30 kwietnia
wtorek
Mariana, Donaty, Tamary
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dziś święto pielęgniarek i położnych (sylwetka Sł. Bożej Stanisławy Leszczyńskiej)

Ocena: 4.75
1102

W 1970 roku w Teatrze Wielkim w Warszawie wystawiono Oratorium Oświęcimskie, które na podstawie raportu Stanisławy Leszczyńskiej napisała Alina Nowak, a muzykę skomponował Jerzy Maksymiuk. Po spektaklu miało miejsce spotkanie Stanisławy Leszczyńskiej z ocalałymi dziećmi i ich matkami. Kiedy umiera w 1974 roku, zostaje pochowana w Łodzi na Cmentarzu na Radogoszczy, żegnają ją tłumy, w tym jej oświęcimskie dzieci.

W 1982  roku polskie kobiety składają na Jasnej Górze niezwykły dar Kielich Życia i Przemiany Narodu. Podstawą Kielicha są postacie czterech kobiet, które zostały uznawane za najwybitniejsze przedstawicielki polskiego chrześcijaństwa. Mimo że żyły w różnych epokach, łączy je miłość do drugiego człowieka. Są to: Św. Jadwiga Śląska, Św. Jadwiga Królowa, Błogosławiona Teresa Ledóchowska i Stanisława Leszczyńska, o której współwięźniarka dr Elżbieta Pawłowska (więzień nr 55 852) powie:

Nawet w piekle Oświęcimia uczyła miłości do nieprzyjaciół. Jej dobroć udzielała się innym. Tworzyła się nić życzliwości. Przestawało się myśleć o ratowaniu tylko własnego życia.
 

W 1983 roku imię Stanisławy Leszczyńskiej przyjmuje najstarsza w Polsce Krakowska Szkoła Położnych, dzisiaj funkcjonująca jako część CM UJ. W  czerwcu 1987  roku  podczas  wizyty w  Łodzi  papież  Jan  Paweł  II  wskazał  Stanisławę  Leszczyńską  jako  przykład chrześcijańskiego bohaterstwa.

W 1992 roku rozpoczyna się jej proces beatyfikacyjny. Ze względu na zmiany dziejowe nadal jest kontynuowany. W ostatnich 4 latach proces zbierania dokumentacji niezbędnej do beatyfikacji znacznie przyśpieszył. W setną rocznicę urodzin Stanisławy Leszczyńskiej jej prochy zostają przeniesione z cmentarza na Radogoszczy do kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łodzi, który staje się celem pielgrzymek położnych z całego kraju.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter