26 kwietnia
piątek
Marzeny, Klaudiusza, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dziękujmy za wiarę

Ocena: 0
3083
Procesja z relikwiami św. Andrzeja Boboli, Msza Święta, a potem pełen atrakcji festyn dla całych rodzin, koncerty i balony do nieba – VI Dzień Dziękczynienia coraz bliżej.
W pierwszą niedzielę czerwca na Polach Wilanowskich podziękujemy za łaskę wiary. Zawierzymy także w sposób szczególny Opatrzności Bożej polskie rodziny. Przewodnikiem w tym będzie św. Andrzej Bobola, świadek wiary, który – jak powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz – swoją duchową obecnością wciąż czyni bardzo wiele dla naszej ojczyzny.


JAK W ROKU 1938

Szósty już Dzień Dziękczynienia przypomina 75. rocznicę kanonizacji Andrzeja Boboli i jego tryumfalnego powrotu do Polski. Była to pierwsza kanonizacja Polaka od czasów I rozbioru. Przybyło na nią do Rzymu około 9 tys. rodaków z całego świata i była to najliczniejsza pielgrzymka od początków państwowości polskiej. Po raz pierwszy w dziejach transmitowana była przez Polskie Radio, z nagłośnieniem na ulice stolicy. Wielką manifestacją narodu była także w 1938 r. warszawska procesja z ciałem świętego przywiezionym z Rzymu, wcześniej wykupionym przez Stolicę Apostolską z bolszewickiej Moskwy. Na trasie przejazdu przez polskie miejscowości gromadziły się wielotysięczne rzesze manifestujących wiarę II Rzeczypospolitej.

I taka modlitewno-dziękczynna procesja z relikwiami św. Andrzeja rozpocznie tegoroczny Dzień Dziękczynienia. Przejdzie liczącą siedem stacji, 12-kilometrową trasą z Placu Piłsudskiego na Pola Wilanowskie. Procesję będą animować przedstawiciele wspólnot i stowarzyszeń katolickich. Przed Belwederem przywita ją prezydent RP Bronisław Komorowski – wzorem prezydenta Ignacego Mościckiego, który 75 lat wcześniej stanął na trasie procesji, by uhonorować świętego Orderem Niepodległości z Krzyżami.

Z relikwiami będzie niesiona m.in. kopia berła Matki Bożej Ludźmierskiej, tego, które przed 50 laty podczas koronacji wypadło z ręki figury Madonny, i złapał je abp Karol Wojtyła. Na trasie towarzyszyć relikwiom będą także m.in. przedstawiciele „miast Bobolowych”, przez które przejechały w 1938 r. relikwie świętego jezuity, miast papieskich, które gościły Jana Pawła II podczas jego pielgrzymek do ojczyzny, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, orkiestry mundurowe itd. – Chcemy, by to nasze święto było ogólnopolskie, obejmowało cały kraj, dlatego obok górników, którzy w liczbie ok. tysiąca osób towarzyszyli nam już rok temu, przybędą także górale – zapowiada kard. Nycz.

MODLITWA I ZABAWA

Po zakończeniu procesji rozpocznie się przed świątynią Opatrzności Bożej Msza Święta, w której weźmie udział wielu znakomitych gości z prefektem Kongregacji Doktryny Wiary abp. Gerhardem Ludwigiem Müllerem, który będzie przewodniczyć liturgii i wygłosi homilię, oraz maronickim patriarchą Antiochii kard. Bécharą Boutrosem Ra?em OMM.

Po Eucharystii, ok. godz. 14, rozpocznie się czas radości i dziękczynienia, otwarte zostanie miasteczko zabaw dla dzieci, na scenie pojawią się zespoły muzyczne. Będzie możliwość zwiedzania Panteonu Wielkich Polaków, Muzeum Prymasa Tysiąclecia i Jana Pawła II. Prawdopodobnie będzie można także wejść na górę budowanej świątyni Opatrzności Bożej, pod kopułę. – Staraliśmy się, by dla każdej grupy wiekowej było coś atrakcyjnego. Przede wszystkim zależy nam na tym, by było to święto rodzinne – zachęca kard. Nycz.

Po raz pierwszy będzie widoczna północna elewacja Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Radosne święto dziękczynne przed świątynią Opatrzności Bożej poprzedzi 29 maja od godz. 10 konferencja naukowa poświęcona św. Andrzejowi Boboli w warszawskiej Kurii Metropolitalnej przy ul. Miodowej 17/19 z udziałem m.in. wspomnianego patriarchy Antiochii.


PROGRAM VI ŚWIĘTA DZIĘKCZYNIENIA 2 CZERWCA, POLA WILANOWSKIE

08:00-11:45 Procesja dziękczynna z relikwiami św. Andrzeja Boboli od Placu Piłsudskiego do świątyni Opatrzności Bożej

12:00-13:00 Msza Święta dziękczynna z uroczystym Aktem Zawierzenia i Dziękczynienia

13:30 Otwarcie Miasteczka dla Dzieci; otwarcie Panteonu Wielkich Polaków – możliwość modlitwy przy relikwiach św. Andrzeja Boboli

14:00-21:00 Występy artystów: Majki Jeżowskiej, Krzysztofa Krawczyka, Wielkiego Chóru Małych Serc, Czerwonych Gitar i Zakopowera oraz orkiestr górniczej i góralskiej

15:00 Wypuszczenie baloników „Dziękuję” do nieba

21:37 Iluminacja świątyni; zakończenie uroczystości

Radek Molenda
fot. Jacek Gąsiorowski/Centrum Opatrzności Bożej
Idziemy nr 20 (401), 19 maja 2013 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter