26 kwietnia
piątek
Marzeny, Klaudiusza, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Do zobaczenia w niebie

Ocena: 0
2639

Niedawno na ekrany polskich kin wszedł film „Zakazany Bóg”, opowiadający wstrząsającą historię hiszpańskich męczenników z Barbastro. W księgarniach zaś ukazała się książka o tym samym tytule, która pozwala jeszcze lepiej poznać losy duchowieństwa z najbardziej prześladowanej podczas wojny domowej diecezji w Hiszpanii.

Gabriel Campo Villegas niezwykle sugestywnie opisuje grozę i zamęt tamtych czasów, budując swoją narrację w oparciu o relacje świadków przetaczającej się przez miasto rewolucji. Prezentuje jej skutki: profanacje kościołów, grabieże, palenie sprzętów liturgicznych i obrazów. Komitet w Barbastro był tak skrupulatny w niszczeniu symboli religijnych, że nakazał nawet usunięcie krzyży z nagrobków. Autor najwięcej miejsca poświęca historii beatyfikowanych przez Jana Pawła II klaretynów, ale opisuje też męczeństwo bp. Florentina Asensia. Wspomina również o losach innych wspólnot z Barbastro, m.in. benedyktynów czy klarysek oraz o prześladowaniach i mordowaniu świeckich katolików.

W Hiszpanii w latach 1936- 39 bestialsko zamordowano ponad 8 tys. osób duchownych. Obiecywano im darowanie życia pod warunkiem wyrzeczenia się wiary. „Nienawidzimy habitu, nie ludzi. Przyprowadzamy was tutaj, bo chcemy was uwolnić z niewoli, w której żyjecie. Jesteśmy jedynymi, którzy wypełniają naukę Chrystusa. Musicie porzucić te habity i iść pracować, i zakładać rodziny” – wspominał słowa rewolucjonistów jeden z ocalałych kleryków, pochodzący z Argentyny Atilio-Cecilio Parussini. Nie odnotowano ani jednego przypadku apostazji.

Najcenniejsze w książce są obszernie cytowane fragmenty zapisków młodych męczenników. „Z sercem wypełnionym radością, czekam w nadziei na przełomowy moment mojego życia, męczeństwo. Ofiaruję je za zbawienie biednych umierających (…). Przebaczam z całego serca wszystkim, którzy świadomie lub nieświadomie mnie skrzywdzili. Umieram szczęśliwy. Do zobaczenia w niebie” – napisał 23-letni Juan Sánchez Munárriz.

Ze względu na liczbę szczegółów, nazwisk i dat książkę najlepiej czytać w zestawieniu z fi lmem, który daje bardziej ogólny zarys wydarzeń w Barbastro. Lektura zaś świetnie go dopełnia, pozwalając lepiej poznać zarówno tło historyczne, jak i wewnętrzne motywacje młodych klaretynów. Publikacja zawiera fotografie prezentujące ocalałe po męczennikach osobiste pamiątki i sporządzane przez nich więzienne zapiski. Uzupełnia ją tekst homilii wygłoszonej 25 października 1992 r. przez Jana Pawła II podczas Mszy Świętej beatyfikacyjnej w katedrze w Barbastro. Patronat medialny nad książką sprawuje tygodnik „Idziemy”.

 

Gabriel Campo Villegas, "Zakazany Bóg. Oto jest krew nasza", Dom Wydawniczy Rafael, Kraków 2015, 376 ss.

Sylwia Gawrysiak
Idziemy nr 3 (537), 17 stycznia 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter