„Niedawno przybyły na stałe do Warszawy siostry Nazaretanki. Obejmują niezajęty prawie posterunek i są na nim bardzo pożądane, nawet konieczne”.
Tymi słowami Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny przywitał w Warszawie w numerze z 19 września 1918 r. dziennik „Polak-Katolik”, redagowany przez ks. Ignacego Kłopotowskiego, dziś błogosławionego. W niedzielę 4 listopada nazaretanki z domu przy ul. Czerniakowskiej świętowały setne urodziny – równo sto lat temu siostry rozpoczęły posługę w stolicy.
Nazaretanki przybyły do Warszawy jeszcze przed końcem I wojny światowej, jak podaje s. Teresa Górska CSFN, autorka rocznicowej książki „Sto lat obecności sióstr nazaretanek w Warszawie”. Za oficjalną datę powstania zakonnego Domu Najświętszego Imienia Jezus przyjmuje się 5 listopada 1918 r., kiedy abp Aleksander Kakowski – niestrudzony w misji działania na rzecz zbliżającej się i przewidywanej niepodległości – wydał akt erekcyjny.
Losy wspólnoty od początku związane były z historią Polski. Zgromadzenie powstało w Rzymie w 1875 r., z inicjatywy bł. Marii od Pana Jezusa Dobrego Pasterza, Franciszki Siedliskiej. Posługę w ojczyźnie rozpoczęło znacznie wcześniej – już w 1881 r. otwarty został pierwszy dom zakonny w Krakowie. Warszawa, w tamtym czasie znajdująca się na terenie zaboru rosyjskiego, musiała zaczekać na przybycie nazaretanek jeszcze ponad 30 lat. Po powstaniu styczniowym władze carskie zakazały wszak działalności zakonów katolickich na terenie Królestwa Polskiego.
Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 46 (684), 18 listopada 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 2 grudnia 2018 r.