20 października
niedziela
Ireny, Kleopatry, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Apostolskie bieganie

Ocena: 0
632

Pierwszy raz w historii Stolica Święta ma reprezentację sportową. Watykańska kadra pod nazwą Athletica Vaticana działa od początku tego roku.

fot. Katarzyna Artymiak

Ma osobowość prawną kanoniczną na terenie Państwa Miasta Watykańskiego i podlega Wydziałowi ds. Kultury i Sportu Papieskiej Rady ds. Kultury. Dwustronne porozumienie pomiędzy Stolicą Świętą a Włoskim Komitetem Olimpijskim (CONI) zostało podpisane już rok temu, 11 września 2018 roku. Sygnatariuszami byli kard. Gianfranco Ravasi, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury oraz Giovanni Malagò, przewodniczący Włoskiego Komitetu Olimpijskiego.

Athletica Vaticana należy do Włoskiej Federacji Lekkiej Atletyki (FIDAL), a także Włoskiej Federacji Sportów Paraolimpijskich i Specjalnych (FISPES). Protokół ustaleń, by uruchomić kulturalny projekt integrujący osoby z niepełnosprawnością poprzez sport, został podpisany 19 grudnia 2018 roku, dzięki czemu umożliwiono specjalne zwiedzanie Muzeów Watykańskich dla niewidomych sportowców.

Obecnie stowarzyszenie liczy 70 członków z 18 narodowości. W tym trzech Polaków: ks. Daniel Tumiel z Sekretariatu Stanu, ks. Łukasz Tkaczyk z Roty Rzymskiej i ks. Damian Szewczyk, student.


 

O tym niecodziennym projekcie opowiedział nam Giampaolo Matei, wiceprzewodniczący Atletica Vaticana, pracownik L’Osservatore Romano.

 

Jak dziś się biegło w strugach deszczu?

Bardzo dobrze, ożywczo.

Jak zrodziła się idea utworzenia reprezentacji?

Spontanicznie, inicjatywa wyszła ze strony pracowników watykańskich, którzy mają pasję biegania, a którzy przez przypadek spotkali się podczas uprawiania sportu wokół Watykanu, wzdłuż Tybru. Tak zrodził się pomysł powołania stowarzyszenia sportowego, którego celem byłoby nie tylko bieganie, ale które realizowałoby również wymiar bardziej duchowy, solidarnościowy, kulturalny.

To pierwsze takie stowarzyszenie Stolicy Świętej. Jest drużyna piłkarska, ale ona nie ma formy oficjalnej, to inicjatywa bardziej amatorska, nieformalna.

Przy okazji różnych zawodów międzynarodowych na pytanie dlaczego Watykan nie ma swojej reprezentacji, padała odpowiedź, że Watykan nie wchodzi w tego typu rozgrywki, kibicuje wszystkim.

Naszym celem nie jest wygrana na igrzyskach olimpijskich czy mistrzostwach świata. Chcemy być obecni na wydarzeniach sportowych, aby dać świadectwo wartościom chrześcijańskim, solidarności międzyludzkiej, nieść przesłanie pokoju, zwłaszcza podczas zawodów, które też mają taki charakter, jak Igrzyska Małych Państw Europy. Jest to wydarzenie kameralne. Występują inne małe państwa, jak San Marino, Lichtenstein. Tworzy się miła atmosfera. Planujemy wziąć udział w nadchodzących igrzyskach śródziemnomorskich, które gromadzą państwa basenu Morza Śródziemnego i które będą odbywały się w 2021 roku w Algierii. Tu obecność Stolicy Świętej miałaby nie tylko walor sportowy, ale przede wszystkim świadectwo pokoju, przypominałaby problemy, które dotyczą tej części świata.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 36 (725), 8 września 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 23 września 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 X

"Czy Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?"

Dziś w Kościele:
niedziela XXIX tygodnia zwykłego 
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Wj 17,8-13; Ps 121,1-8; 2Tm 3,14–4,2; Łk 18,1-8
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Komentarz tygodnika Idziemy

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (codziennie nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy; 7. Aniołowie opiekują się Kościołem;
8. Imiona Anielskie; 9. Jak zaprzyjaźnić się z Aniołem?; 10. Anioły czynią cuda; 11. Anioły chcą nam pomagać; 12. Co ucieszy Anioła?

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -