22 września
wtorek
Tomasza, Maurycego, Joachima
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Prezydent zapalił Świecę Niepodległości

Ocena: 0
1737

Dziś po raz drugi w historii Polski zapłonęła Świeca Niepodległości. Zapalił ją prezydent Andrzej Duda po Mszy Świętej w Świątyni Opatrzności Bożej w dniu Święta Dziękczynienia.

fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Prezydent RP podziękował kard. Kazimierzowi Nyczowi, za niezwykły zaszczyt zapalenia ponad 150-letniej świecy w Świątyni Opatrzności Bożej, którą polscy duchowni z nieistniejącego wtedy na mapach kraju, otrzymali od Ojca Świętego Piusa IX w 1867 roku po to, aby zapalić ją, kiedy Polska będzie wolna. – Długo trzeba było czekać na ten moment, ale doczekało się polskie duchowieństwo, doczekali się Polacy odrodzonej, wolnej, znów niepodległej ojczyzny. I w tej właśnie wolnej, suwerennej, niepodległej, odrodzonej ojczyźnie w 1920 roku marszałek Wojciech Trąbczyński tą świecę zapalił po raz pierwszy. Dziś spotkał mnie ten zaszczyt, że mogłem ją zapalić po raz drugi – znów w wolnej, suwerennej, niepodległej Polsce – mówił.

Andrzej Duda podkreślił, że jest ogromnie wdzięczny polskiemu Kościołowi i wszystkim tym, którzy przez lata od 1939 roku walczyli o niepodległą Polskę. – Walczyli i bardzo często ginęli, cierpieli. Składam im w tym pięknym, radosnym Dniu Dziękczynienia za to głęboki ukłon. Nie byłoby tej Polski, którą mamy dzisiaj, gdyby nie wasze męstwo, gdyby nie wasza odwaga – zaznaczył.

– Poczynając od czasów powstania styczniowego, kiedy abp Zygmunt Szczęsny-Feliński został zesłany przez Moskwę na wschód za to właśnie, że stał na straży wolnej Polski. To wielkie dzieło potem realizowane przez ks. kard. Aleksandra Kakowskiego, wielkie dzieło kard. Augusta Hlonda, to wielkie dzieło prymasa Stefana Wyszyńskiego, to cierpienie i męstwo ks. abp Antoniego Baraniaka, to wielka służba naszego świętego papieża Jana Pawła II, a wcześniej biskupa, arcybiskupa i kardynała Karola Wojtyły. To wreszcie służba dla Kościoła i narodu realizowana przez ks. prymasa Józefa Glempa – podkreślił prezydent.

Odnosząc się do budowy Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, której powstanie uchwalili posłowie Sejmu Czteroletniego ponad 200 lat temu, Andrzej Duda podkreślił, że Kościół i naród mogą być dumni, że udało się ukończyć jej budowę.

Prezydent złożył na ręce kard. Kazimierza Nycza dar biało-czerwonej flagi w specjalnej prezydenckiej edycji.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 września

Wtorek, XXV Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Błogosławieni ci, którzy słuchają Słowa Bożego i zachowują je wiernie.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Prz 21,1-6,10-13; Ps 119,1.27.30.34.35.44; Łk 8,19-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter