29 kwietnia
poniedziałek
Rity, Katarzyny, Boguslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Ciereszko: ludzie religijni winni nade wszystko szukać pomocy u Boga

Ocena: 0
682

Od 2003 roku, jako pomoc w wymiarze informującym, ale głównie liturgicznym – do włączenia się w modlitwę w parafiach katolickich, w związku z obchodami Dnia Islamu – jest przygotowywana przez Radę Wspólną Katolików i Muzułmanów przy współpracy z Komitetem ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi KEP, specjalna wkładka dołączana do „Biuletynu Ekumenicznego”, opracowywanego w związku z obchodami Tygodnia Ekumenicznego w Kościele katolickim.

Uczestnikami centralnych obchodów, które zwykle miały miejsce w Warszawie, a ostatnich latach też dwukrotnie w Białymstoku, z racji na społeczność polskich Tatarów zamieszkujących na Podlasiu, są katolicy i muzułmanie, zwłaszcza osoby zaangażowane w dialog międzyreligijny reprezentujące te wspólnoty, także zaproszeni goście, jak np. ambasadorowie krajów muzułmańskich.

Obchody tegorocznego XXII Dnia Islamu, z racji na istniejące obostrzenia sanitarne, ze względu na trwającą wciąż pandemię, odbędą się podobnie jak już w ubiegłym roku w formie on-line. Na kanale YouTube przeprowadzona będzie transmisja ze spotkania z udziałem przedstawicieli obu stron katolickiej i muzułmańskiej. Zrealizowany będzie program zwykle przewidziany na takie spotkanie, z tematyką wskazaną w Przesłaniu Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego oraz modlitwą prowadzoną przez katolików i muzułmanów.

Tegoroczne Przesłanie skupia się wokół hasła: „Chrześcijanie i muzułmanie: świadkami nadziei”.

Temat nadziei, wskazanie na nadzieję, podjęto w przesłaniu z racji na istniejące wciąż ograniczenia i utrudnienia związane z pandemią koronowirusa, która dotyka międzynarodową społeczność, wyznawców różnych religii. Trudne i nieraz bolesne okoliczności, izolacji, odosobnienia oraz potrzeba pomocy, niosą wezwanie do okazywania gestów solidarności braterskiej i wzajemnego wspierania się. Ludzie religijni winni nade wszystko szukać tej pomocy u Boga, a jej wyrazem jest Boże miłosierdzie, przebaczenie, opatrzność i inne dary duchowe. Pośród nich zaś szczególnym darem, którego potrzebują ludzie jest nadzieja. Jest czymś więcej niż optymizm, bo osadzona jest na wierze, że Bóg nie zapomina o pozostających w potrzebie, otacza swą miłością i troszczy się o nas poprzez swą opatrzność. Nadzieja wyrasta z wiary, że problemy i dotykające człowieka doświadczenia mają jakiś sens, cel i wartość, choć, aktualnie ich nie rozumiemy, bądź nie widzimy dzisiaj jeszcze drogi wyjścia z nich. Nadziej pomaga dostrzec w sercach ludzi dobro. Pomaga wytrwać w przeciwnościach w oczekiwaniu na pomoc, która niejednokrotnie w najmniej spodziewanych okolicznościach przychodzi. Źródłem nadziei jest także ludzkie braterstwo, ujawniające się w niesieniu wzajemnego wsparcia i pomocy między wyznawcami różnych religii oraz we wspólnych dążeniach do ochrony naszej planety jako „wspólnego domu”. Te działania dla wspólnego dobra są czytelnymi znakami nadziei dla ludzkości i wyznawców różnych religii. Do postawy nadziei wzywał wielokrotnie Ojciec Święty Franciszek. W encyklice Fratelli Tutti wskazuje, że nadzieja jest rzeczywistością zakorzenioną w głębi istoty ludzkiej.

W Przesłaniu Papieskiej Rady kierowane jest wezwanie zarówno do chrześcijan jak i muzułmanów, aby wnosić nadzieję w życie wspólnoty ludzkiej, być świadkami nadziei, zwłaszcza wobec tych, co doznają trudu i rozpaczy.

Tę tematykę pragniemy podjąć na spotkaniu on-line, i wokół niej skierować intencje zanoszonych modlitw. Przygotowana wkładka do Biuletynu Ekumenicznego, niech posłuży też inspiracja i pomocą w modlitwie w parafiach katolickich i wspólnotach katolików, do której jesteśmy zaproszeni, jako że w samym założeniu Dnia Islamu jest przede wszystkim wezwanie do modlitwy.

Organizatorom i uczestnikom tej wyjątkowej i w tym roku formy przeżywania XXII Dnia Islamu w Kościele katolickim serdecznie dziękuję za ich zaangażowanie i wkład w tegoroczne obchodowy. Wszystkich, nie tylko zaangażowanych w dialog międzyreligijny, czy zainteresowanych działaniami na rzecz zbliżenia wyznawców różnych religii, zapraszam i  zachęcam do włączenia się w tegoroczne obchody poprzez transmisję on-line. Wiernych zaś Kościoła katolickiego w Polsce proszę o podjęcie w tym dniu modlitw w swoich wspólnotach i parafiach.

+ bp Henryk Ciereszko
Przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi

Bp Ciereszko o haśle XXII Dnia Islamu w Kościele Katolickim w Polsce:

 

 Bp Ciereszko: Nieśmy nadzieję poprzez wzajemną pomoc i małe gesty życzliwości:

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter