27 maja
poniedziałek
Augustyna, Juliana, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kondycja diecezji

Ocena: 0
1415

Nie zapominajmy, że nasze wysiłki duszpasterskie mają być tak skoordynowane, aby prowadziły do Jezusa. - mówi ks. dr. Maciej Radzikowski, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Biskupiej Warszawsko-Praskiej, w rozmowie z Ireną Św

fot. Irena Świerdzewska

Wskaźniki tegorocznych badań dominicantes i comunicantes pokazują, że w stosunku do roku 2019 w diecezji warszawsko-praskiej o 30 proc. mniej ludzi przychodzi na Msze święte niedzielne. Jak Ksiądz zinterpretuje te wyniki?

Wiele czynników ma na nie wpływ. Na pewno początki pandemii, kolejne obostrzenia, zwłaszcza lockdown ogłoszony w marcu 2020 r., znacząco wpłynęły na zmniejszenie frekwencji w kościołach. Wiele osób przyzwyczaiło się do życia bez Kościoła, Eucharystii, sakramentów i myślę, że to również ma swoje odzwierciedlenie w tych wynikach statystycznych. Poza tym – gdy długo przebywasz w ciemności, zapominasz, jak wygląda normalny świat. Taką szczególną ciemnością, o której pisał św. Jan, jest grzech, do którego łatwo się przyzwyczaić, ale potem trudno jest z nim zerwać.

 

Co mówią najnowsze badania comunicantes? Czy wśród osób, które wróciły do kościoła, więcej przystępuje do Komunii świętej niż przed pandemią?

Wyniki pokazują, że wśród 20 proc. parafian uczestniczących we Mszy świętej blisko połowa to osoby przystępujące do Komunii świętej. We wcześniejszych latach odsetek comunicantes był niższy. Widzimy zatem, że ci, którzy dziś są w kościele, to osoby dojrzałe, świadomie przeżywające swoją wiarę.


Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 01 (844), 02 stycznia 2022 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 05 stycznia 2022


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 maja

Poniedziałek, VII Tydzień zwykły
Jezus Chrystus, będąc bogatym, dla was stał się ubogim,
aby was ubóstwem swoim ubogacić.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 10, 17-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Urszuli Ledóchowskiej 20-28 majaNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter