29 września
czwartek
Michala, Gabriela, Rafala
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Turzyński o V Kongresie Rodzin Polonijnych: wychowanie jest wyzwaniem, chcemy szukać rozwiązań

Ocena: 5
280

Wychowanie jest olbrzymim wyzwaniem, dlatego chcemy posłuchać specjalistów, porozmawiać na ten temat i poszukać wspólnie rozwiązań – powiedział bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, zapraszając na V Kongres Rodzin Polonijnych.

fot. materiały prasowe organizatora

V Kongres Rodzin Polonijnych odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Ewangelizacji "Marianum" w Carlsbergu - w miejscowości związanej z osobą ks. Franciszka Blachnickiego, wieloletniego wykładowcy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, założyciela Ruchu Światło-Życie oraz wspólnoty Domowego Kościoła dla małżeństw - w dniach 10-11 września.

Przepaść między młodym i starszym pokoleniem stale narasta. Jest ona widoczna na Zachodzie Europy, jak również w Polsce. Zauważalny jest również brak pogłębionego pedagogicznego podejścia do kształtowania młodego pokolenia, dlatego chcemy spotkać się i porozmawiać na temat wychowania dzieci i młodzieży w rodzinach polonijnych

– podkreślił delegat KEP w wypowiedzi dla portalu Family News Service.

Współorganizatorka Kongresu Rodzin Polonijnych, Przewodnicząca Polonijnej Rady Rodziny Grażyna Koszałka zaznaczyła, że współcześnie młodzi ludzie muszą mierzyć się z wieloma wyzwaniami, m.in. z zagrożeniami płynącymi z konieczności życia w świecie wirtualnym mediów społecznościowych, konsekwencjami izolacji i lęków związanych z pandemią, a ostatnio również ze strachem wynikającym z trwającej wojny na Ukrainie.

To sytuacje, które sprawiają, że trudno jest żyć rodzinom razem, a nie obok siebie. Poprzez warsztaty i wykłady chcemy pokazać, co mogą zrobić rodzice, jak mogą się przygotować na to, co jest i co jeszcze przed nami

- wyjaśniła.

Widzimy, że fala niebezpieczeństw zagrażająca młodym jest duża. Świat ma różne recepty na szczęście, często oparte na hedonistycznym zaspakajaniu jedynie własnych potrzeb. Indywidualizm, subiektywizm i opacznie rozumiana wolność. My chcemy przekazywać to, co nam daje siłę i buduje w nas tożsamość, to, czego nauczyli nas nasi przodkowie, dla których wiara i rodzina były dwiema kolumnami, na których stało społeczeństwo. Te kolumny trzeba odbudować

– oceniła współorganizatorka Kongresu.

Organizatorami V Kongresu Rodzin Polonijnych są: Polonijna Rada Rodziny przy Delegacie KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej oraz Fundacja "Pomoc Rodzinie".

Program Kongresu oraz informacje o zapisach można znaleźć na stronie: www.emigracja.episkopat.pl. I Kongres Rodzin Polonijnych odbył się 26 i 27 października 2019 r. w La Ferte–sous–Jouarre pod Paryżem. W związku z pandemią następne Kongresy były organizowane w formie online.

Autor: Iwona Żurek

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 września

Czwartek, XXVI tydzień zwykły, święto świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała
Błogosławcie Pana, wszyscy Jego aniołowie,
wszyscy słudzy, pełniący Jego wolę.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 1, 47-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter