6 października
czwartek
Artura, Brunona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jesteśmy razem

Ocena: 0
973

Parafia w Mrozach w tym roku obchodzi dziewięćdziesięciolecie istnienia.

fot. archiwum parafialne

Wspólnota liczy 5 tys. wiernych, z czego ok. 20 proc. przychodzi na nabożeństwa i Msze święte. Została erygowana przez kard. Aleksandra Kakowskiego 1 kwietnia 1931 r. z części parafii Kałuszyn i Kuflew. Na obszarze parafii położone są miejscowości: Grodzisk, Kruki, Mrozy, Wola Paprotnia, Wola Rafałowska, które leżą we wschodniej części województwa mazowieckiego, w powiecie mińskim.

Proboszcz parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Mrozach ks. Krzysztof Pietrzak przestrzega przed ograniczaniem przeżywania Adwentu jedynie do zewnętrznych znaków. – Przyjście z lampionem na Mszę świętą roratnią to za mało, potrzebna jest obecność dla innych. Dlatego na terenie parafii trwa peregrynacja drewnianej skrzyneczki, w której znajduje się ikona św. Józefa, świeca wigilijna, modlitewnik, różaniec. Chętni parafianie idą z nią do osób samotnych, aby pomodlić się i porozmawiać. To możliwość nawiązywania relacji, wzajemnego wspierania się w trudnościach – mówi ksiądz proboszcz. Ważną grupą pomocową jest Parafialny Zespół Caritas, który w drugi i czwarty piątek miesiąca organizuje w salce parafialnej spotkania dla potrzebujących.

Parafianie nie zapominają też o rodzinach. Małżeństwo administrujące parafialny profil na Facebooku, Kacper i Ewa Makowscy, zaproponowało z okazji kończącego się Roku św. Józefa konkurs adwentowy, którego mottem są słowa: „Razem tworzymy tradycję. Rodzina – tu zaczyna się życie”. Wikariusz ks. Kamil Łyskowicz tłumaczy, że inicjatywa ma na celu zjednoczenie parafian przed świętami Bożego Narodzenia, aby Adwent stał się czasem przeżytym razem we wspólnocie rodzinnej. – Zachęcamy do wykonania dwóch ozdób świątecznych związanych z tradycją danej rodziny, na przykład stroików, bombek, łańcuchów na choinkę – wyjaśnia. Na parafialnym profilu ruszyła seria krótkich filmików ewangelizacyjnych o zróżnicowanej tematyce, pierwsze odcinki dotyczą Adwentu. – Chcemy wyjaśnić, jak pewne tradycje odnoszą się do wiary katolickiej. W planach mamy wywiady z parafianami, zależy nam, aby przynajmniej raz na dziesięć dni pojawił się nowy odcinek – komentuje ks. Kamil.

W niedzielę odbywa się Eucharystia z udziałem dzieci, z dialogowanym kazaniem. Podczas Mszy o repertuar muzyczny dba schola parafialna, złożona z ponad dwudziestu osób, w większości matek z dziećmi, śpiewających i grających na instrumentach. Po Mszach roratnich dzieci otrzymują za udział specjalne naklejki, a ks. Kamil uczy najmłodszych krótkiej piosenki. W trakcie tworzenia jest grupa Dzieci Maryi, gromadząca dziewczynki z klas czwartych i piątych, które chcą pogłębić relację z Jezusem poprzez modlitwę, Słowo Boże i formację liturgiczną.

Ks. Krzysztof podkreśla, że religijność wiernych zanurzona jest w tradycyjnych formach obrzędowości wyznaczanych przez rok liturgiczny; codziennie po porannej Eucharystii inne Koło Żywego Różańca animuje w kościele wspólnotowy różaniec. Dodaje, że przestrzenią do pracy jest zwiększenie udziału osób przyjmujących Komunię świętą oraz korzystających z sakramentu pokuty i pojednania. Zauważa, że podczas załatwiania spraw kancelaryjnych wierni chętnie otwierają się na rozmowy o wątpliwościach związanych z wiarą.

W październiku bieżącego roku uroczyście wprowadzono do świątyni relikwie świętych Marii Zelii i Ludwika Martin, rodziców św. Teresy od Dzieciątka Jezus. – Szczególnie członkinie wspólnoty Matki w Modlitwie proszą o wstawiennictwo św. Marię. Matki modlą się za dzieci i dzielą doświadczeniem macierzyństwa. Liczę, że także św. Ludwik stanie się dla mężczyzn wzorem ojcostwa, łączącego troskę o życie doczesne i wieczne – przyznaje ksiądz proboszcz.

Istnieje silne, ponad pięćdziesięcioosobowe Towarzystwo Przyjaciół Seminarium Duchownego DW-P. Każdy wierny ma w opiece duchowej jednego kleryka, za którego zobowiązuje się do codziennej modlitwy dziesiątkiem różańca. W pierwsze czwartki miesiąca Towarzystwo spotyka się na nabożeństwie z adoracją Najświętszego Sakramentu i Mszą świętą za wstawiennictwem patronki parafii, św. Teresy od Dzieciątka Jezus. – Prosimy św. Teresę o powołania kapłańskie w naszej parafii. Mimo że istniejemy dziewięćdziesiąt lat, nie wyprosiliśmy jeszcze żadnego kapłana, który pochodziłby stąd. Mam nadzieję, że kiedyś jeszcze pojadę jako proboszcz parafii na prymicję alumna z Mrozów – puentuje ks. Pietrzak.

Parafia św. Teresy od Dzieciątka Jezus Mrozy, ul. św. Teresy 3, 05-320 Mrozy
tel. 25 757 41 93 | e-mail: parafiamrozy@gmail.com | www.mrozy.mojaparafia.eu

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 października

Czwartek, XXVII tydzień zwykły, dzień powszedni
Otwórz, Panie, nasze serca,
abyśmy uważnie słuchali słów Syna Twojego.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 11, 5-13
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter