26 kwietnia
piątek
Marzeny, Klaudiusza, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Sanktuarium z Żytniej

Ocena: 5
938

Kościół Miłosierdzia Bożego na warszawskiej Woli od pięciu lat jest również sanktuarium św. Siostry Faustyny. Powód tego jest oczywisty.

fot. Patryk Lubryczyński

To tu zaczęło się życie zakonne Heleny Kowalskiej. Do furty klasztoru Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia przyszła święta zapukała 1 sierpnia 1925 r. W ówczesnej kaplicy zakonnej modliła się, pytając Pana Jezusa, czy ją przyjmie. Potem wielokrotnie przychodziła do tej kaplicy już jako siostra Maria Faustyna.

W czasie powstania warszawskiego Niemcy spalili kaplicę i zabudowania klasztorne. Długo trwały starania o pozwolenie na odbudowę. Kuria upoważniła do podjęcia takich działań w 1973 r. ks. Wojciecha Czarnowskiego, a społeczność przyszłej parafii zabrała się do sprzątania zrujnowanego obiektu i przyległego terenu. Jeszcze przed uzyskaniem zgody władz na odbudowę kaplicy i klasztoru doprowadzono ruiny kaplicy do takiego stanu, że kard. Stefan Wyszyński nadał jej rangę kościoła pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego. Osmalone i prowizorycznie zadaszone mury kościoła były uznawane przez władze stolicy i część jej mieszkańców za „świadka” tragicznych losów Warszawy. Przez kilkadziesiąt lat uniemożliwiało to jakiekolwiek prace remontowe i budowlane. Zmieniło się to dopiero pod koniec ubiegłego stulecia. Dobudowano prezbiterium i kaplicę Najświętszego Sakramentu, otynkowano ściany, wymieniono posadzkę i wiele innych elementów.

23 kwietnia 2017 r. bp Rafał Markowski konsekrował świątynię, a dekretem kard. Kazimierza Nycza kościół został podniesiony do godności sanktuarium św. Faustyny. Przyjeżdża tu jednak więcej pielgrzymek z zagranicy niż z Polski. Pątnicy pochodzą najczęściej ze Stanów Zjednoczonych i krajów azjatyckich, np. Japonii oraz Filipin. Proboszcz i kustosz ks. Krzysztof Stosur przyznaje, że niewielu wiernych w Polsce wie o istnieniu sanktuarium. – W kwestii promowania tego miejsca w naszej ojczyźnie jest sporo do zrobienia – dzieli się spostrzeżeniem.

 


Z ŻYCIA PARAFII

Tutejsza parafia liczy ok. 6200 osób. Jej charyzmatem jest kult Bożego Miłosierdzia i świętej patronki. Koronka do Bożego Miłosierdzia odmawiana jest codziennie. W soboty i niedziele modlitwę tę transmituje Radio Warszawa. – W piątek o godz. 15.00 wyczytujemy prośby, które wierni wrzucają do specjalnej skrzynki w świątyni. W tych intencjach odmawiana jest koronka i sprawowana Eucharystia – uzupełnia ks. Krzysztof Stosur.

Piętnastego dnia każdego miesiąca o godz. 18.00 odprawiana jest Msza święta za wstawiennictwem św. Faustyny. Po Eucharystii istnieje możliwość ucałowania relikwii „Apostołki Miłosierdzia”. A w każdy wtorek o godz. 17.30 sprawowane jest nabożeństwo do św. Faustyny. – Siostry udostępniły nam kilka litanii do świętej. Jedną z nich śpiewamy podczas półgodzinnego nabożeństwa – opowiada duchowny.

Codziennie wierni mogą adorować Najświętszy Sakrament (dni powszednie 7.30–18.00, w niedziele od 13.30 do 16.00). Chętni zapisują się na dyżury adoracji w kaplicy św. Faustyny. Działająca przy parafii Grupa Adoracji Najświętszego Sakramentu, której liderem jest Ryszard Kęska, spotyka się w każdy pierwszy czwartek miesiąca po Mszy świętej wieczornej na konferencji duchowej.

Przy parafii aktywnie działa też kilka innych grup. Wśród nich są te, które praktykują miłosierdzie. Zespół Caritas, w który zaangażowany jest dziesięć pań, pomaga regularnie ok. 30–40 potrzebującym. – Odwiedzają ich w domach. Robią im zakupy, zaopatrują w leki, organizują transport do lekarza. Na Boże Narodzenie oraz Wielkanoc przygotowują paczki dla ubogich – opisuje ks. Stosur.

Z parafii wyszła inicjatywa Modlitewnej Grupy Wsparcia, którą obecnie koordynuje małżeństwo Lidia i Krzysztof Rytowscy. Grupa liczy ok. 400 osób z różnych miast Polski. – Do grupy można dołączyć, wysyłając zgłoszenie pod nr 697 977 772. Pod tym numerem przyjmowane są także prośby o modlitwę. Codziennie każdy członek grupy otrzymuje dwa SMS-y z prośbami o modlitwę w danej intencji – zaznacza Krzysztof Rytowski. Spotkania dla członków grupy odbywają się też w kościele.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter