25 września
poniedziałek
Aurelii, Wladyslawa, Kleofasa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jakubowy Tarchomin

Ocena: 0
926

Kościół św. Jakuba Apostoła w Warszawie-Tarchominie jest najstarszym oryginalnym gotyckim zabytkiem w stolicy. W Roku Jakubowym pełni funkcję kościoła stacyjnego diecezji warszawsko-praskiej.

fot. arch. parafii

Świątynia znajduje się na Mazowieckiej Drodze Świętego Jakuba. Parafia często gości pątników. – W ostatnim czasie wędrowanie jakubowym szlakiem bardzo się ożywiło. Widuję w kruchcie zmęczonych drogą pielgrzymów, nierzadko podejmuję z nimi serdeczne i wartościowe rozmowy. Niektórzy chcą otrzymać pieczątkę na potwierdzenie, że tu byli – relacjonuje ks. Andrzej Kowalski, miejscowy proboszcz. Każdego 25. dnia miesiąca odprawiana jest Msza święta ku czci patrona parafii. Tego dnia pojawiają się pielgrzymi oraz członkowie Konfraterni św. Apostoła Jakuba Starszego przy katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie.

 


PERŁA OSSOLIŃSKICH

Kościół wzniesiono w pierwszej połowie XVI w. nieopodal głównych szlaków handlowych i przeprawy przez Wisłę. Budowę rozpoczęto najprawdopodobniej w 1518 r. Warto zobaczyć wnętrze świątyni, które zachwyca zabytkami pochodzącymi w większości z XVIII w. Do najcenniejszych elementów należy ołtarz główny z obrazem św. Jakuba Starszego, najprawdopodobniej autorstwa Szymona Czechowicza, z 1731 r., oraz wysokiej klasy rzeźbami św. Piotra i św. Pawła.

Świątynia, choć niewielkich rozmiarów – 10 m szerokości i 25 m długości – posiada kryptę. Na początku XVIII w. właścicielami Tarchomina została rodzina Ossolińskich, która z późnogotyckiego kościoła chciała uczynić kościół rodowy. W nawie głównej zlokalizowali żeliwną płytę z herbem Ossolińskich (Topór) i napis „Aedificat proprias hic ascia moesta ruinas” („Tutaj na rumowisku zbudował gmach z wielkim trudem”). Pod płytą znajduje się zejście do krypty grobowej z pochowanymi tu w XVIII w. szczątkami pięcioletniego Ignacego Ossolińskiego oraz innych osób. Ekspozycja została udostępniona w 2019 r. przy wsparciu finansowym Stołecznego Konserwatora Zabytków m.st. Warszawy. Można ją zwiedzać indywidualnie w każdą niedzielę w godz. 8.00–19.00. Istnieje możliwość rejestracji wizyty grupowej za pośrednictwem formularza kontaktowego na stronie www.kryptaignacego.waw.pl.

Tarchomińska parafia żyje autentycznie Jakubowym charyzmatem. Nie zapomina o swej chlubnej przeszłości i kształtuje teraźniejszość w trosce o dobro lokalnej społeczności.

 


ZAANGAŻOWANI PARAFIANIE

Tegoroczne święto patronalne z racji roku compostelańskiego miało dla wiernych szczególne znaczenie. W ogrodzie przy kościele parafianie przygotowali spotkanie integracyjne z atrakcjami dla dzieci. Mimo wakacji przybyło ok. 300 osób. W organizację odpustu zaangażowały się osoby w różnym wieku, co sprzyjało nawiązywaniu więzi międzypokoleniowych.

Prężnie działa w parafii Caritas, Oaza Dzieci Bożych, Domowy Kościół, Bielanki, Służba Liturgiczna, Parafialna Asysta Kościelna. Z Ruchu Światło-Życie wywodzi się wielu animatorów prowadzących kursy dla osób przygotowujących się do bierzmowania. – Młodzi ewangelizują młodych, to sposób na liczniejszą obecność młodzieży w Kościele. Żywe świadectwo osób niewiele starszych od bierzmowanych najbardziej pociąga – tłumaczy ksiądz proboszcz.

Tutejsi wierni aktywnie uczestniczą w parafialnych wydarzeniach. Parafia posiada bazę pomieszczeń, które stwarzają przestrzeń spotkania Boga i ludzi między sobą.

– W zeszłym roku wyremontowaliśmy kawiarenkę. Od tej pory służy ona poszczególnym wspólnotom – mówi parafianka Małgorzata Ziędalska. Od września planowane są w niej spotkania dla osób starszych, mające twórczo wypełnić czas seniorom. Sporym zainteresowaniem cieszy się również cotygodniowy dostępny dla wszystkich trening ping-ponga – w sali teatralnej – prowadzony przez pasjonata tej dyscypliny Pawła Ziędalskiego.

W duszpasterstwie parafialnym ks. Kowalski zwraca szczególną uwagę na osoby, które mogą czuć się na marginesie Kościoła. W drugą niedzielę miesiąca sprawowane są Msze święte dla wiernych z niepełnosprawnościami. Ważnym elementem jest także posługa dla ludzi żyjących w związkach niesakramentalnych. – Obserwuję u nich ogromną tęsknotę, aby przyjmować Komunię świętą. Regularnie uczestniczą w Eucharystiach oraz wspierają działalność wspólnot parafialnych. Staram się, aby nie byli etykietowani i czuli się częścią wspólnoty kościelnej – wyjaśnia duchowny.

Zaznacza, że więcej niż połowa parafian uczestniczących w niedzielnych Mszach świętych przystępuje do Komunii świętej. – Dobre skutki przynosi też wprowadzenie praktyki spowiedzi w dni powszednie 20 minut przed Mszą świętą i ewentualnie po niej. Poza niedzielą w trakcie Eucharystii nie spowiadamy – mówi ks. Kowalski.

W związku z rokiem jubileuszowym do 31 grudnia 2022 r. w świątyni można skorzystać z odpustu zupełnego.

Parafia św. Jakuba Apostoła ul. Mehoffera 4
www.sw-jakub.waw.pl | tel. 505 757 416 | e-mail: parafia@swjakub.waw.pl

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 września

Poniedziałek, XXV Tydzień zwykły
Bo kto ma, temu będzie dane; a kto nie ma,
temu zabiorą nawet to, co mu się wydaje, że ma

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 8, 16-18
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter