29 kwietnia
poniedziałek
Rity, Katarzyny, Boguslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Cuda ojca Papczyńskiego

Ocena: 5
14204

Święty na dziś

Zgromadzenie księży marianów liczy obecnie pięciuset zakonników. Prowincja w Polsce prowadzi 18 placówek w Polsce i kilkanaście za granicą: na Białorusi, w Czechach, Niemczech, Anglii, Kazachstanie, na Słowacji. Zgromadzenie ma też prowincje w USA i w Brazylii. Marianie prowadzą placówki opiekuńczo-wychowawcze, hospicjum domowe w Warszawie i hospicjum stacjonarne w Licheniu, gdzie znajdują się także centrum formacji misyjnej i ośrodek naprotechnologii. Zgromadzenie prowadzi własne wydawnictwo „Promic”.

Ojciec Papczyński bardzo mocno angażował się w sprawy społeczne, by nie rzec: polityczne, choć postrzegał je przez pryzmat wiary, a nie dążenia do władzy, bo tej nie pragnął. Wzywał do odpowiedzialności w życiu społecznym. Sprzeciwiał się prywacie i samowoli szlachty, wprost domagał się zniesienia liberum veto. To mu przysparzało wielu wrogów. – Mógłby być patronem polityków – mówi ks. Paweł Naumowicz.

Założyciel marianów bowiem już ponad 300 lat temu pisał: „Prawdziwa wolność polega na przestrzeganiu praw, i to bardziej praw Boskich, niż ludzkich. Narodziliśmy się nie dla samych siebie, lecz dla Ojczyzny. (…) Prawdziwych mężczyzn nam potrzeba, a nie nicponi, nie mętów społecznych. Dajcie ojczyźnie Polaków, nie pachołków, to jest dajcie ludzi silnych, odważnych, zdolnych do wielkich wysiłków, zaprawionych do walki, przygotowanych do brania udziału w naradach. Tego, abyś i ty był taki, oczekuje i domaga się Ojczyzna”.

Biskupi polscy przed kanonizacją o. Stanisława Papczyńskiego w specjalnym liście przypomnieli, że jego miłość do Polski była na tyle znana, iż Sejm Koronacyjny Rzeczypospolitej z 1764 r. zwrócił się do Stolicy Apostolskiej z prośbą o beatyfikację tego słynącego cudami Polaka. Ojciec Papczyński zmarł 17 września 1701 r. w Nowej Jerozolimie. Jego grób znajduje się w kościele na Mariankach w Górze Kalwarii.

Miejsca historycznie związane z o. Staisławem Papczyńskim:

Puszcza Mariańska – miejsce powołania zakonu, są tu: dawny kościół, muzeum, przechowywana jest monstrancja z czasów o. Papczyńskiego.

 

Mariańskie Porzecze w parafii Goźlin, w powiecie garwolińskim – tu powstał trzeci w kolejności klasztor zgromadzenia. W drewnianym kościele znajduje się obraz Matki Bożej przywieziony przez o. Papczyńskiego z domu rodzinnego z Podegrodzia k. Starego Sącza. Kościół należy do najpiękniejszych barokowych zabytków drewnianej architektury sakralnej w Polsce.

 

Góra Kalwaria, Marianki – kościół Wieczerzy Pańskiej z grobem o. Papczyńskiego, muzeum z ciekawymi zbiorami, w tym książką należącą do o. Papczyńskiego z jego odręczną notatką.

Irena Świerdzewska
fot. Irena Świerdzewska/Idziemy

Idziemy nr 23 (557), 5 czerwca 2016 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 kwietnia

Sobota, IV Tydzień wielkanocny
Jeżeli trwacie w nauce mojej,
jesteście prawdziwie moimi uczniami i poznacie prawdę.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 7-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter