duchowieństwo odegrało ważną rolę w procesie powstania nowoczesnego państwa. Wskazał na prospołeczną działalność księży podejmowaną w obronie polskości. Była to m.in. działalność parlamentarna a także gospodarcza, ekonomiczna, jak w zaborze pruskim.

Zaangażowanie to służyło także obronie języka polskiego w okresie zaborów – zaznaczył metropolita poznański.

Abp Gądecki wskazał, że w okresie zaborów, gdy poza ziemiaństwem nie było właściwe warstwy inteligencji, właśnie duchowieństwo w dużej mierze dźwigało ciężar odpowiedzialności za walkę o niepodległość Polski. Przypomniał sformułowanie XIX-wiecznego arcybiskupa Warszawy, Szczęsnego Felińskiego, który wyróżniał dwie kategorie księży: tych, którzy bardziej walczą o naród aniżeli o sprawy życia wiecznego i takich, dla których priorytetem była walka o sprawy życia wiecznego przed sprawami narodu.

„Zadaniem Kościoła i kapłanów w każdym czasie jest przede wszystkim troska o życie wieczne” – podkreślił przewodniczący KEP. Przypomniał, że zgodnie z nauczaniem Soboru Watykańskiego II kapłani są przeznaczeni do tego, żeby dbać o życie wieczne wszystkich, niezależnie od tego do jakiej partii ci ludzie należą. Zadaniem kapłanów, podkreślił abp Gądecki, jest dbanie o to, żeby cel ostateczny został osiągnięty przez każdego, niezależnie od tego, czy on jest z prawicy, lewicy czy z centrum.

„Zadaniem kapłanów nie jest angażowanie się w życie polityczne, a w szczególności życie partyjne i popieranie tej czy innej partii. My nie stoimy po stronie prawicy lewicy czy centrum – my stoimy po stronie Bożej i to jest zadanie każdego kapłana” – wskazał przewodniczący KEP.

Podkreślił jednocześnie, że w działalność na rzecz dobra wspólnego powinny angażować się świeccy, ale tacy, którzy są naprawdę kompetentni. „Byłoby wielką wyrwą w życiu Kościoła, gdyby wierni świeccy, którzy są do tego przygotowani, nie brali się do tej odpowiedzialności, która na nich ciąży jako na obywatelach państwa polskiego” – ocenił abp Stanisław Gądecki.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -