17 kwietnia
sobota
Rudolfa, Roberta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nigeryjscy biskupi: nasza ojczyzna jest na skraju zagłady

Ocena: 0
217

„Absolutny brak bezpieczeństwa, codzienne porwania i morderstwa, napady z bronią w ręku oraz powszechny bandytyzm – to wszystko doprowadza ludzi do rozpaczy i budzi wrażenie, że rządzący nie potrafią, albo co gorsza nie chcą, podjąć odpowiedzialności wynikającej z pełnionego przez nich urzędu” - czytamy w komunikacie nigeryjskiego episkopatu, który ukazał się na krótko po porwaniu 317 dziewcząt ze szkoły w Jangebe w północno-zachodniej części kraju.

Fot. wikimedia commons, Link


Biskupi podkreślają, że stawką jest przetrwanie narodu.

Nasza ojczyzna jest na skraju upadku. Naród się rozpada. Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby go ratować

- napisali hierarchowie.

Zdaniem episkopatu sytuacja ta może doprowadzić do rozpadu Nigerii, ponieważ przywódcy plemienni nie wierzą już w zapewnienia władz. Żądają coraz większej autonomii militarnej w celu obrony lokalnych wspólnot. Niektórzy mówią nawet o opuszczeniu struktur państwa, do którego utracili zaufanie i poczucie przynależności. Zdaniem episkopatu nie można dłużej ignorować wezwań do secesji, które pojawiają się coraz częściej. Narasta przekonanie, że Nigeria, jako wspólny projekt, wyczerpał się i czas poszukać innych rozwiązań.

Biskupi zaapelowali do gabinetu Muhammadu Buhariego, aby dłużej nie odkładał obowiązku rządzenia narodem, gdyż dalsza zwłoka może skończyć się katastrofą.

Nigeryjczycy żądają od pana szczerości, zarówno w sferze publicznej jak i prywatnej. Czas na wymówki dawno minął

- czytamy w oświadczeniu.

Hierarchowie zaznaczają, że ich apel nie wynika z żadnych partykularnych interesów, nawet tych religijnych, ale wyłącznie z głębokiej miłości do Nigerii i wielkiego niepokoju o jej los.

Wierzymy w projekt jakim jest Nigeria. Wiemy, że aby na obecnym etapie go utrzymać, potrzeba wyrzeczeń. Alternatywą jest jednak rozpad naszego narodu. Musimy być gotowi do koniecznych poświęceń

- napisali duchowni.

Na zakończenie episkopat przypomniał, że istnieją pewne podstawowe wartości i zasady, które muszą być przestrzegane, jeśli projekt-Nigeria ma się powieść.

Należą do nich wzajemny szacunek i akceptacja różnorodności, głębokie poczucie sprawiedliwości wobec każdego człowieka, solidarność i integracja. Ponadto, musimy być gotowi na szczery dialog, do którego należy stworzyć odpowiednią przestrzeń

- podkreślili biskupi.

Czytaj także: Nigeria: uczennice nadal w rękach porywaczy

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 kwietnia

Sobota, II Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni
Oczy Pana zwrócone na bogobojnych.
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 6, 16-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter