20 czerwca
czwartek
Diny, Bogny, Florentyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Egzorcyzmy bez mitów

Ocena: 3.86667
1945

Posługę egzorcysty w Kościele katolickim może pełnić ksiądz powoływany przez biskupa diecezjalnego.

fot. Amelia Siuda-Koszela

Z nakazu Chrystusa Kościół przejmuje władzę i obowiązek wypowiadania egzorcyzmów oraz korzysta z władzy wypędzania złych duchów i sprawowania egzorcyzmów (por. Mk 3, 15; 6, 7, 13; 16, 17), gdyż są one pomocą w licznych współczesnych zagrożeniach życia duchowego i religijnego wiernych.

 

Czym są egzorcyzmy?

W praktyce kościelnej i literaturze religijnej słowa exorcismus, exorciare związane są z walką z szatanem i oznaczają wypędzanie szatana i złych mocy. Egzorcyzm jest autoryzowaną przez Kościół publiczną modlitwą kapłana mianowanego przez biskupa diecezjalnego, której celem jest uwolnienie od szatana i jego złośliwego wpływu oraz od zła przez niego wyrządzonego. Wyraża wiarę Kościoła, że od Chrystusa otrzymał on władzę uwalniania od wpływu szatana. Dokonywanie egzorcyzmów bez pozwolenia ordynariusza miejsca jest aktem bezprawnym i grzesznym. Kapłan lub zakonnik, działając pod wpływem grzechu, nie będąc w stanie łaski, która jest niezbędna dla wzmocnienia egzorcysty w walce o uwolnienie osoby opętanej, łamie prawo.

Egzorcyzm jest aktem wiary, więc nie można traktować go jak aktu magicznego, lecz przed jego podjęciem należy upewnić się, że istotnie chodzi o obecność złego ducha, a nie o chorobę psychiczną. Egzorcyzmy, jako akty Kościoła nazywane sakramentaliami, czyli świętymi znakami, które na podobieństwo sakramentów wyrażają i wywołują skutki, zwłaszcza duchowe, dzięki modlitwie Kościoła, należy traktować bardzo roztropnie, przestrzegając ściśle ustalonych przez Kościół norm (kan. 1166 KPK). Gdy zatem Kościół publicznie i na mocy swojej władzy prosi w Imię Jezusa Chrystusa, by jakaś osoba lub przedmiot były strzeżone od napaści złego i wolne od jego panowania – mówimy o egzorcyzmach (por. Katechizm Kościoła Katolickiego, nr 1673).

 

Trochę historii

Posługa egzorcyzmowania ma w Kościele bogatą historię, a jej korzenie wyrastają z Pisma Świętego. Kształtowała się przez wieki, aby osiągnąć współczesną formę i uzasadnienie. Chrystus uwalniał opętanych, i udzielił tej władzy uwalniania od złego ducha najpierw apostołom, a później uczniom, wyraźnie rozszerzając ją na wszystkich wierzących.

W pierwszych trzech wiekach wszyscy chrześcijanie sprawowali, bądź też mogli sprawować, tę posługę w Imię Chrystusa, a egzorcyzmy miały w tym czasie wielką wartość apologetyczną (związaną z obroną wiary). Działalność związana ze stosowaniem egzorcyzmów rozwinęła się bardzo wraz z początkiem życia monastycznego, a jej jeszcze większy rozkwit nastąpił w wiekach VI-XVII, zarówno na Wschodzie, jak i na Zachodzie. W kościołach nie brakowało egzorcystów, dzięki czemu można było mówić nawet o szkole sprawowania egzorcyzmów. Od XVIII w., na skutek upadku doktryny podważającej istnienie i działanie szatana, a także prądów zaniku abstrakcyjnej idei zła, pojawiła się wyraźna tendencja zmierzająca do zwiększenia zastrzeżeń i restrykcji co do posługi egzorcystycznej. To spowodowało, że od przełomu XIX i XX w. możemy mówić o zanikaniu w Kościele stosowania i sprawowania egzorcyzmów.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 czerwca

Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli.

Dziś w Kościele: środa XI tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Romualda, opata
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 2 Kor 9,6-11; Ps 112 (111),1b-2.3-4.9; Mt 6,1-6.16-18.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)