12 czerwca
środa
Janiny, Onufrego, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Co z Pierwszymi Komuniami?

Ocena: 0
1816

Kurie biskupie wydają komunikaty dotyczące organizacji Pierwszych Komunii Świętych w czasie pandemii. Sprawdziliśmy, jak zareagowały na to parafie i wierni.

fot. pixabay.com/CC0

 


ARCHIDIECEZJA WARSZAWSKA

Wydział Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Metropolitalnej Warszawskiej wydał komunikat, w którym objaśnia, że celebracja Pierwszych Komunii Świętych zaplanowanych na maj będzie możliwa dopiero po przywróceniu normalnego funkcjonowania szkół i parafii. Kuria tłumaczy, że obecne ograniczenia wynikające z decyzji organów państwa nie pozwalają na udzielenie żadnej wiążącej odpowiedzi na pytania ze strony rodziców co do terminu majowego. Dlatego proboszczowie, w porozumieniu z rodzicami, mogą wyznaczyć inną datę uroczystości.

– Skierowaliśmy już przed świętami wiadomość do rodziców o przeniesieniu terminu Pierwszej Komunii Świętej na 12 i 19 września. Nasz kościół pomieści, według nowych rozporządzeń, ok. 120 osób. Być może uroczystość odbędzie się w kilku turach. Kiedy dzieci wrócą do szkół, duszpasterze mają spotkać się z rodzicami w celu ustalenia szczegółów. Nie było wniosków o indywidualne Pierwsze Komunie Święte – wyjaśnia ks. Kamil Falkowski, wikariusz parafii bł. Władysława z Gielniowa na Natolinie.

Parafia Opatrzności Bożej w Wilanowie ogłosiła, że katechezy dla dzieci i spotkania dla rodziców zostają odwołane do czasu rozpoczęcia nauki. Termin Pierwszej Komunii Świętej zostanie ustalony po powrocie dzieci do szkół.

Podobnie jest u jezuitów przy ul. Rakowieckiej. – Najbardziej prawdopodobny jest termin po wakacjach. Na razie nie ma zainteresowania indywidualnymi Pierwszą Komunią Świętą – informuje proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli o. Waldemar Borzyszkowski SJ.

– Mamy nadzieję, że uda się zorganizować Pierwszą Komunię Świętą do końca czerwca, przed wakacjami. Dla rodziców było oczywiste, że uroczystość nie odbędzie się w maju. Uzgodnimy z nimi nowy termin, a na razie jesteśmy w kontakcie telefonicznym bądź mailowym – wyjaśnia proboszcz parafii Świętego Krzyża ks. Zygmunt Berdychowski CM.

Proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Górze Kalwarii ks. Andrzej Jerominek przeniósł uroczystość – po ustaleniu z rodzicami – na 20 czerwca. Z kolei parafia Miłosierdzia Bożego w Grodzisku Mazowieckim wydała komunikat, w którym powtarza sformułowanie kurii: „obecne ograniczenia wynikające z decyzji organów państwa nie pozwalają na udzielenie żadnej wiążącej odpowiedzi na pytania ze strony rodziców co do terminu majowego”.

 


DIECEZJA WARSZAWSKO-PRASKA

Władze diecezjalne poinformowały, że nie będą ingerować w terminy uroczystości pierwszokomunijnych. Ostateczną decyzję podejmą proboszczowie w porozumieniu z katechetami i rodzicami. Kuria zastrzegła jedynie, że nie należy organizować uroczystości komunijnych, zanim dzieci nie powrócą do szkół.

– Pierwsze Komunie Święte planujemy u nas na 13 i 20 września. Jeżeli pandemia będzie się utrzymywać, terminy te zostaną przesunięte. Udzielamy także Pierwszej Komunii Świętej indywidualnie, na życzenie rodziców. Na razie jednak nie ma zainteresowania taką formą przyjęcia sakramentu – mówi ks. Adam Szkóp, proboszcz parafii Nawrócenia św. Pawła Apostoła na Grochowie.

Sąsiednia grochowska parafia Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników zaproponowała do konsultacji datę 27 września. Termin spowiedzi ma zostać podany we wrześniu, na początku nowego roku szkolnego. Ewentualne uwagi z braku możliwości spotkania w większym gronie proboszcz ks. Mariusz Czyżewski prosi nadsyłać na adres mailowy: proboszcz.meczennicy@gmail.com.

Parafia katedralna św. Floriana na Pradze poinformowała, że Pierwsza Komunia Święta zostanie przeniesiona z 30 maja na 3 października i odbędzie się w dwóch grupach.

– Najbardziej prawdopodobne jest przeniesienie uroczystości na wrzesień lub październik. Na pierwotny termin czerwcowy nie ma już raczej szans – stwierdza ks. Lucjan Szcześniak, proboszcz parafii św. Jana Kantego w Legionowie.

W parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mińsku Mazowieckim Pierwsze Komunie Święte planowane są w kilku turach: 13, 20 i 27 września oraz 4 października. – Mamy nadzieję, że pandemia ustanie. Na razie nie ma zainteresowania indywidualną Pierwszą Komunią Świętą. Jeśli byłaby taka potrzeba, mogę udzielić sakramentu w grupach po dziesięcioro dzieci w dzień powszedni – mówi proboszcz ks. Jerzy Mackiewicz.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 12 czerwca

Środa, X Tydzień zwykły
Naucz mnie, Boże, chodzić Twoimi ścieżkami,
prowadź mnie w prawdzie według swych pouczeń.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 17-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Antoniego z Padwy 4-12 VI
Nowenna do św. Brata Alberta 8-16 VINajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter