29 kwietnia
poniedziałek
Rity, Katarzyny, Boguslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Franciszek do artystów: potrzebujemy was, by marzyć o innym i pięknym świecie

Ocena: 0
226

„Diaconie de la beauté", czyli „Diakonia piękna”, to nazwa stowarzyszenia założonego we Francji w 2012 r., którego członków papież Franciszek przyjął na audiencji w Watykanie z okazji sympozjum w Rzymie, w dziesiątą rocznicę festiwali, organizowanych corocznie przez to stowarzyszenie.

PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI

Wezwał ich, by byli „śpiewakami harmonii” pośród ludzkości, która, wstrząśnięta przemocą, musi powrócić do marzeń o innym, pięknym świecie. Papież mówił o pięknie jako zaproszeniu „do innego sposobu bycia w świecie”, które „rodzi życie, nadzieję i pragnienie szczęścia”. Stwierdził, że w rzeczywistości wstrząsanej wojnami i przemocą sztuka jest ważna, aby świadczyć o wartości harmonii między ludźmi i z naturą.

„Pierwszym wymiarem służby oferowanej przez stowarzyszenie jest wymiar duchowy, ten, który prowadzi do kontemplacji, który zachęca do życia ukierunkowanego na pełnię” – powiedział papież. „Waszym powołaniem jest pomaganie artystom w tworzeniu pomostu między niebem a ziemią. Chcesz obudzić w nich poszukiwanie prawdy, niezależnie od tego, czy są muzykami, poetami czy śpiewakami, malarzami, architektami czy reżyserami, rzeźbiarzami, aktorami czy tancerzami. Ponieważ piękno zaprasza nas do innego sposobu bycia w świecie” – stwierdził Franciszek.

Wskazał, że drugim wymiarem są działania i wydarzenia za pomocą których „Diakonia piękna” pomaga przywrócić dialog między Kościołem a artystami poprzez spotkania, pokazy, koncerty i występy. „Jest to sposób na uwidocznienie bliskości Kościoła z artystami poprzez wejście w dialog z ich kulturą i życiem, niezależnie od tego, czy są wierzący, czy nie”.

– zaznaczył papież.

Z kolei, zdaniem Franciszka, trzeci wymiar jest bardzo konkretny. Papież nazywał go „domowym”. Jest to tworzenie domów, w których można gościć i wzmacniać godność artystów, których życie często naznaczone jest samotnością, depresją i wewnętrznym cierpieniem. „Wyzwaniem jest wydobycie piękna, które jest w nich ukryte, tak aby oni z kolei stali się apostołami tego piękna, które rodzi życie, nadzieję i pragnienie szczęścia” – zaznaczył Ojciec Święty.

Następnie wskazał na dzisiejszą ludzkość uciskaną udręką z powodu wojen, przemocy, podziałów i wezwał członków stowarzyszenia, „aby byli śpiewakami harmonii między narodami, śpiewakami także tej harmonii między kulturami i religiami”. „Nasze człowieczeństwo jest wstrząsane przemocą wszelkiego rodzaju, wojnami, kryzysami społecznymi. W tym kontekście potrzebujemy mężczyzn i kobiet zdolnych sprawić, byśmy marzyli o innym świecie, pięknym świecie. Sprawić, by ludzie marzyli, by dążyli do życia w pełni!” – powiedział Franciszek

Na koniec papież przypomniał, że dziś konieczne jest również odtworzenie harmonii między człowiekiem a środowiskiem, zmiana zachowań, wzrost świadomości, że wszystko jest ze sobą powiązane. Cytując swoją encyklikę „Fratelli tutti” stwierdził: „Troska o świat, który nas otacza i nas wspiera, oznacza zatroszczenie się o nas samych. Ale musimy stać się «nami», zamieszkującymi wspólny dom”.

„Kultura piękna”, podsumował papież, „zawsze stawia nas na nowo w ruchu” i pozwala nam ponownie rozpocząć „drogę ku bardziej ludzkim i bardziej braterskim społeczeństwom”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 kwietnia

Sobota, IV Tydzień wielkanocny
Jeżeli trwacie w nauce mojej,
jesteście prawdziwie moimi uczniami i poznacie prawdę.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 7-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter