26 kwietnia
piątek
Marzeny, Klaudiusza, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Polak: jest tylko jedna droga do odzyskania zaufania. To nasze jasne świadectwo

Ocena: 0
636

„Z naszych prac wyłania się głębokie przekonanie, że troska o osoby skrzywdzone potrzebuje przede wszystkich współpracy wszystkich, którzy tworzą wspólnotę Kościoła: świeckich, osób duchownych, konsekrowanych" – powiedział abp Wojciech Polak, Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, podczas briefingu kończącego międzynarodową konferencję o ochronie małoletnich w Kościołach Europy Środkowo-Wschodniej, która odbyła się w Warszawie w dniach 19-22 września br.

Fot. BP KEP, episkopat.pl

Abp Polak przyznał, że „bez realnej współpracy ciągle będziemy zmagać się z klerykalną sytuacją, w której ryzykujemy, że niektórzy będą milczeć o tych sprawach i nie czuć, że jest to sprawa całego Kościoła”.

Delegat KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży zaznaczył, że w działaniu na rzecz ochrony małoletnich potrzeba wielu kompetencji.

Potrzebne jest zaangażowanie psychologów, terapeutów, psychiatrów. Potrzeba też refleksji teologicznej, która będzie ukazywać, że towarzyszenie osobom pokrzywdzonym należy do istoty duszpasterskiej rzeczywistości Kościoła. Potrzeba też pedagogów i profesjonalistów wspierających w tworzeniu zasad interwencji i prewencji.

– podkreślił.

Prof. Hanna Suchocka, członek Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, przyznała, że Europa centralna i środkowa pozostawała do tej pory z boku analiz Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich.

Doszliśmy do wniosku, że potrzeba rozwiązań dla całego tego regionu. Poprzez ocenę sytuacji w Kościołach lokalnych mamy przygotowywać propozycje dla papieża Franciszka. Około roku 2017 zapadła decyzja, że konferencja odbędzie się w Polsce.

– zaznaczyła.

Prof. Suchocka oceniła, że głównym założeniem konferencji było podzielenie się doświadczeniami z różnych państw oraz wspólne poszukiwanie standardu ochrony.

W Polsce świadomość dotycząca ochrony małoletnich jest wysoka, ale skala zjawiska także jest duża. Wymiana doświadczeń dała nam asumpt, aby wypracować zespół propozycji dotyczący ochrony małoletnich.

– przyznała. Dodała, że celem Papieskiej Komisji jest obecnie rozpracowanie i przygotowanie standardów, czyli prawa do informacji.

Konferencja w Warszawie była dobrym miejscem, gdzie poznaliśmy podstawowe metody ochrony małoletnich. Spotkaliśmy na tej konferencji specjalistów wysokiej klasy zarówno z Polski jak i z innych państw. Mamy nadzieję, że pozwoli to na utworzenie sieci w dziedzinie prewencji tych bolesnych przypadków przestępstw związanych z osobami małoletnimi i bezbronnymi.

– podsumował bp Teodor Martyniuk MSU, z Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Dodał, że osoba zraniona, osoba bezbronna jest drogą Kościoła.

Galeria zdjęć - link.

Rozmawiając z wysłannikiem Radia Watykańskiego, Johaną Bronkovą z czeskiej redakcji papieskiej rozgłośni, abp Wojciech Polak podkreślił, że trzeba traktować ludzi skrzywdzonych jako rany na ciele Kościoła. Musimy wchodzić w te rany z całą naszą miłością i wiarą, że w tym ranach istnieje też możliwość zmartwychwstania dzięki uzdrawiającej łasce samego Boga – dodał abp Polak.

Księże Prymasie, co Kościół w Polsce powinien wynieść z tej konferencji?

Dla Kościoła w Polsce międzynarodowa konferencja z udziałem przedstawicieli Kościoła i różnych wspólnot kościelnych z Europy Środkowo-Wschodniej jest niewątpliwie nie tylko potwierdzeniem naszej własnej drogi, ale szansą na zobaczenie tego, w jaki sposób możemy uczyć się od wszystkich, którzy są zaangażowani zarówno w proces towarzyszenia osobom skrzywdzonym i przyjmowania ich krzywdy, jak i tworzenia bezpiecznych miejsc w Kościele dla wzrostu dzieci i młodzieży. Jest to więc szansa na to, że tutaj na tej konferencji możemy dzielić się tymi najlepszymi praktykami, które - pomimo różnych trudności, oporów, także lęków, wciąż obecnych w naszych Kościołach - zostały już na przestrzeni ostatnich lat wypracowane. Jesteśmy bardzo wdzięczni Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, że przez zorganizowanie konferencji dała możliwość spotkania wielu osób konkretnie zaangażowanych w dzieło ochrony dzieci i młodzieży.

Podczas konferencji kilkakrotnie pojawiał się temat nadszarpniętego zaufania do hierarchii. Jak Kościół w Polsce chce odzyskać zaufanie po serii skandali i watykańskich orzeczeń uznających winę biskupów?

Jest tylko jedna droga do odzyskiwania zaufania, także wiernych wobec Kościoła hierarchicznego. To nasze jasne i konkretne świadectwo, świadectwo własnego życia i nawrócenia, oraz świadectwo tego, co widzimy dzisiaj w konkretnych procesach rozliczenia w Kościele w Polsce, ale też świadectwo, które ma ukazywać, że jesteśmy, jako cały Kościół, duchowni i świeccy, zaangażowani przede wszystkim w to, by tworzyć miejsca dla młodzieży i dzieci jak najbardziej bezpieczne, że jesteśmy zdecydowani przezwyciężać właśnie te doświadczenia skandali, kryzysu, trudnych sytuacji, które miały swoje reperkusje bardzo konkretne dla życia Kościoła w Polsce, że chcemy podejmować je w sposób jasny i jednocześnie konsekwentnie działać, by one się w przyszłości nie zdarzyły.

Ks. prof. Halik ostrzegał, że kryzys nadużyć może być tym samym, co handel odpustami, który doprowadził do reformacji. Co zrobić, aby w Polsce ten kryzys doprowadził do rzeczywistej odnowy, a nie do rewindykacji, które oddalają od wiary?

Przede wszystkim trzeba zobaczyć, że ten kryzys jest szansą na przebudzenie wrażliwości nas wszystkich, całego Kościoła. To znaczy zrozumienie, że nie jest to tylko sytuacja kryzysowa, którą trzeba przezwyciężyć, ale też problem, który trzeba podjąć, stawiając w centrum osoby skrzywdzone, przychodzić im z pomocą, starać się za wszelką cenę te osoby przygarniać, a nie odrzucać od Kościoła. Jednym z elementów takiego strukturalnego wychodzenia z pomocą skrzywdzonym jest powołanie przez Konferencję Episkopatu Fundacji św. Józefa i troska o to, by osoby skrzywdzone mogły na różnych polach korzystać z pomocy finansowanej przez Kościół. To jest bardzo istotne wsparcie. Z drugiej strony, ważne jest, byśmy chcieli wychodzić do wiernych i starać się pokazywać, że nasz stosunek do osób skrzywdzonych, nasza pomoc i zaangażowanie, ale też to tworzenie bezpiecznego środowiska jest zadaniem, które wszyscy musimy podjąć, nie oczekując tylko, że zajmą się tym księża, ale wszyscy razem, duchowni i świeccy.

Przeczytaj także:

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter