4 sierpnia
wtorek
Dominika, Protazego, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Cały świat w Warszawie

Ocena: 0
1143

Tytułowe hasło i apel „Zostań wolontariuszem!” rozpoczęły rejestrację chętnych do wsparcia Światowych Dni Młodzieży w stolicy.

Choć główne wydarzenia odbywać się będą w Krakowie, to w całej Polsce poprzedzą je tzw. „Dni w diecezjach” organizowane tydzień wcześniej. Od 20 do 25 lipca stolica stanie się jednym z przystanków tysięcy młodych przed spotkaniem z papieżem Franciszkiem. Aby Warszawa mogła ugościć pielgrzymów, potrzebuje wsparcia wolontariuszy.

Wolontariat miejski to wspólne przedsięwzięcie władz Warszawy, Centrum Myśli Jana Pawła II, Archidiecezji Warszawskiej i Diecezji Warszawsko-Praskiej. To połączenie sił ma zapewnić jak najlepszą organizację projektu i wspólne budowanie atmosfery Światowych Dni Młodzieży – wielkiego święta wiary, ale też i przedsięwzięcia logistycznego.

Wolontariusze pojawią się na lotnisku, dworcach i ulicach miasta, będą aktywnie wspierać organizowane wydarzenia kulturalne czy wycieczki po ważnych historycznych miejscach Warszawy. Ich pomoc będzie nieodzowna także przy informowaniu przybyłych gości o zabytkach, kościołach, możliwości spędzania wolnego czasu czy przy tłumaczeniu.

– Wspieramy organizację wydarzeń i pobytu młodych ludzi w stolicy w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa, sprawnej komunikacji czy oferty kulturalnej, dzięki której pielgrzymi z całego świata poznają historię i współczesność Warszawy – zapewnia prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Na skwerze Hoovera zostanie utworzona Warszawska Strefa Światowych Dni Młodzieży, gdzie będą organizowane spotkania z ciekawymi ludźmi, dyskusje, pokazy filmów, warsztaty muzyczne, a także koncerty. Częścią tej strefy będzie „Przestrzeń Jana Pawła II”. – To okazja, by podkreślić, że twórcą tego wyjątkowego spotkania młodzieży z różnych zakątków świata i kultur był papież Polak – mówi Norbert Szczepański, dyrektor Centrum Myśli JP II.

– Sam udział w wolontariacie jest przygodą dla młodych ludzi, okazją do poznania siebie nawzajem, rozszerzania horyzontów, integracji we wspólnocie, pogłębiania wiary – zachęca ks. Marek Przybylski, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Warszawskiej Kurii Metropolitalnej. – Wolontariat ma też pomóc młodym warszawiakom odkryć na nowo piękno swojego miasta, tak by mogli utożsamiać się z miejscami, w których żyją, poznać ich historię – dodaje ks. Emil Parafiniuk, dyrektor centrum ŚDM w diecezji warszawsko-praskiej.

Szczegółowe informacje o projekcie wolontariatu i formularz rekrutacyjny znajdują się na stronie: www.sdm2016.warszawa.pl.

Weronika Polkowska
fot. www.um.warszawa.pl
Idziemy nr 9 (543), 28 lutego 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 sierpnia

Wtorek, XVIII Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Jana Marii Vianneya, prezbitera
«Jeśli zaś ślepy ślepego prowadzi, obaj w dół wpadną».
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Jr 30,1-2.12-15.18-22; Ps 102,16-21.29 i 22-23; Mt 15,1-2.10-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter