9 sierpnia
wtorek
Romana, Ryszarda, Edyty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Eksperci KEP o tożsamości seksualnej i transplantologii

Ocena: 0
1327

Tożsamość seksualna człowieka nie można być oderwana od jego uwarunkowań biologicznych – ocenił Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych KEP po dzisiejszym spotkaniu, któremu przewodniczył abp Henryk Hoser.

2015-12-08 17:18
mag / Warszawa (KAI), mz

Eksperci omówili kryteria śmierci mózgowej oraz kwestie zaburzeń seksualności.

– Coraz częściej słyszymy, że wybór płci człowieka jest uzależniony od jego odczucia psychicznego bez względu na wyposażenie biologiczne. Istnieje więc konieczność sformułowania kryteriów dotyczących tego gdzie mamy do czynienia z normą a gdzie już z patologią – zwracają uwagę członkowie Zespołu. Ich zdaniem pojawia się kwestia poszukiwania tego co nazywa się bioetyką psychologii bądź bioetyką psychiatrii.

Odnosząc się do kwestii obojnactwa i kwalifikowania osób, które mają podwójne wyposażenie zwrócili oni uwagę, że współczesna endokrynologia i genetyka pozwalają na dość precyzyjne odczytanie tego, jak dany człowiek, pomimo dewiacji, które się u niego pojawiły, powinien być zbudowany.

Eksperci wyrazili zaniepokojenie próbami wybierania przez rodziców płci dla swoich dzieci. – To nie może być koncert życzeń. Rodzice nie mogą wybierać płci swojemu dziecku, kierując się osobistymi preferencjami. Zapominamy, że każdy młody człowiek ma prawa gwarantowane w Powszechnej Deklaracji Praw Dziecka, którego Polska jest jednym z sygnatariuszy – przypomniał jeden z członków Zespołu.

W czasie obrad dyskutowano również o transplantologii, poruszając kwestię śmierci mózgowej. Podkreślono, że określenie precyzyjnych kryteriów orzekania śmierci jest zadaniem medycyny. Rolą wspólnoty wyznaniowej jest jedynie ustosunkowanie się co do pewności tych kryteriów oraz ich przestrzeganie. – Trzeba jednocześnie rozróżnić pacjentów, u którego obumarł mózg od tych, którzy są jedynie w stanie wegetatywnym i można ich wybudzić – zauważył jeden z ekspertów. Przypomniał on przy tym, że osoby ze śmiercią mózgową nie są przyjmowane w klinikach.

Zespół Ekspertów KEP ds. Bioetycznych został powołany przez Episkopat 18 czerwca 2008 roku. Przewodniczącym tego gremium jest abp Henryk Hoser ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej. Zespół wydał szereg dokumentów i oświadczeń, m.in. o współczesnych wyzwaniach bioetycznych, o klauzuli sumienia i o in vitro.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 sierpnia

Wtorek, XIX tydzień zwykły - święto św. Teresy Benedykty od Krzyża, dziewicy i męczennicy, patronki Europy
 Posłuchaj, córko, spójrz i nakłoń ucha
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 25, 1-13
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter