5 lipca
niedziela
Marii, Antoniego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jubileusz na Pradze

Ocena: 0
1816

Diecezja warszawsko-praska świętuje 25-lecie istnienia

fot. ks. Henryk Zieliński, Irena Świerdzewska, archiwum

Została utworzona w ramach reorganizacji struktur kościelnych w Polsce, której dokonał Jan Paweł II na mocy bulli Totus Tuus Poloniae Populus z 25 marca 1992 r. Była jedną z trzynastu nowo utworzonych wówczas diecezji. Jej obszar o powierzchni 3300 km kw. wydzielony został z terytorium archidiecezji warszawskiej i diecezji płockiej. Pod względem obszaru należy do najmniejszych w kraju, zajmuje zaledwie ok. 1 proc. powierzchni Polski. Gdy powstała, zamieszkiwana była przez ok. 1,17 mln mieszkańców, dziś jej teren zamieszkuje 1,4 mln, co stanowi 3,7 proc. mieszkańców kraju.

W dekrecie o ustanowieniu i określeniu granic nowych diecezji i prowincji kościelnych w Polsce wskazano, że diecezja warszawsko-praska należy do warszawskiej prowincji kościelnej, stolicą diecezji jest Warszawa-Praga, kościołem katedralnym – świątynia św. Michała Archanioła i św. Floriana, a konkatedralnym – kościół Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku. Patronką diecezji została Matka Boża Zwycięska.

Z terytorium archidiecezji warszawskiej do nowej diecezji przyłączono dekanaty Anin, Bródno, Grochów, Praga, Jadów, Legionowo, Mińsk Mazowiecki, Otwock, Radzymin, Rembertów, Siennica, Stanisławów, Wołomin i Nowy Dwór Mazowiecki. Dekret wskazywał, że z diecezji płockiej została przyłączona parafia Rybienko Leśne oraz miejscowości Arciechów, Kania Polska, Myszyniec, Popielarze i Zegrze Południowe.

 

Trzech biskupów

Pierwszym biskupem ordynariuszem został bp Kazimierz Romaniuk, od 1982 r. biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej, były rektor Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie. Wybitny biblista, w 1997 r. wydał dzieło swojego życia – Biblię Warszawsko-Praską, drugie – po staropolskim tłumaczeniu Biblii przez ks. Jakuba Wujka – tłumaczenie całego Pisma Świętego dokonane przez jedną osobę.

Ordynariuszem był przez 12 lat. – Był ojcem diecezji warszawsko-praskiej. Stworzył od podstaw wszystkie podstawowe struktury diecezjalne: kurię biskupią, wybudował seminarium duchowne w Tarchominie. Utworzył też prężnie działającą Caritas. Uzyskał dla kościoła katedralnego tytuł bazyliki mniejszej – mówi ks. prałat Dariusz Szczepaniuk, kanclerz kurii warszawsko-praskiej.

Bp Kazimierz Romaniuk

Biskupa Romaniuka wspomagali jako biskupi pomocniczy Zbigniew Kraszewski oraz Stanisław Kędziora. Bp Kraszewski, który rezydował na Kamionku, będąc tam proboszczem, znany był jako wielki czciciel Matki Bożej. Uczestnik Powstania Warszawskiego, przez wiele lat był duszpasterzem kombatantów i organizował wiele uroczystości religijno-patriotycznych. Na emeryturę przeszedł w 1997 r., a zmarł 4 kwietnia 2004 r.

Biskupa Romaniuka, a także jego następców, wspierał w posłudze biskupiej także bp Kędziora. Były wicerektor i wykładowca teologii dogmatycznej w warszawskim seminarium, proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Warszawie, w 1987 r. został biskupem pomocniczym kard. Józefa Glempa, a w 1992 r. został przeniesiony do diecezji warszawsko-praskiej. Zawsze skromny, bliski księżom i wielu świeckim, zyskał powszechny szacunek i sympatię. W 2011 r. przeszedł na emeryturę. Od wielu lat zmaga się z ciężką chorobą.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy"

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 5 lipca

Niedziela, XIV Tydzień zwykły
Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię.
+ czytania liturgiczne (rok A, II): Za 9,9-10; Ps 145,1b-2.8-11.13-14; Rz 8,9.11-13; Mt 11,25-30
+ komentarz Bractwa Słowa Bożego
+ komentarz tygodnika Idziemy

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter