1 maja
środa
Józefa, Jeremiasza, Filipa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Modlitwa za migrantów

Ocena: 0
1747
W Warszawie odbyły się centralne obchody 101. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy. Z tej okazji – w archidiecezji warszawskiej – uroczystej Mszy Świętej w intencji tych, którzy poszukują swojego nowego domu i ojczyzny, w świątyni św. Szczepana przy ul. Narbutta przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.
Metropolita warszawski w homilii przypomniał m.in., że skala migracji w świecie sięga 3 proc. populacji, a to oznacza, że dotyczy 200 mln ludzi, w tym kilku milionów Polaków, którzy w ostatnich latach wyemigrowali z Polski.

Kardynał Nycz mówił też o obawach towarzyszących migrantom, „by się nie wymieszać za bardzo lub z troski nie wiadomo o co”, ale także o obawach związanych z przyjmowaniem „obcych”. I w tym kontekście przypomniał: „Ci ludzie są nam dani i zadani. Trzeba nam ich przyjąć w imię tego, że pomagając im – pomagamy Chrystusowi”. – Nie trzeba patrzeć na metryki religijne, ale być gotowym pomagać wszystkim. Uczenie się tej gotowości jest dla nas szansą, by wzrastać w miłości, a nie zasklepiać się jedynie we własnych potrzebach. Modląc się dziś wspólnie, mamy także szanse przeżywania powszechności Kościoła – mówił.

– Przypomnijmy sobie, jak nas przyjmowano 30–35 lat temu, kiedy my szukaliśmy lepszego życia na Zachodzie. Teraz my możemy dla innych, np. naszych braci z Ukrainy, być dobrymi, przynajmniej w imię sprawiedliwości wobec historii – apelował kard. Nycz.

Gospodarzem obchodów było Jezuickie Centrum Społeczne „W akcji” (www.wakcji.org), którego podopieczni – m.in. z Kenii, Erytrei, Jordanii i Etiopii – zapewnili oprawę muzyczną Eucharystii. Po Mszy Świętej odbyło się z ich udziałem międzykulturowe śpiewanie kolęd.

Za migrantów i uchodźców modlono się także po stronie praskiej, gdzie Eucharystię w ich intencji sprawował w katedrze praskiej abp Henryk Hoser SAC. Obok parafian uczestniczyli w niej licznie pracownicy i podopieczni prowadzonego przez ojców werbistów Ośrodka Migranta Fu Shenfu.

Ordynariusz warszawsko-praski z troską mówił o tych obcokrajowcach, którzy w Polsce szukają swojego nowego domu, a traktowani są jak osoby drugiej kategorii. – To są tacy sami ludzie jak my. Tak samo cierpią i się cieszą. Mają te same aspiracje życiowe – tłumaczył. Mówił także o Polakach, którzy wyemigrowali „nie z kraju, gdzie ludzie umierają, gdzie nie ma mieszkania, ale po to, aby szukać lepszych warunków egzystencji”. Zwrócił uwagę na problemy, niebezpieczeństwa i wiele form wykorzystywania, na jakie narażeni są migranci i uchodźcy, zachęcając przy tym do ich wspierania poprzez modlitwę i dzieła miłosierdzia. – Na Sądzie Ostatecznym Bóg zapyta nas: Byłem głodny, a daliście Mi jeść; nagi byłem, a przyodzialiście Mnie; byłem chory, a odwiedziliście mnie – przypomniał.

Radek Molenda/KAI
fot. Radek Molenda/Idziemy

Idziemy nr 4 (487), 25 stycznia 2015 r.



PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 1 maja

Środa, V Tydzień wielkanocny
Wspomnienie św. Józefa, rzemieślnika
Trwajcie we Mnie, a Ja w was trwać będę.
Kto trwa we Mnie, przynosi owoc obfity.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 15, 1-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter