26 kwietnia
piątek
Marzeny, Klaudiusza, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dom kapłana seniora

Ocena: 0
12579
Ksiądz Edmund Rzeszowski zajmuje pokój z łazienką, aneksem kuchennym i małą garderobą. Mieszkanko pachnie nowością. Znajduje się w Domu Księży Emerytów Archidiecezji Warszawskiej św. Alberta Chmielowskiego w Kiełpinie Poduchownym, właściwie na obrzeżach Łomianek.
Ten 79-letni kapłan sprowadził się tu jako jeden z pierwszych pod koniec stycznia. Przedtem proboszcz w trzech parafiach archidiecezji warszawskiej, już na emeryturze pojechał na rok pomagać w wadowickiej bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny. Teraz tutaj ma – mówi – czas bardziej spokojnego kapłaństwa. Oprowadza mnie po korytarzach i wolnych jeszcze pokojach, pokazuje kaplicę z płaskorzeźbą św. brata Alberta, gdzie w dni powszednie razem z siedmioma innymi kapłanami-mieszkańcami odprawia Mszę Świętą o godz. 7.30. Jeden z lokatorów, ks. Stanisław Hałabuda, odszedł już do Pana, ale dom szybko zapełnia się nowymi kapłanami.

– W niedzielę odprawiamy o godz. 8, ale zawsze godzinę wcześniej wstajemy, bo trzeba się pomodlić. Z kapłańskiego drylu nie warto rezygnować – mówi z iskrą w oku ks. Rzeszowski. – Jemy wspólnie w refektarzu. Dostosowujemy się do trybu życia sióstr albertynek, które opiekują się domem, mamy jednak swobodę spędzania czasu. To bardzo piękne miejsce. Obejście wszystkiego zajmuje dobre pół godziny. Nie brakuje tu drzew, trawników i ścieżek do spacerów. Jest mały staw, a niedaleko spore Jezioro Kiełpińskie, gdzie można łowić ryby. Brakuje mi tylko drzewek owocowych: wiśni, śliwek i grusz. A koledze lasu. Jeśli drzewa się nie pojawią, to sami zasadzimy – mówi ze śmiechem.

Zobacz galerię zdjęć


– Ośrodek, który oficjalnie poświęcono 8 maja, docelowo będzie zamieszkiwać w mieszkaniach o standardach 32 lub 40 metrów 45 księży emerytów, co odciąży dotychczasowy Dom Księży Emerytów w Otwocku należący do diecezji warszawsko-praskiej. Ta ziemia należy do parafii św. Małgorzaty w Łomiankach od co najmniej 1461 r. Ksiądz kardynał zdecydował, że jeśli ta ziemia ma być nieużytkiem, to postawimy dom. I jest – stwierdza dyrektor ośrodka ks. Marek Kiliszek.

Choć dom należy do archidiecezji, już zamieszkali tu także kapłani z diecezji warszawsko-praskiej czy katowickiej. Niektóre pokoje nie są jeszcze wykończone. Wszystko, jak np. podświetlane wejścia do mieszkań, jest przemyślane i dobrze przystosowane do potrzeb ludzi starszych. – Całość zajmuje docelowo ok. 5 tys. m2 powierzchni użytkowej. Zrealizowane są trzy z czterech pawilonów mieszkalnych. Powstać ma jeszcze część z zespołem rehabilitacji i hotel dla gości. W sumie osiem obiektów. Naszą ideą było, by to był nie budynek hotelowy, ale w pełnym tego słowa znaczeniu dom. Z domu docelowo będzie korzystało ok. 100 osób. Ma to być także ośrodek szkoleniowy dla potrzeb Kościoła – tłumaczy Stanisław Stefanowicz, współprojektant – wraz z Jerzym Grochulskim – ośrodka. Obaj są z Pracowni PRO ARTE 11, która budowę realizuje.

Radek Molenda
fot. Radek Molenda/Idziemy
Idziemy nr 20 (401), 19 maja 2013 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter