29 kwietnia
poniedziałek
Rity, Katarzyny, Boguslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Profanacja w Klembowie

Ocena: 0
2489
Nieznani sprawcy w nocy z 21 na 22 maja sprofanowali kościół w parafii św. Klemensa Papieża i Męczennika w Klembowie. Na ślady włamania natrafił kościelny, kiedy około godz. 7 otwierał kościół.
Jak relacjonuje proboszcz ks. prałat Edmund Jakacki, szafy i sejf w zakrystii zostały pootwierane, poprzestawiane były kielichy, a komunikanty porozrzucane po całym prezbiterium. Złodzieje włamali się do tabernakulum i sprofanowali Najświętszy Sakrament. Abp Henryk Hoser SAC, ordynariusz warszawsko-praski, zarządził modlitwę ekspiacyjną w świątyniach całej diecezji.

Kościół w Klembowie pozostał zamknięty do 29 maja. Na niedzielę 26 maja abp Hoser polecił odśpiewanie suplikacji we wszystkich parafiach, po każdej Mszy Świętej z udziałem ludu. W przeddzień Bożego Ciała wieczorem zapowiedział sprawowanie obrzędu publicznego przebłagania i oczyszczenia sprofanowanej świątyni, po którym zostanie przywrócony kult. „Niech to wydarzenie nie tylko poruszy serca całej wspólnoty Kościoła Warszawsko-Praskiego, ale niech zmobilizuje wiernych do obrony czci Eucharystii” – napisał abp Hoser w specjalnym komunikacie wydanym 22 maja.

Abp Hoser przypomina też, że „przestępstwa popełniane w świątyni są »wyrazem lekceważenia i pogardy dla Kościoła albo stanowią pogwałcenie godności człowieka i społeczeństwa« (Ceremoniał liturgicznej posługi biskupów, Katowice 2013, n. 1086). Naruszanie świętości świątyń, profanacje, świętokradztwa są przejawem upodlenia ich sprawców. Każde targnięcie się na Boga i Jego znaki oznacza upadek człowieka. Kto nie ma szacunku dla Boga, który jest Miłością, ten nie uszanuje żadnej innej wartości”.

„Dlatego też konsekwencje profanacji Najświętszego Sakramentu należą do kategorii najcięższych: »kto postacie konsekrowane porzuca albo w celu świętokradczym zabiera lub przechowuje, podlega ekskomunice wiążącej mocą samego prawa, zarezerwowanej Stolicy Apostolskiej« (kan. 1367 KPK). Oznacza to, że sprawcy tego czynu, przez sam fakt jego popełnienia, wykluczyli się z Kościoła, a ich rozgrzeszenie jest zarezerwowane Ojcu Świętemu.”

Jak pisze w komunikacie abp Hoser, kościół św. Klemensa w Klembowie jest jedną z wyjątkowych świątyń w diecezji warszawsko-praskiej. Ewangelizacja tej okolicy była bardzo wczesna, już w 1357 roku istniała tu parafia. Obecna świątynia to dar gen. Franciszka Żymirskiego, bohatera insurekcji kościuszkowskiej, Legionów Polskich i powstania listopadowego, odznaczonego krzyżem Virtuti Militari. W tej świątyni Helena Kowalska, późniejsza św. Faustyna, złożyła prywatny ślub czystości w oktawie Bożego Ciała w 1925 roku (między 19 a 25 czerwca).

KAI
fot. ks. Henryk Zieliński / Idziemy
Idziemy nr 22 (403), 2 czerwca 2013 r.



PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter