21 kwietnia
niedziela
Anzelma, Bartosza, Feliksa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Święty Paweł VI

Ocena: 0
3415

Ojciec Święty Franciszek w niedzielę 14 października kanonizuje Pawła VI, pierwszego w dziejach Kościoła papieża pielgrzyma. W jego życiorysie znajdujemy również polski ślad.

fot. archiwum

To jeszcze Jan Paweł II otworzył – w maju 1993 r. – proces beatyfikacyjny Pawła VI, a Benedykt XVI w 2012 r. stwierdził heroiczność jego cnót. Franciszek w 2014 r. uznał cud dokonany za wstawiennictwem Pawła VI: całkowite uzdrowienie przed 18 laty dziecka, jeszcze w łonie matki, u którego stwierdzono poważny niedorozwój mózgowy.

Giovanni Battista Maria Montini urodził się 26 września 1897 r. w Concesio k. Brescii (Lombardia), w rodzinie Giorgia Montiniego, parlamentarzysty i działacza Akcji Katolickiej, i Giudity z domu Alghisi. Mama zajmowała się domem i wychowywaniem trzech synów: Giovanniego, Ludovica i Francesca, oraz stała na czele Rady Kobiet Katolickich w Brescii. Giovanni był chorowity, słaby fizycznie i wolał poświęcać się lekturze, zamiast sportom. Po maturze wstąpił do seminarium duchownego w Brescii i w 1920 r. przyjął święcenia kapłańskie, a zaraz potem podjął studia z filozofii i prawa kanonicznego na Uniwersytecie Gregoriańskim, z literatury na Uniwersytecie Rzymskim oraz na Papieskiej Akademii Kościelnej kształcącej przyszłych dyplomatów watykańskich.

W maju 1923 r. rozpoczął służbę dyplomatyczną w nuncjaturze apostolskiej w Warszawie jako sekretarz ówczesnego nuncjusza abp. Lorenza Lauriego. Uczestniczył w rozmowach z władzami polskimi na temat konkordatu. Odbył kilka podróży, odwiedził m.in. Jasną Górę. Klimat nie sprzyjał jego słabemu zdrowiu i po pół roku ks. Montini powrócił do Rzymu. Rozpoczął pracę w Sekretariacie Stanu i w kolejnych latach awansował do coraz wyższych funkcji. Podczas II wojny światowej ks. Montini – z polecenia Piusa XII – utworzył biuro zbierające informacje o losie jeńców wojennych, a także organizował kryjówki dla uchodźców.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 40 (678), 7 października 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 25 października 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz tygodnika "Idziemy"

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 21 kwietnia

Czwarta Niedziela Wielkanocna
Niedziela Dobrego Pasterza
Ja jestem dobrym pasterzem
i znam owce moje, a moje Mnie znają.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 10, 11-18
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz "Idziemy" - Powołani do łączenia kropek

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter