19 czerwca
wtorek
Gerwazego, Protazego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Hoser: Wiara w Zmartwychwstanie wymaga dziś odwagi

Ocena: 0
901

– Wiara w Zmartwychwstanie wymaga dziś odwagi, a przyznanie się do wiary w Chrystusa bywa przyczyną ostracyzmu – powiedział dziś abp Henryk Hoser SAC. W Poniedziałek Wielkanocny biskup warszawsko-praski przewodniczył Mszy świętej w bazylice katedralnej Świętego Michała Archanioła i Świętego Floriana na Pradze. W czasie liturgii udzielił sakramentu chrztu.

fot. S. Lee / BP KEP

W homilii abp Hoser zwrócił uwagę że Zmartwychwstanie Chrystusa przyniosło człowiekowi pełnię życia wyzwalając go z niewoli grzechu. – Dzięki łasce chrztu świętego jesteśmy zanurzeni tajemnicę śmieci dla grzechu i zmartwychwstania dla życia Jezusa Chrystusa – powiedział kaznodzieja.

Podkreślił, że cała filozofia bycia chrześcijaninem polega na ciągłym upodobnianiu się do Jezusa Chrystusa. Jako jeden z podstawowych warunków wymienił znajomość Syna Bożego. – Możemy tego dokonać dzięki czytaniu Ewangelii ukazujących Jego życie i Jego naukę oraz Dziejów Apostolskich i listów św. Pawła, będących swoistym komentarzem do Ewangelii – przypomniał abp Hoser.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że konieczne jest przyzwolenie na prowadzenie przez Ducha Świętego. – Kształtuje On nieustannie człowieka do tego stopnia, że zaczyna on myśleć i działać podobnie jak Chrystus, w oparciu o wolę Boga Ojca. W ten sposób stajemy się świadkami Jezusa w dzisiejszym świecie – podkreślił biskup warszawsko-praski.

Przyznał, że wierność Bogu wymaga dziś wyjątkowej odwagi i męstwa będącego darem Ducha Świętego. – Świat nie akceptuje Mesjasza ani faktu o Jego Zmartwychwstaniu. W wielu instytucjach czy korporacjach przyznanie się dziś do wiary w Jezusa Chrystusa jest przyczyną ostracyzmu, a więc marginalizowania, wyszydzania, a nawet wykpiwania. Wielu traktuje bowiem chrześcijaństwo jako zabobon – nazywając wiarę średniowieczem, co zresztą jest wielkim zakłamaniem, bowiem tamta epoka historyczna wniosła wiele światła i wspaniałych osiągnięć na polu nauki i kultury – zauważył abp Hoser.

Oktawa uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego zakończy się w niedzielę Bożego Miłosierdzia.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły