22 maja
niedziela
Heleny, Wieslawy, Ryty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Franciszek w Sarajewie

Ocena: 0
2780
Stolica Bośni i Hercegowiny 6 czerwca gościć będzie papieża Franciszka. To już druga wizyta następcy św. Piotra w tym mieście. W 1997 r. był tu Jan Paweł II.
Franciszek spędzi w Sarajewie 11 godzin. Spotka się z władzami, na miejscowym stadionie celebrować będzie Mszę św., w siedzibie nuncjatury spotka się z biskupami, w katedrze – z duchowieństwem, u franciszkanów – z przedstawicielami innych wyznań i religii, a w ośrodku studenckim – z młodzieżą. Wizyta przebiegać będzie pod hasłem „Niech pokój będzie między wami”.

Kilka dni przed wizytą kard. Vinko Puljić, metropolita Sarajewa, powiedział, że wizyta papieża przebiegać będzie pod znakiem pokoju w jego kraju i powinna przyczynić się do poprawy sytuacji katolików, którzy traktowani są jako obywatele drugiej kategorii. Ciągle nierozwiązana jest np. sprawa zwrotu zagarniętego przez komunistów mienia kościelnego, a uzyskiwanie nowych zezwoleń na budowę kościołów trwa latami.

Papież Polak przebywał w Sarajewie 12 i 13 kwietnia 1997 r. Wcześniej, od samego początku konfliktu zbrojnego na Bałkanach, inspirował działalność dyplomatyczną i humanitarną Stolicy Apostolskiej oraz całego Kościoła, by nieść pomoc ludności w byłej Jugosławii. Podczas konfliktu, który rozpoczął się w 1992 r. i trwał 1300 dni – niemal pięć lat – liczba katolików zmniejszyła się z 530 do 200 tysięcy. Zniszczonych zostało wiele kościołów, znacznie uszkodzona była katedra.

– Nigdy więcej wojny, nigdy więcej nienawiści i nietolerancji. Nieludzką logikę przemocy trzeba zastąpić konstruktywną logiką pokoju – mówił Jan Paweł II zaraz po wylądowaniu na miejscowym lotnisku. Stamtąd udał się do katedry Najświętszego Serca Pana Jezusa, gdzie podczas nieszporów przekazał lampę oliwną, która zapalona została w bazylice watykańskiej 23 stycznia 1994 r. na znak nieustannej modlitwy o pokój na Bałkanach.

W niedzielę 13 kwietnia, po spotkaniu z reprezentantami Serbskiego Kościoła Prawosławnego oraz władz, Jan Paweł II udał się na stadion, gdzie przewodniczył Mszy Świętej dla 50 tysięcy wiernych. – Sarajewo, Bośnio i Hercegowino, twoje dzieje, twoje cierpienia, doświadczenia minionych – i ufamy nieodwracalnych – lat wojny mają Rzecznika u Boga – Jezusa Chrystusa, jedynego Sprawiedliwego. W Nim mają Rzecznika u Boga wszyscy ci, którzy ponieśli śmierć i których mogiły rozmnożyły się na waszej ziemi – mówił Jan Paweł II. Zwracał też uwagę: „Pokój, jaki Jezus daje swoim uczniom, nie jest pokojem narzuconym przez zwycięzców zwyciężonym, słabszym przez silniejszych. Nie opiera się na sile oręża, ale przeciwnie – rodzi się z miłości”.

Z całą pewnością papież Franciszek nawiąże do pielgrzymki swojego poprzednika do Sarajewa.

Wojciech Świątkiewicz
Idziemy nr 23 (506), 7 czerwca 2015 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 22 maja

VI Niedziela Wielkanocna
Jeśli Mnie kto miłuje,
będzie zachowywał moją naukę

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 14,23-29
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Odchodzi i pozostaje (komentarz "Idziemy")

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter