5 lutego
niedziela
Agaty, Adelajdy
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ingres w Radomiu

Ocena: 0
1112

Kościół radomski przeżywał 27 stycznia ingres do katedry Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu nowego ordynariusza, bp. Marka Solarczyka.

fot. Rafał T - europolska.eu, CC BY-SA 3.0, Link

Uroczystość odbyła się w środę, w dniu tradycyjnie poświęconym św. Józefowi, a oblubieńca Maryi, w roku mu poświęconym, nowy pasterz diecezji nazwał w homilii „szczególnym orędownikiem modlitwy i przewodnikiem na drogach życiowych powołań”.

W kruchcie katedry podczas liturgicznego powitania bp Solarczyk ucałował relikwie św. Kazimierza, patrona Radomia i całej diecezji. Na początku Mszy św. biskup pomocniczy diecezji radomskiej Piotr Turzyński odczytał bullę nominacyjną papieża Franciszka. Następnie dotychczasowy pasterz diecezji bp Henryk Tomasik przekazał swemu następcy pastorał, którym posługiwał się pierwszy rządca diecezji, śp. bp Edward Materski. Pastorał pochodzi z 1936 r. i jest najstarszym, jaki zachował się na terenie diecezji radomskiej. Do 1981 r. jej terytorium należało do diecezji sandomierskiej, a następnie do 1992 r. do diecezji sandomiersko-radomskiej. 25 marca 1992 r. Radom stał się stolicą samodzielnej diecezji radomskiej, która wchodzi w skład metropolii częstochowskiej.

Bp Solarczyk poprowadzony został przez abp. Wacława Depo, metropolitę częstochowskiego, i bp. Tomasika na katedrę, czyli do miejsca, gdzie biskup diecezjalny przewodniczy liturgii. Przedstawiciele duchowieństwa diecezjalnego, zakonnego, sióstr zakonnych oraz laikatu złożyli nowemu biskupowi radomskiemu homagium, znak szacunku i posłuszeństwa.

Mszę w katedrze radomskiej celebrowało 22 biskupów, wśród nich metropolici: częstochowski – abp Wacław Depo, łódzki – abp Grzegorz Ryś, oraz lubelski – abp Stanisław Budzik, a także bp Romuald Kamiński i bp Jacek Grzybowski z diecezji warszawsko-praskiej, w której dotychczas posługiwał bp Solarczyk.

– Witamy na ziemi św. Kazimierza i bł. Władysława z Gielniowa, na ziemi męczenników radomskich oraz sług Bożych bp. Piotra Gołębiewskiego, Kazimiery Gruszczyńskiej i ks. Romana Kotlarza. Życzymy Bożego błogosławieństwa i opieki Najświętszej Maryi Panny w prowadzeniu diecezji radomskiej drogami Ewangelii. Życzymy, aby bogate doświadczenie duszpasterskie przyniosło wspaniałe owoce w budowaniu Kościoła radomskiego – mówił do nowego ordynariusza jego poprzednik bp Tomasik.

– Wsparci opieką św. Józefa, zachowajmy wrażliwość duszy na bliskość Boga. Uczmy się od niego, jak w naszych życiowych doświadczeniach dostrzegać dobroć Boga i wierzyć, że wszystko, co w Nim przeżywamy, zawsze ma sens – zachęcał w homilii bp Solarczyk. Mówiąc o Kościele radomskim, wspomniał liczne sanktuaria, miejsca pielgrzymkowe i kult świętych „na czele z Matką Najświętszą i św. Kazimierzem”. Przypomniał męczenników II wojny światowej oraz kandydatów na ołtarze. Wspominając ks. Romana Kotlarza, powiedział: „Osoba ks. Romana jest jednocześnie przywołaniem wydarzeń z czerwca 1976 r. oraz wielkiego dziedzictwa obecnego i minionych pokoleń, na które składa się wierna troska o powierzone dobro, gorące umiłowanie Ojczyzny, walka o godność i szacunek dla każdego człowieka oraz pragnienie życia w wolności dzieci Bożych”.

Na zakończenie homilii biskup radomski dodał: „Idźmy z ufnością, aby wypełniać misję od Boga. I niech naszą nadzieją będzie obietnica samego Zbawiciela, że wszystko jest możliwe dla tego, kto wierzy”.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych – minister Adam Kwiatkowski z Kancelarii Prezydenta RP, pochodzący z Radomia wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz – oraz lokalne władze samorządowe z prezydentem Radomia Radosławem Witkowskim. Wśród obecnych byli przedstawiciele wyższych uczelni, policji, a także Małgorzata Dąbrowska, dyrektor Liceum im. Władysława IV w Warszawie, wraz z wicedyrektorem Mariuszem Włodarczykiem. W szkole tej bp Solarczyk przez 27 lat był katechetą. W ingresie uczestniczył biskup naczelny Starokatolickiego Kościoła Mariawitów Karol Maria Babi oraz ks. Henryk Dąbrowski z Kościoła polskokatolickiego.

Na zakończenie Mszy św. i po odśpiewaniu dziękczynnego „Te Deum” odczytane zostały okolicznościowe listy. Minister Adam Kwiatkowski przeczytał list od prezydenta Andrzeja Dudy, sekretarz episkopatu bp Artur Miziński – od przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego, a wicerektor seminarium ks. Jacek Mizak – od abp. Salvatore Pennacchio, nuncjusza apostolskiego w Polsce.

W imieniu duchowieństwa życzenia bp. Solarczykowi złożył ks. prał. Jarosław Wojtkun, w imieniu sióstr zakonnych – s. Beniamina ze Zgromadzenia Sióstr MB Miłosierdzia, a w imieniu świeckich – małżeństwo Ewa i Grzegorz Stysiekowie z Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie.

Bp Marek Solarczyk jest piątym w dziejach powstałej w 1992 r. diecezji radomskiej biskupem diecezjalnym. Jego poprzednikami byli: Edward Materski, Jan Chrapek, Zygmunt Zimowski i Henryk Tomasik.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy"

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 5 lutego stycznia

Niedziela, V tydzień zwykły
«Wy jesteście solą ziemi.
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 5, 13-16
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Komentarz „Idziemy” - Dynamizm chrześcijan

+ Nowenna przed świętem Matki Bożej z Lourdes cz.1

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter