25 maja
sobota
Grzegorza, Urbana, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Szczególne rekolekcje

Ocena: 0
1644

Media katolickie towarzyszą teraz ludziom w sposób wyjątkowy. - mówi bp. Romuald Kamiński, ordynariusz warszawsko-praski, w rozmowie z Ireną Świerdzewską.

fot.xhz

Jak funkcjonują parafie podczas epidemii?

W każdej parafii przy ograniczonym udziale wiernych zachowany jest podstawowy rytm. Zasadniczo kościoły są otwarte; tam, gdzie są zamknięte, znajduje się informacja, do kogo można się zwrócić, żeby skorzystać z sakramentów. Odprawiane są Msze Święte, odbywa się wystawienie Najświętszego Sakramentu, spowiedź. Kapłani są do dyspozycji wiernych. W jednym z ostatnich komunikatów zachęcaliśmy, by spowiedź – dla bezpieczeństwa – odbywała się nie przy kratkach konfesjonału, gdzie trudno o dokładną dezynfekcję. Lepiej spowiadać się z zachowaniem większej odległości, na większej przestrzeni, w salce czy kaplicy. Zachęcamy, by umawiać się wcześniej z księżmi, np. telefonicznie, żeby nie było skupienia dużej liczby osób oczekujących na spowiedź.

 

Parafie znalazły się w trudnej sytuacji, bo praktycznie zanikły ofiary na tacę. Jak rozwiązują ten problem?

Mamy sygnały, że grupy parafian poczuwające się do odpowiedzialności przesyłają fundusze na konto parafii. Proszę księży, żeby dziękowali za to wsparcie – świadectwo godne zauważenia. Rozmowy o sprawach materialnych są teraz nie na miejscu wobec problemów związanych z walką z koronawirusem. Myślę, że zdecydowana większość diecezjan rozumie to i na miarę swoich możliwości potrafi również zadbać, by zabezpieczyć swoją wspólnotę parafialną.

 

Jakie są nowe wytyczne odnośnie do sprawowania pogrzebów?

Na stronie diecezjalnej umieściliśmy komunikat władz, jak postępować z pochówkiem zmarłych zarażonych koronawirusem. W przypadku innych pogrzebów proponujemy, by uroczystości rozpocząć od ostatniej stacji, czyli na cmentarzu, a potem w dogodnym czasie umówić się na odprawienie Mszy Świętej.

 

Czy można teraz załatwić jakieś sprawy w kurii biskupiej?

Z kurią najlepiej kontaktować za pośrednictwem parafii: telefonicznie albo przez internet. Każdy z księży zna numer telefonu do mnie, do kanclerza kurii i do innych pracowników. To co można, trzeba jednak odłożyć na późniejszy termin.

 

Jak ocenia Ksiądz Biskup sytuację mediów katolickich będących własnością diecezji?

Niektóre media mają na jakiś czas zapewnienie finansowania. Co do innych musimy się przeorganizować, zabezpieczyć to, co konieczne. Mogą wyjść z tej sytuacji z uszczerbkiem, ale za wcześnie jeszcze o tym mówić. Trzeba zachęcać wiernych, by w miarę możliwości wspomagać te media, które cierpią najbardziej. Tam, gdzie proboszczowie widzą realizm sytuacji, to już się dokonuje. Redakcje wiedzą, że mogą liczyć na tego czy tamtego księdza proboszcza czy na wspólnotę parafialną. Natomiast innych księży trzeba przekonywać i ukazywać, jak ważne jest istnienie mediów katolickich. Nie jest to sprawa prosta ani dla mnie, ani dla redakcji, ale konieczna. Nie mieliśmy do tej pory takiej sytuacji.

Na pewno media mają teraz nową platformę zadań. Zyskały szczególną wagę, towarzyszą ludziom w sposób wyjątkowy. Dają to, co jest w tym momencie człowiekowi najbardziej potrzebne: strawę duchową. Poza tym niosą ukojenie, pokój, nadzieję – i tym sposobem mocniej trafiają do serc. Tym samym zapowiada się szczególna ich rola, jeśli mówimy o służbie w przyszłości.

 

A jak możemy odbywać wielkopostne rekolekcje?

Czasem mówiliśmy, że przepadają nam rekolekcje, nabożeństwa, w których chcielibyśmy uczestniczyć. Teraz Pan Bóg przygotował nam rekolekcje według innego scenariusza – może to być czas nawrócenia, wyciszenia, refleksji, zastanowienia się nad swoją drogą. To mogą być nasze najbogatsze rekolekcje od niepamiętnych czasów.

 

Dlaczego ostatnio zawierzył Ksiądz Biskup diecezję Matce Bożej Łaskawej?

Nawiązujemy do zawierzenia stolicy i całej Polski Matce Bożej Łaskawej, Patronce Warszawy, którego 13 czerwca 1999 r., dokonał św. Jan Paweł II. Sami nie poradzimy sobie z wyzwaniami obecnymi i tymi, które nas jeszcze czekają. Kiedy sięgniemy do historii naszej ojczyzny, we wszystkich momentach pojawia się Ta, która dana jest ku obronie naszego narodu. Proszę kapłanów, aby po każdej Mszy Świętej, aż do ustania epidemii, odmawiali modlitwę, którą wypowiedział Papież. Zachęcam także wszystkich diecezjan do zawierzania się Matce Bożej Łaskawej w osobistych modlitwach.

Z dziecięcą szczerością powierzajmy się Matce Bożej, którą nazywamy Pośredniczką Łask, Matką Bożą Zwycięską, Łaskawą. Nigdy nie zawiedliśmy się na Niej. W tym roku mija sto lat od bitwy warszawskiej, nazywanej Cudem nad Wisłą, naznaczonej szczególną obecnością Matki Bożej Łaskawej, która po tych wydarzeniach na naszych terenach zyskała miano Matki Bożej Zwycięskiej. Kiedy w 1992 r. została utworzona diecezja warszawsko-praska, Matka Boża Zwycięska została jej Patronką.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 maja

Sobota, VII Tydzień wielkanocny
Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi,
że tajemnice królestwa objawiłeś prostaczkom.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 10, 13-16
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Urszuli Ledóchowskiej 20-28 majaNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter