3 lipca
niedziela
Jacka, Anatola, Tomasza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Austriacki Kościół po zamachu: nie ugniemy się przed terrorem

Ocena: 0
891

„Wyrażam ból i przygnębienie z powodu ataku terrorystycznego w Wiedniu i modlę się za ofiary oraz ich rodziny. Dosyć przemocy! Budujmy razem pokój i braterstwo. Tylko miłość może ugasić nienawiść” – napisał na Twitterze Papież Franciszek, który potępił zamachy terrorystyczne w Nicei i Wiedniu. „Bez względu na podłoże tego ataku, jedno musi być jasne: nic nie może uzasadnić ślepej przemocy” – powiedział z kolei kard. Christoph Schönborn, komentując strzelaninę, jaka miała miejsce w centrum Wiednia. Stolica Austrii jest kolejnym europejskim miastem ugodzonym przez islamski terroryzm. Zginęło 5 osób, a 17 zostało rannych.

Fot.PAP/EPA/FLORIAN WIESER

W poniedziałek wieczorem 2 listopada, w sześciu punktach centrum stolicy Austrii jednocześnie doszło do strzelaniny. Ogień otworzyła prawdopodobnie grupa terrorystów. Zabito 5 osób, w tym napastnika i 28-letniego policjanta. Jest 17 rannych, wielu ciężko. Policjanci podejrzewają, że sprawców było co najmniej czterech. Przypuszcza się, że jednemu z napastników udało się uciec. Karl Nehammer, minister spraw wewnętrznych Austrii obwinił za atak zwolennika dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie (IS), który w internecie zapowiedział zamach.

W obliczu tragedii, która wstrząsnęła całym krajem przewodniczący Episkopatu Austrii podkreślił, że nie wolno uginać się wobec przemocy.

Wierzący z całą mocą powinni się sprzeciwić ideologii, która w imię Boga zabija niewinnych ludzi

– powiedział bp Franz Lackner. Zapewnił też o modlitwie Kościoła za zabitych, ich bliskich i tych, którzy w lęku i trwodze spędzili ostatnią noc.

Dla upamiętnienia ofiar zamachu w wiedeńskich kościołach wczoraj w południe zabiły wszystkie dzwony. W ten sposób kard. Schönborn chciał zachęcić wszystkich mieszkańców austriackiej stolicy do zjednoczenia w krótkiej, osobistej modlitwie. Podkreślił, że Austria nie może stać się krajem zamkniętym w strachu. Jego zdaniem panika i lęk są złą odpowiedzią na przemoc.

Musimy dalej podążać drogą solidarności, jedności i wzajemnego poszanowania. To są wartości, które ukształtowały Austrię

– podkreślił kard. Schönborn.

Austriaccy biskupi dziękują też siłom bezpieczeństwa i służbom ratunkowym za ofiarną pracę z narażeniem życia. Ich postawa jest znakiem, że austriackie społeczeństwo nie będzie się kłaniać nienawiści i terrorowi

– oświadczył biskup polowy Werner Freistetter.

W katedrze św. Szczepana zostało odprawione Nabożeństwo w intencji ofiar zamachu. Podczas wspólnej „godziny pamięci i żałoby” przedstawiciele Kościołów i wspólnot religijnych oraz czołowi politycy upamiętnili ofiary zamachu terrorystycznego, do którego doszło wieczorem 2 listopada w centrum Wiednia. Nabożeństwu przewodniczyli arcybiskup Wiednia, kardynał Christoph Schönborn, luterański biskup Michael Chalupka i prawosławny metropolita Arseniusz (Kardamakis). Wraz z nimi uczestniczyli też przewodniczący Wspólnoty Islamskiej w Austrii, Ümit Vural i wiceprzewodnicząca Żydowskiej Gminy Wyznaniowej, Claudia Prutscher. Przedstawiciele Kościołów i religii odmawiali swoje modlitwy i zapalali świece za zabitych w czasie zamachu.

Prosimy o błogosławieństwo i pokój dla zmarłych, rannych, okrytych żałobą oraz dla całego kraju

- powiedział kard. Schönborn. Zaapelował, aby nie została zniszczona sprawdzona jedność i współżycie między religiami w Austrii. Arcybiskup Wiednia podkreślił, że pokój nie jest gotowym produktem, lecz siecią wielu indywidualnych zainteresowań, odpowiednich stylów zachowań, na przykład wyrzeczenia się mowy nienawiści lub podsycania uprzedzeń.

Kard. Schönborn podziękował wielu instytucjom w Austrii; od władzy wykonawczej po administrację, służbę zdrowia, sądownictwo i rząd. W czasie kryzysu zapewniają one porządek, a tym samym bezpieczeństwo i pokój. Kilkakrotnie w swojej wypowiedzi podkreślał znaczenie pokoju między religiami w Austrii, który wyrósł ze straszliwych doświadczeń wojen religijnych i morderczych prześladowań Żydów.

Zgodnemu życiu między religiami nie mogą zagrozić akcje nienawiści pojedynczych szaleńców

- przekonywał kardynał.

W „godzinie pamięci” w katedrze św. Szczepana uczestniczył prawie cały rząd z prezydentem, Alexandrem Van der Bellenem i kanclerzem Sebastianem Kurzem oraz przewodniczącym parlamentu Wolfgangiem Sobotką. Obecny był też burmistrz Wiednia Michael Ludwig.

Wszyscy uczestnicy uroczystości w katedrze siedzieli w dużych odstępach, zgodnie z obowiązującymi przepisami czasu pandemii. Przed nimi na podłodze ułożono kompozycję z białych kwiatów i ustawiono świece upamiętniające zabitych w zamachu.

***

Na zakończenie środowej audiencji Papież Franciszek odniósł się do zamachów terrorystycznych w Nicei i Wiedniu i podkreślił, że są one wymierzone w braterską współpracę między religiami.

 W modlitwie za zmarłych pamiętaliśmy i nadal pamiętamy o bezbronnych ofiarach terroryzmu, którego coraz większe okrucieństwo szerzy się w Europie. Myślę przede wszystkim o poważnym zamachu w minionych dniach w Nicei, w miejscu poświęconym kultowi Bożemu oraz o wczorajszym, na ulicach Wiednia, które spowodowały przerażenie i dezaprobatę wszystkich, którym zależy na pokoju i dialogu. Powierzam miłosierdziu Boga osoby, które tragicznie zginęły i wyrażam członkom ich rodzin moją bliskość duchową, a także tym wszystkim, którzy cierpią z powodu tych godnych pożałowania wydarzeń, usiłujących poprzez przemoc i nienawiść zagrozić braterskiej współpracy między religiami.

– mówił Franciszek.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 3 lipca

Niedziela, XIV Tydzień zwykły
Ręka Pana da się poznać Jego sługom.
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 10, 1-12. 17-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Robotnicy Pana (komentarz "Idziemy")

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane artykułyPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter