19 września
sobota
Januarego, Konstancji, Teodora
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Gwatemala: beatyfikacja br. Jamesa Millera

Ocena: 0
692

„Chrystus jest prześladowany z powodu naszego zaangażowania na rzecz ubogich. Jesteśmy świadomi niebezpieczeństw i trudności, ale kontynuujemy naszą pracę z wiarą i nadzieją oraz zaufaniem do Bożej Opatrzności. Proszę Pana o łaskę i siłę do wiernego służenia Mu wśród biednych i prześladowanych w Gwatemalii. Polecam się Jego opiece i Jemu zawierzam”. To słowa wyniesionego w tę sobotę na ołtarze amerykańskiego brata szkolnego, które napisał w jednym ze swoich ostatnich listów, na miesiąc przed męczeńską śmiercią.
Br. James Miller zginął zastrzelony przez nieznanych do dziś sprawców w Gwatemalii. Miał 36 lat.

Fot. VaticanNews.va

Nowy błogosławiony urodził się w 1944 roku w amerykańskim stanie Wisconsin. Gdy miał 18 lat wstąpił do Zgromadzenia Braci Szkół Chrześcijańskich. Swoje życie poświęcił nauczaniu oraz wychowaniu dzieci i młodzieży, najpierw w Stanach Zjednoczonych, a potem w Nikaragui, gdzie pracował  z wielkim oddaniem i poświęceniem.

Aby móc rozwijać dzieło edukacyjne zgromadzenia w tym kraju był w bliskich kontaktach z ówczesnym tamtejszym dyktatorem.  Po dojściu do władzy sandinistów szybko znalazł się na liście ludzi do wyeliminowania. Stąd musiał powrócić do USA.

Jego serce jednak pozostało w Ameryce Środkowej, dlatego gdy okazało się to możliwe powrócił tam, ale tym razem do Gwatemalii. Tam zaangażował się w nauczanie i wychowanie dzieci z ubogich, tubylczych rodzin. Działaność ta nie spodobała się niektórym, stąd otrzymywał różne pogróżki i ostrzeżenia. Został zamorodowany niedługo po przybyciu do tego kraju.

Beatyfikacja odbyła się w Huehuetenango w zachodniej Gwatemalii, gdzie br. James Miller pracował w szkole dla tubylców prowadzonej przez braci szkolnych. Papieża na uroczystościach reprezentował kard. José Luis Lacunza Maestojuán z Panamy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 września

Sobota, XXIV Tydzień zwykły
Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę albo wspomnienie św. Januarego, biskupa i męczennika
w Bogu pokładam nadzieję, nie będę się lękał, *
cóż może uczynić mi człowiek?

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 1 Kor 15, 35-37. 42-49; Ps 56 (55), 3 i 10-14; Łk 8, 4-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter