6 maja
poniedziałek
Judyty, Jakuba, Filipa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Co nas czeka?

Ocena: 0.555555
890

 


NA ŚWIĘTEJ WIECZERZY

W pierwszą niedzielę adwentu, 29 listopada, rozpoczął się nowy rok liturgiczny i duszpasterski pod hasłem „Zgromadzeni na świętej wieczerzy”. W ten sposób będzie realizowany drugi etap trzyletniego programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce poświęconego Eucharystii. W ubiegłym roku był realizowany pod hasłem „Wielka tajemnica wiary”, w tym roku będą mu towarzyszyć słowa „Zgromadzeni na świętej wieczerzy”, a w następnym – „Posłani w pokoju Chrystusa”.

 


NOWI BŁOGOSŁAWIENI

Wszystko wskazuje na to, że w tym roku Polska zyska trzech nowych błogosławionych. Na ołtarze zostanie wyniesiony kard. Stefan Wyszyński (1901-1981), wyświęcony jako kapłan dla diecezji włocławskiej, późniejszy biskup lubelski oraz przez wiele lat (1948-1981) arcybiskup metropolita gnieźnieński i warszawski, prymas Polski. Na ołtarze wyniesiony zostanie także ks. Jan Macha (1914-1942), ścięty gilotyną przez niemieckich oprawców w więzieniu w Katowicach. Ich zapowiedziane wcześniej beatyfikacje nie odbyły się z powodu pandemii.

I wreszcie matka Róża Czacka (1876-1961), założycielka franciszkanek służebnic krzyża, niemalże zupełnie nieznana młodszemu pokoleniu, która całe swoje życie poświęciła posłudze niewidomym, sama będąc także niewidoma. Była blisko związana z kard. Stefanem Wyszyńskim przez środowisko w Laskach.

W tym roku przypadają rocznice związane z polskimi świętymi. 7 sierpnia minie 150. rocznica śmierci bł. Edmunda Bojanowskiego, osoby świeckiej, która – co jest rzadkością – założyła Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny. Choć o. Maksymilian Maria Kolbe jest już kanonizowany, to nie sposób nie wspomnieć, że 50 lat temu, 17 października 1971 r., papież św. Paweł VI ogłosił go błogosławionym. W tym roku będzie też obchodzona przypadająca 31 marca 100. rocznica śmierci kandydata na ołtarze o. Wenantego Katarzyńca, 7 września zaś – 90. rocznica śmierci ks. Ignacego Kłopotowskiego, pierwszego błogosławionego diecezji warszawsko-praskiej.

Polskie sanktuaria maryjne obchodzić będą setną rocznicę konsekracji wizerunków maryjnych: w Rudkach koło Sambora obrazu Matki Bożej Bieszczadzkiej i w krakowskiej bazylice Trójcy Przenajświętszej obrazu Matki Bożej Różańcowej. W tym roku przypadnie też 50. rocznica koronacji wizerunku Matki Bożej Pocieszycielki i Pani Ziemi Wieluńskiej, czczonej w kościele Nawiedzenia NMP i św. Michała Archanioła w Wieluniu. Aktu koronacji 11 października 1971 r. dokonali kardynałowie Stefan Wyszyński i Karol Wojtyła.

Gdy wspominamy sanktuaria maryjne, to nie sposób nie wspomnieć, że 30 lat temu, w sierpniu 1991 r., odbyły się na Jasnej Górze – po raz pierwszy w Polsce – Światowe Dni Młodzieży z udziałem wielotysięcznych rzesz młodzieży, także z krajów dawnego Związku Radzieckiego.

W tym roku mija też dwudziesta rocznica ponownej konsekracji (29 listopada 2001) katedry św. Floriana i św. Michała Archanioła w Warszawie, podniesionej do godności bazyliki mniejszej.

Jest to również 70. rocznica bezprawnego aresztowania przez władze komunistyczne bp. Czesława Kaczmarka, ordynariusza kieleckiego, który skazany został na dwanaście lat więzienia. Był – obok abp. Antoniego Baraniaka – najbardziej prześladowanym biskupem w PRL. Mija też 20. rocznica ataku muzułmańskich terrorystów w USA, podczas którego zginęło trzy tysiące osób.

13 grudnia 1981 r. gen. Wojciech Jaruzelski ogłosił stan wojenny, powodując śmierć i cierpienia wielu ludzi. W tym czasie papież Polak bardzo zdecydowanie opowiadał się za jak najszybszym jego zakończeniem i wypuszczeniem osób internowanych bądź skazanych. Również Kościół w Polsce okazywał rodzinom poszkodowanym wszechstronną pomoc. Prymas kard. Józef Glemp nawoływał, aby nie przelewać polskiej krwi.

 


KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE

Jak do tej pory Stolica Apostolska potwierdziła jedną papieską podróż zagraniczną: do Iraku, która przewidziana jest w dniach 5-8 marca br. Papież ma odwiedzić Bagdad, równinę Ur, związaną ze wspomnieniem Abrahama, miasto Irbil, a także Mosul i Qaraqosh na równinie Niniwy. Być może papież w czerwcu odwiedzi Kazachstan, o czym wspomniał w tych dniach ambasador tego państwa przy Stolicy Apostolskiej Alibek Bakajew.

W minionym roku miał się odbyć 52. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny na Węgrzech. Z powodu epidemii zaplanowano go od 5 do 12 września 2021 r. Z pewnością Kościół greckokatolicki i łaciński na Ukrainie obchodzić będzie uroczyście 30. rocznicę reaktywowania przez św. Jana Pawła II hierarchii kościelnej i struktur diecezjalnych obu obrządków na Ukrainie.

Z przypadających rocznic warto wspomnieć także 40. rocznicę zamachu na życie św. Jana Pawła II, której zleceniodawcy do dzisiaj nie zostali wykryci.

 


PATRONI ROKU

Kilka tygodni temu Sejm RP podjął decyzję o ustanowieniu roku 2021: Cypriana Kamila Norwida, Tadeusza Różewicza, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Stanisława Lema i kard. Stefana Wyszyńskiego. Świat kultury obchodzić będzie 700. rocznicę śmierci Dante Alighieriego (13 września) i 200. rocznicę urodzin Fiodora Dostojewskiego.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz tygodnika "Idziemy"

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 5 maja

VI Niedziela Wielkanocna
Trwajcie we Mnie, a Ja w was trwać będę.
Kto trwa we Mnie, przynosi owoc obfity.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 15, 1-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter